Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Zestaw wiedzy dla poczatkujacych ?

Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Lut 2006 23:29 
Fajnie byloby jakby ktos sprobowal zebrac wiedze w formie serii prostych artykulow (dla poczatkujacych i nie tylko), takich praktycznych dla aktualnych i przyszlych funow Tangi, np.

- Woda i Akwarium (sklad, filtracja, jak przygotowac wode, itd)
- Podstawowe choroby i metody postepowania
- Czym karmic i jak Tropheusy,
itd.

Niestety nie czuje sie na silach i brak wieloletnich doswiadczen brak.

Rzecz w tym ze jak przesledzi sie cale forum to mozna wyciagnac czasami mylne wnioski i opinie - niektore tematy zostaly niedopowiedziane, niedokonczone, opinia ewaluowala, itd. Moze ktos z kolezenstwa skusi sie i skresli troche tekstu, wrzuci go na forum do dyskusji i w ten sposob przyczynimy sie do zwiekszenia popularnosci Tangi - moze ktos to opublikuje w prasie, itd. - a mysle ze i niejednemu z doswiadczonych kolegow taki artykul/dyskusja dobrze zrobi.

Co o tym myslicie ?

Autor kris
Użytkownik
#2 - Posted: 21 Lut 2006 23:40 
czyli takie AKTUALIZOWANE na biezaco FAQ z dyskusja - no niezly pomysl. Artykul taki na "sztywno" mniej mi sie podoba bo niczym nie rozni sie wtedy od ksiazki / czasopisma.

Autor Seibian
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Lut 2006 15:05 
Witam.
Fajny pomysł -danlack.Pozdrawiam wszystkich.

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Lut 2006 21:15 
Mysle, ze fajny - tylko jak tu namowic naszych doswiadczonych kolegow na podzielenie sie doswiadczeniami, a taki artykulik to nie 5 minut jednostronicowego maszynopisu - na to potrzeba naprawde sporo czasu.

Sam skusilbym sie - zawsze byscie mnie poprawili, ale teraz z oczu spedza mi praca nad moim nowym zbiornikiem - ryby juz w drodze a zbiornika nie widac ani kawaleczka. Moze za jakis czas...

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 22 Lut 2006 21:42 
Moze jak Jacek wróci z Urlpou to wspólnie to uczynimy. Ja mam dosatwę na dniach i kompletnie nie mam czasu. Przepraszam.


Marta

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Lut 2006 01:01 
Doskonale to rozumiemy, ma sie rozumiec to nie piekarnia - sprawe widze raczej jako dlugoterminowa gdyz kazde z nas ma jakies zajecia.

Autor tooold
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Lut 2006 10:52 
Woda i Akwarium (sklad, filtracja, jak przygotowac wode, itd)
- Podstawowe choroby i metody postepowania
- Czym karmic i jak Tropheus


a czy nie ma tego w Serwisie Tanganikańskim i Tropheus.pl ?

Autor danlack
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Lut 2006 22:08 
a to zasadniczo bo tutaj ostatni przelamalismy pewne kanony / stereotypy. Ponadto jak ktos wchodzi na "nasze" forum to ciezko uzyskac jakiekolwiek informacjel, nawet linkow do wspomnianego forumnie ma.

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Lut 2006 03:16 
nie bardzo zasadniczo rozumiem Twoją wypowiedź ;-)

Autor tasma
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Lut 2006 10:40 
Ale o so chodzi??
Wiekszosc z wymienionych przez Ciebie tematow jest opisana. Albo w artykulach albo na forum. Jesli Ty albo ktos inny podjalby sie usestymatyzowania tego byloby fajnie.
A w kwestii przelamywania stereotypow to uwazam ze nie nalezy z tego typu informacjami szalec. Nie twierdze ze powinnismy sie zamknac w dwudziestosobowym gronie na jakims zamknietym forum i tu dzielic sie spostrzezeniami. Jednak niektore dosc nowatorskie tresci, ktore mozna tu znalesc (chocby o temperaturze wody w akwarium) gloszone w sposob dosc agresywny moglyby przyniesc wiecej zlego (szczegolnie Marcie i Robertowi, na ktorych skupiaja sie wszelakie ataki na to forum).
Przemek

Autor danlack
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Lut 2006 10:45 
W wielu miejscach w internecie mozna wyczytac ze
- wode do tanganiki przygotowujemy przez dodanie lyzki soli i lyzeczki sody na 100 litrow - moze myle sie, ale z dyskusji na forum nie jest to oczywiste
- podczas choroby typu bloat zaleca sie podniesienie temp. bo to usprawnia dzialanie przewodu pokarmowego - ostatnio Marta j JacekK pokierowali mnie w obnizanie a nie podnoszenie temp.
- trudno znalec pewne zrodlo informacji co moga jesc dorosle i mlode ryby (tropheusy) - na pewno spirulina, ale czesto brak dokladnej informacji jakie miesko, ze ma byc zroznicowany pokarm, itd.

Domyslam sie ze skoro to forum ma sluzyc nie wylacznie osobom z duzym doswiadczeniem akwarystycznym, ale rowniez i takim ktorzy zaczynaja akwarystyke od tanganiki to powinnien byc watek dla poczatkujacych a w nim chocby linki do wymienionych przez Ciebie serwisow.

Ponadto buszujac na zagranicznych stronach mozna spotkac rozne dziwne teorie / niekoniecznie sluszne. Mysle ze w polskich serwisach jest podobnie wiec dla propagacji "dobrej" tanganiki takie informacje powinny tutaj znalezc sie, aczkolwiek nie upieram sie ze mam racje.

