Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Węgiel aktywny stosowanie w Tanganice.

Autor roa
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Lut 2006 19:13 
Witajcie,

Temat ten wraca do mnie za każdym razem jak leczę ryby w aqua. Zgodnie ze sztuką po zakończeniu leczenia robie podmianę wody i wkładam węgiel aktywny. No i tu dzieje się coś co mi się bardzo podoba. Chodzi o kolor, przejżystość - krystaliczność wody.
W głowie rodzi się więc pytanie czy nie możnaby zastosować tego materiału w sposób ciągły w filtrze z wymianą co jakieś 3-4tyg. Zakładam, że dawka węgla byłby niewielka, taka by zapewniała wyżej wspomniane właściowści wody.
Oczywiście równorzędnie rodzą się pytania:

1. Czy to nie wyjałowi zbyt wody?
2. Czy nie zaszkodzi rybom?

Wiem ze stosowanie węgla jako w kładu do fitra jest popularne za Oceanem (USA). Brat informował mnie że u niego stosuje się takie rozwiązanie z powodzeniem. On osobiście stosował to w swoim Malawi.

Co otym sądzicie? Coraz bardziej mnie korci bo efekt jest super. Tyko jak to się ma do ryb?

Może ktoś stosuje?

Będę wdzięczny za sugestie.

Pzdr.roa

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Lut 2006 12:35 
Cześć Artur

Jeśli chodzi jedynie o kolor/klarowność wody jestem przekonany, że doskonale poradzisz sobie bez węgla.

Ja postawiłbym trochę inne pytanie:

- Co tak naprawdę pochłania węgiel, a czego nie?

To pytanie do osoby bardziej zorientowanej w temacie niż ja. Odpowiedź na nie wyjaśni wszystko o co pytasz.

A na marginesie - nie masz tych ryb od lat, co oznaczają słowa za każdym razem jak leczę ryby w aqua ?? Co się dzieje??

Jarek

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Lut 2006 17:02 

Autor roa
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Lut 2006 18:01 
JGr napisał:

A na marginesie - nie masz tych ryb od lat, co oznaczają słowa za każdym razem jak leczę ryby w aqua ?? Co się dzieje??

Witaj,

Akwarystyką zajmuje się od ok 4lat. Na początku było towarzyskie, od ok 3 miesięcy Trofciarnia, porzedzona 2 latami studiowania netu o tych rybach.
Masz też w tym swój wkład. Pomagałeś mi rozwiać niejasności na pl.rec akwarium :).
I powiem jeszcze jedno Warto było.

Wracając do twojego pytania:

W tym całym okresie zawsze coś tam się przytrafiło i trzeba było podleczyć. W takim sensie padło to stwierdzenie. Zawsze po leczeniu używałem węgla.

Trofciarnia choruje pierwszy raz. Na szczęście po poradach Marty i wzorcu leczenia Tomasza Kwietnia (Metronidazol+Bactopur Direct) wsyzstko wraca do normy. Padły niestety 4 ryby. Pozostałe są już w dobrej kondycji. Wróciły utarczki i apetyt. Ryby pływaja w toni.

Pzdr. Artur

Autor roa
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Lut 2006 21:03 
Dzięki toooldzie,

Ciekawy artykuł. Nie wiem jak go przeoczyłem. Często przeglądam tę stronę.
Wnioskuję z niego, że warto spróbować. Każdy musi rozważyć za i przeciw.

W moim przpadku jest wiele za. Sprubuję.

Posatram się opisać po jakimś czasie moje spostrzeżenia.

Pzdr.roa

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Lut 2006 22:35 
Roa,
Napisz wiecej jak duzy masz zbiornik, jaka obsade i system filtracji.

danlack
ps. u mnie woda bez wegla jest jak "zyleta"

Autor roa
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Lut 2006 22:47 
He,

Sam często ganie ludzi na pl.rec albo na akwarystyce że tego nie podają jak odpowiadam :) Porażka :(

Już podaję: pH8, kH13, gH20, NO2 0, NO3 zawsze poniżej 30, Wczoraj mierzone.
Zbiornik to tymczasowe 200l (100x40x50). Tymczasowe bo ok. maja stanie 150x40x50.
Obsada to 20szt T.B.Ujiji 3-4cm.
Podmiany ok. 15% tygodniowo.
Filtracja TEX1200,
Temp. 26-27C
W aqua jest ok. 40kg wapienia rafowego.
Podłoże piasek kwarcowy.


