Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

A może "Tropheus Tanganika" sklep dla użytkowników , gdzie można by było zaopatrzyć się w akcesoria

Autor Seibian
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Lut 2006 09:45 
Witam wszystkich.

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić filtr zewnętrzny kubełkowy. Odwiedziłem kilka sklepów w miejscu gdzie mieszkam (nie internetowych) i doszedłem do wniosku iż nasz rynek akwarystyczny został opanowany przez dwie , trzy firmy to jest AquaEl, Hagen i Tetre a gdzie produkty pozostałych firm.

Poza tym informacje udzielane na temat samych produktów przez sprzedawców są bardzo mało wyczerpujące. Niektóre wypowiedzi dają wrażenie iż sprzedawca z którym rozmawiam sam ppod potrzebował by informacji a z akwarystyką ma styczność od dwóch dni. Może moja wypowiedź jest dośc szorstka ale tak jest.. niestety. Tam gdzie sprzedają akcesoria jednej z firm mówią że ta druga jest przepraszam za wyrażenie do bani i odwrotnie. Większość sprzedawców i tak poleca najczęściej firme na której sprzedaży ma największą marże i najwięcej zarobi. Dlatego czy nie warto by zorganizować na stronie Tropheus Tanganika coś w rodzaju poradnika opisującego konkretne produkty . A może "Tropheus Tanganika" sklep dla użytkowników , gdzie można by było zaopatrzyć się w sprawdzone akcesoria dla naszych ulubieńców.

Podobała mi się propozycja JackaK z utworzeniem stowazyszenia, padła taka propozycja na forum
ps. Musiałem się wygadac a problem jak był tak został.

Pozdrawiam Seibian.

Autor Seibian
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Lut 2006 10:42 
Przykład w jednym ze sklepów zadałem sprzedawcy pytanie ; czy wszystkie filtry zewnetrzne kubełkowe działają na tej samej zasadzie .. odpowiedź jaką usłyszałem to: nie wiem . A chciałbym usłyszeć coś w rodzaju np; filtr Fluvala działa na zasadze .. zachodzą w nim następujące procesy... rózni sie od filtra npAqaEl tym i tym tam proces filtracji przebiega w nastepujący sposób albo albo działa na tej samej zasadzie.

Chodzi mi głównie o to aby sprzedawca potrafił to wytumaczyć przecież ma kontakt z producentem lub powinien posiadać pewne doświadczenie a odpowiedź nie wiem ... to kupującego nie satysfakcjonuje

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 15 Lut 2006 11:11 
W tym konkretnym przypadku za duzo wymagasz od sprzedawcow. Na rynku jest okolo 100 rodzajow filtrow kubelkowych. Myslisz ze ktos jest w stanie przetestowac kazdy z nich. Takie testowanie nie moze polegac na podlaczeniu i sprawdzeniu czy przelewa sie przez niego woda. Ja chyba wolalbym odpowiedz "nie wiem" niz wyczytana gdzies bzdure.
Chyba lepsza metoda jest zapytanie na forum, przeczytanie specyfikacji, obejrzenie fotek i dokonanie wyboru. Przynajmniej ja tak robie.
W razie fachowych pytan polecam lapac na GG kogos z www.rybarium.pl . Konkretni ludzie, a ceny dosc przystepne.
Przemek

Autor zydekk
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Lut 2006 11:42 
zgadzam się z Przemkiem i dodam jeszcze tylko ze w sklepach nie potrafią doradzic ryb i nic na ich temat nierzadko nie wiedzą a gdzie tu o filtrach mówic to juz pewnie jest dla nich calkiem czarna magia. dzieje sie tak dlatego ze w większosci sklepów w polsce (przynajmniej w moim rejonie) sprzedawcy mają do czynienia z akwarystyką tylko w sklepach poniewaz traktują to tylko jako zarobek, a nie bawią sie w doradców i jest im wszystko jedno co sprzedawają byle sprzedac takie są realia pogon za pieniądzem bierze góre nad wszyskim innym