Pzdr.roa

Autor roa
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Lut 2006 22:57 
A tu jest fotka dla chętnych.

http://www.voila.pl/5oyvj/?1

Pzdr.roa

Autor kris
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Lut 2006 23:18 
roa zapewne wiesz ze wegiel aktywny jest "aktywny" przez okreslony dosyc krotki czas - okolo 2 tygodni. (jezeli tak nie jest, to to, co omin moj post ;) )
Jak wynika z tego jego skutecznosc bedzie stoponiowa malec, az w koncu stanie sie tylko domem dla bakterii. Zeby wyklarowal wode musialby chyba zostac na powrot wymieniony. NIe sadzisz ze grzebanie we filtrze co kilka tygodni jest na dluzsza mete bedzo uciazliwe, a najgorsze ze dolozenie nowego zloza wegla prawie na pewno odbije sie na parametrach wody.

Autor roa
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Lut 2006 23:33 
kris

No działa troszkę dłużej do ok. 4tyg. ale nie zaprzeczalne jest że jego trwałość jest ograniczona i maleje wraz z czasem.

Klarowność uzyskuje się już przy małych dawkach węgla. Na jak długo daje to efekt nie można powiedzieć dopuki się nie sprawdzi :) Jak sprawdzę to się pochwalę :)
Grzebanie w filtrze zamierzam rozwiązać następująco:

Zasadniczy filtr (TEX1200) w docelowym aqua, nie będzie otwierany aż do przypchania, czyli co jakieś 6 misisięcy.
Mam zamir dokupić jakaś kaskadkę i połączyć z podżwirówką i w niej grzebać do bólu. Pozatym przyda się drugi filterek na zaś.

Tak zamierzam to wszystko rozwiązać.

Pzdr.roa

Autor tooold
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Lut 2006 05:21 
Mam zamir dokupić jakaś kaskadkę i połączyć z podżwirówką

hmm, podżwirówka - a jakie podłoże będziesz chciał wtedy , bo piasek raczej odpada....

Autor roa
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Lut 2006 15:41 
hmm, podżwirówka - a jakie podłoże będziesz chciał wtedy , bo piasek raczej odpada....

Piasek tylko o większej granulacji. Mam dostęp do zróżnicowanych frakcji więc moge powybrzydzać.

Chciałem zastosować takie połączenie (podżwirowy+kaskada) z uwagi na załatwienie również problemu podkładu pod skałki. Zawsze mogę przecież odłączyć wejście do podżwirowego jak się przypcha.

Do maja mam jeszcze trochę czasu żeby pokombinować. Jedno jest pewne na 100% kupię kaskadę żeby nie grzebać w TEX1200.

Pzdr.roa

Autor JGr
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Lut 2006 16:14 
Artur, czytam, że chcesz dorzucić drugi filtr i dobrze.
Najprawdopodobniej, jeśli byłby to wydajny, najlepiej wewnętrzny, filtr "mechaniczny", to nie zastanawiałbyś się w ogóle nad węglem, myślę, że jakość wody znacznie by się poprawiła.

Co do artykułu - nie jest tendencyjny, sporo wyjaśnia i na pewno warto się zapoznać z jego treścią, tylko obawiam się, że Ty wyczytałeś z niego to, co chciałeś wyczytać ;-)

Mnie zastanawia jak w obecności węgla zachowują się podawane do wody preparaty witaminowe, czy np. składowe soli morskiej, którą od niedawna testuję...

Jarek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Lut 2006 17:43 
Witam,

Ja również dokładam się do powyższej wypowidzi: Sprawę załatwi filtr wewnętrzny (tym bardziej że będzie dmuchało z obu stron). Przyznam szczerze, że taki filtr jest według mnie niezbędny.

A te kaskady to najchętniej bym #&^#^%@#$!...