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Lut 2006 12:06 
Seibian!
W necie jest tyle sklepów z filtrami że głowa boli. I napewno kupisz taniej niz w sklepie wystarczy poszukać! A jak juz pisali poprzednicy o same filtry (metoda działania ;jakie polecamy ;jakie uzywamy) pytaj na forum.
Marcin.T

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Lut 2006 12:45 
Witam!!!
Jeżeli chodzi o doradztwo sklepach akwarystycznych to rzeczywiście jest to tragedia. Ale moim zdaniem wymaganie powiedzenia czegoś konkretnego o danym filtrze który jest w ofercie sklepu od sprzedajacego to nie sa zbyt wygórowane rzadania, prośby.
Ja mam lub mialem kilka kubełków. Sprawdzaja sie naprawde różnie. Oto kilka moich wskazówek które moze pomoga w wyborze filtra kubełkowego.
1. Dostepnośc części zamiennych i wkładów do danego modelu określonej firmy w Polsce (w najbliżwszym rejonie zamieszkania). Zwiazane są z tym również warunki gwarancji.
2. Prostota obsługi. Wymiana wkładów, zawory odcinajace wode itp.
3. Polecam filtry z ośkami ceramicznymi. Dużo ciszej pracuje (szczególnie zaleta przy filtrach duzej mocy). Ważny jest również sposób mocowania ośki.
4. Jakośc matriału z którego jest wykonany filtr i staranność tego wykonania (dopasowanie części, nadlewy plastiku). W miejscach dość wrażliwych (łuki, zagięcia) powinny buć wzmocnienia lub grubszy plastik.
5. W filtrze powinno być jak najmniej połączeń metalowo-plastikowych. Tylko w niezbednych miejscach.
6. Systemy do szybkiego odłączenia od węży, sposoby zabezpieczenia np. przed rozszczelnieniem (uwaga na uszczelki gdzie i w jaki sposób sa mocowane)
7. Odpowietrzenie filtra
8. Cena (tu raczej nie proponowałbym szukania wiekszych oszczedności)
Z mojej praktyki wynika że najlepsze są filtry firmy Eheim. Spełnieja większość tych wymienionych cech. Bardzo prosta obsługa, materiały najwyższej jakości, cicha praca, co bardzo ważne cały filtr jest tak ciekawie skonstruowany że pracje przez bardzo długi czas (wiele lat) bezawaryjnie. Potocznie mówi sie że nie ma sie co tam zepsuć. Filtry kubełowe Eheima wystepuja w różnych modelach (od bardzo prostych Classic do zaawansowanych z tlokiem do filtracji biologicznej). Minusem jest ich cena. Inne firmy dość często spotykane w naszych : Fluval, Tetra, JBL oraz polskich firm. Można również zauważyc w przeciągu kilku lat że wszelkie rozwiązanie w tego typu filtrach "napedza" Eheim. Odcianjace zawory, popmpka do odpowietrzania, rozwiazanie z wirnikiem.
Większośc filtrów działa na zasadzie zassania wody do kubła w którym znajdują sie pojemniki na wklady. Czasami mozna zobaczyc dodatkowe wkłady w postaci ramek z gąbka. Woda w takim filtrze przepływa miedzy ścianką wewnętrzna fitra a ściankami zewnętrznymi wkładów. Nastepnie pompa (głowieca) znajdujaca się w górnej części filtra ciągnie wode do góry. Woda wówczas musi przejść od dołu do góry przez poszczególne pojemniki z wkładami. Nastepnie jest wypompowana do akwarium. W niektórych filtrach w głowicy na wyjściu moze znajdować sie wskaźnik mocy filtra (wydajności). Jest to przeważnie kulka w jakimś cylindrze plastikowym. Bardzo ważna sprawa to również węże do podłączenia filtra z akwarium. Muszą być dobrej jakości i należy unikać wszelkich zagięć.
Pozdrawiam Leszek

Autor Seibian
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Lut 2006 14:17 
To może z innej beczki :
.. wchodze do sklepu zoo .widze akwarium a wnim Trofeusy " Bemba". Podchodze do pana i pytam : jaka paramery wody powinny mieć te ryby ? czy przygotowuje się specjalnie dla nich wode. pan odpowiada : jak nigdy w takie coś się nie bawiłem , wie pan jakie to "koszta" , rozmnażają się to znaczy że im ta woda odpowiada ..