Czyli jesli klarownośc wody jest dla Ciebie bardzo istona to radzę - nie kupuj jej. Nie wyłapie Ci tych wszystkich syfków zgromadzonych na dnie, a im mniejszy zbiornik tym tego jest więcej.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor roa
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Lut 2006 19:13 
Jarek,

Drugi filtr nie da takiego efektu. Miałem w zbiorniku wczesniej jeszcze powerheada 402 i nie było takiego efektu jak przy węglu.
Poza tym Tetra EX1200 ma 1200l/h przepływu co na aqua 200l całkiem sporo. W tej chwili mam go stłumionego bo mi robi pralkę w aqua.
Oczywiście w nowym dorzucę jeszcze jeden, ale chyba też kubeł. Prawdopdobnie jakiegoś Eheima. Jeszcze nie dobierałem modelu, ale napewno taki, aby oba dały min. 2 razy większą filtracje niż trzeba.

Co do artukułu z Malawi: To się zgodze z Tobą. Wiesz czasami jak ktoś chce coś osiągnąć to traci obiektywizm. No i dodajac to, że jestem uparty :).
Zastanawiałem się nad tymi witaminami również. Ale chemik ze mnie żaden, więc do żadnych wniosków nie doszedłem.

Nadal mnie korci żeby spróbować. :)

Pzdr.roa

Autor kris
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Lut 2006 20:55 
Co do artukułu z Malawi: To się zgodze z Tobą. Wiesz czasami jak ktoś chce coś osiągnąć to traci obiektywizm. No i dodajac to, że jestem uparty :).
Zastanawiałem się nad tymi witaminami również. Ale chemik ze mnie żaden, więc do żadnych wniosków nie doszedłem.

Nadal mnie korci żeby spróbować. :)

wiec jestes dowodem na prawidziwosc slow Einsteina ze zawsze znajdzie sie ktos nie wie ze czegos nie da sie zrobic i ... robi to - powodzenia

Autor danlack
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Lut 2006 21:10 
wegiel pochlonie Ci witaminy(te dodawane do wody, ale mozna tez do pokarmu), nie wiem jak mikroelementy ?

Dobra filtracja mechaniczna + biologiczna i woda jest jak na blysk.

Zreszta co chcesz w ten sposob osiagnac ?

Mysle ze Twoje rybki niekoniecznie beda okazywaly jakas szczegolna radosc z tego tytulu :-) a roznica prawie zadna. Namawiam Cie na drugi filtr - mechaniczny (duzy przeplyw + niebieska gabka) moze nie za tydzien, dwa, ale za jakis czas woda bedzie lepiej wygladac i staraj sie nie plukac tego filtra przez kilka miesiecy (wylaczaj filtracje na czas karmienia 10 min) to bedzie przy okazji pelnil role drugiego filtra bio (na wszelki wypadek jakby glowny wypadl).


Opowiem Wam jedna historie z innej bajki. Kiedys urodzily mi sie dzieci, chcialem byc wzorowym ojcem i nakupowalem rozne dziwne urzadzenia, m.in. sterylizator do smoczkow i butelek - zeby dzieci mialy extra. To EXTRA po 4 miesiacach skonczylo sie taaaaaka plesniawka, ze zaden lek nie dzialal - gdzie to ja nie nachodzilem sie a w "paszczach" grzyb szalal na calego - w koncu znajomy lekarz zalecil domowa metode leczenia i czym.....moczem dziecka - oczywiscie wytlumaczyl to naukowo.

Jaki wniosek - lepiej czasami nie przedobrzyc. Mam na wlasnej skorze pietno roznych doswiadczen i innowacjami w akwariach i niestety zawsze konczylo to sie zle dla moich podopiecznych - od jakiego czasu 5 x pomysle zanim cos zdecyduje sie wykorzystac - jakas nowinke, wlasny "genialny" pomysl, itd. Wegiel fajna rzecz, ale zostawmy go do usuwania lekow (obys nigdy nie musial).

Aporpos filtrow to nie wspieram kubelkow - choc wiele osob uzywa ich z sukcesem - dla mnie dobry filtr to taki ktorego conajmniej przez rok nie ogladamy, czyli duza powierzchnia filtracyjna a kubelek jak kubelek - zwykle wielki nie jest - beczka wlasnej roboty juz duzo lepsza i tansza.

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Węgiel aktywny stosowanie w Tanganice. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®