Pan z chęcią takie rybki by sprzedał każdemu nawet osobie która właśnie do sklepu przyszła kupić swoje pierwsze akwarium . Efekt rybki padają , człowiek który chciał rozpocząć swoją przygode akwarystyczną zniechęca się i juz nigdy nie mysli o zajmowaniu się akwarystyką bo stwierdza że to za trudne . A mogło byc inaczej, sprzedawca mógł wytłumaczyć że swoje pierwsze akwarium należało by jednak obsadzić innymi mieszkańcami...

dziękuje wszystkim za dotychczasowe wypowiedzi

Autor danlack
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Lut 2006 14:22 - Edytowany przez: danlack 
a ja uwazam ze najlepsze filtry to takie ktore robimy sobie sami - trzeba tylko odrobine zaciecia majsterkowicza - opisy DIY mozna znalezc roznej masci - dla mnie dobry filtr to taki do kotrego nie zagladam przez rok lub wiecej - a jego koszt z porownaniem do dobrego kubelka bedzie nizszy lub porownywalny.

Ewentualnie zwykle glowice + duze gabki.

Autor zydekk
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Lut 2006 14:29 
co do kupna tropheusów w sklepie;)
ja kiedys jak kupowalem tropheusy wszedlem do pewnego sklepu i pytam sie czy dał by rade przywiesc trofcie on odpowiada ze tak,a więc pytam sie jakie parametry potrzebują trocie cos tam wspomnialem ze sa rybami dosc trudnymi w chodowli(chcialem go sprawdzic;p)
na co on odpowiada:
gdzie tam trudnymi wystarczy zwykla woda nawet kranówa bez niczego temperatura obojętna i co sie wzuci to zjedzą, zadne trudne ryby mówi, a więc wyszedlem ze sklepu bez słowa i wiedzialem ze juz tam nie wruce.
i to by bylo na tyle co do porad w sklepie(wszystkim odradzam słuchania sprzedawcow którzy i tak nam powiedzą to co my bysmy chcieli uslyszec tylko po to aby cos u nich kupic)

Autor mckolek
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Lut 2006 14:57 
a ja uwazam ze najlepsze filtry to takie ktore robimy sobie sami - trzeba tylko odrobine zaciecia majsterkowicza
popieram ja tak wykonałem swój kubełek z 30l beczki spozywczej pomka fontannowa w środek wkłady przewody i zawory pcv, troszke kleju i silikonu wąz i gotowe. DUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZO taniej i jaka satysfakcja polecam

pozdrawiam
maniek

Autor danlack
Użytkownik
#11 - Posted: 15 Lut 2006 19:53 
Maniek i ktory kubelek ma 30 litrow bio masy, to raz, a jakby nawet taki byl (chyba najwiekszy Eheim ma 17 litrow) to pewnie jego cena bylaby sporo ponad 2000 pln.

Beczki, sumpy czy filtry przelewowe (taki sump na wyskosci zbiornika) i ich odmiany to najlepsze rozwiazania.

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Lut 2006 21:23 
30l biomasy maja dwa filtry aquael'a unimax 700. Cena ok 500 zl za sztuke.

Autor danlack
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Lut 2006 22:18 
A ile kosztuje 30-45 litrowe akwarium + pompa 1200-2000 l/h + gabka i np. biobale + rurki - napewno ponizej 500 zl - czyli polowe 2 szt. aquaela

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / A może "Tropheus Tanganika" sklep dla użytkowników , gdzie można by było zaopatrzyć się w akcesoria Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®