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 24 Lut 2006 11:47 
Moim zdaniem wiele podstawowych informacji tak jak pisano wcześniej jest w internecie. Wiedze o Tanganice mozna również poszerzać dzieki szukaniu w literaturze (niekoniecznie akwarystycznej), mam tu na mysli pozycje ksiązkowe i czasopisma. Myślę że te informacje pozwolą początkującemu akwaryscie wejśc w świat ryb z jeziora Tanganika bez kombinowania. Pozwolą również na uniknięcie pewnych problemów związanych z hodowlą ryb. Jeżeli początkujący akwarysta bedzie miał problem ze znalezieniem czegoś na interesujący go temat tu na forum dostanie odpowiedż lub link do konkretnego tematu, pod warunkiem że bedzie pytał o porade a nie potwierdzenie swojego zdania które nie zawsze musi byc prawidlowe i nie każdymusi sie z tym zgadzać. Tak właśnie było min. w przypadku tematu z bloat, tooold podał konkrteny link i tam wszystko jest. Ta sama zasada dotyczy wody w Tanganice, filtracji, karmienia, opisów poszczególnych gatunków. Oczywiście wszystkiego za kogoś sie nie zrobi, trzeba też włożyc troszeczke swojej inwencji w szukaniu odpowiedzi. Jest to bardzo dobra forma poszukiwania i zdobywanie wiedzy akwarystycznej i nie tylko.
Inaczej przedstwia sie sytuacja jeżeli ktoś zaczyna czuć pewien niedosyt tej wiedzy. Wtedy rzeczywiście powstaja juz pytanie na które trudniej jest znaleźć odpowiedz. Wiecej jest wtedy przypuszczeń, teorii. Wówczas moim zdaniem powstaja takie tematy jak wyzej wymieniony dotyczący temperatury. Ale ja osobiście takie tematy traktuje jako ciekawostkę i z pewnym dystansem. Chcąc jednak dotykać tych problemów należy mieć juz jakąś wiedzę i to nie tylko z akwarystyki (np. chemia, biologia, hydrologia, hydrobiologia, ichtiologia itd.). Niestety wielu początkujacych akwarystów, oczywiście bez urazy, nie chce mieć tej wiedzy podstawowej lub jej nie ma. Wszystko ogranicza sie do kilku informacji.
Na tym forum dokladnie to widać. Ja czasami jestem szokowany brakiem podstawowych informacji o rybach z Tanganiki (to wszystko mozna poszukać, ale mam wrażenie że sie nie chce).
Leszek
ps. odpowiadajac juz nieco poza tematem. Młode trofeusy ja osobicie karmię pokarmami roślinnymi, a z mrozonek podaje to co ma skorupki (bardzo ważne). Ja np. podaje oczlika lub boseminę. Dorosłym moinę i rozwielitkę, oczlika.Przewód pokarmowy mlodych trofeusów jest bardziej tolerancjyny niz dorosłych, ale oczywiście bez przesady. Dlaczego nie zaleca sie podawania doroslej artemii trofeusom? Ponieważ są to tzw. "miękkie" robaki, nie posiadające skorupek. Czyli jak widac te "skorupki" w diecie trofeusa odgryeaja ważna rolę. To wszystko jest w necie.

Autor danlack
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Lut 2006 22:55 
Leszek,
Masz racje - wielu z was nie doktoryzowalo sie z ryb ale nabylo wiedze metoda prob i doswiadczen bazujac na w miare rozsadnych opiniach i informacjach z ksiazek/sieci. Natomiast w gaszczu informacji latwo pobladzic - np., czytajac forum na stronie http://www.cichlid-forum.com/phpBB/index.php czy krajowe http://www.tropheus.pl/forum/ mozna spotkac tak chore i niedorzeczne informacje, ze z latwoscia mozna stracic stado lub mocno je nadwyrezyc, a nie kazdy rodzi sie ichtiologiem.

Oczywiscie, ze nie ma sensu pisac tego co juz ktos napisal, ale moze jednak Wy doswiadczeni akwarysci zebralibyscie kilka linkow (mozna byloby zrobic zakladke/dzial dla poczatkujacych), do ktorych z automatu odsylaloby sie osoby zadajace podstawowe pytania i pozniej mogliby wrocic na forum z pytaniami, ale z mniejszym lub wiekszym zrozumieniem spraw.

Ja np. zajmuje sie krotko akwarystyka bo coz znacza dwa lata i czesto wracam w swoich przemysleniach do podstawowych informacji, gdyz zbladzilem, takie rzeczy przychodza latami, trzeba im poswieci sie, byc cierpliwym, itd. Wiem, ze samodzielnie zdobyta wiedza/informacja smakuje inaczej - ale wiaze sie z duza doza ryzyka/porazki - bo dlaczego zaczynac od gubikow i mieczykow - tanganika jest trudna, ale nie jest to jakas magia, zeby np. 12 latek czy dorosly poczatkujacy nie dalby sobie rady - moze myle sie, a moze czas skonczyc ze stereotypem ze tanganika to elitarny klub dla conajmniej srednio doswiadczonych ?

Moze temat jest nietrafny i trzeba go zamknac. Coz kazdy ma prawo bladzic.

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Lut 2006 00:33 
Zgadzam sie z Twoim postem i tematu nie trzeba zamykać. Ale ja mam pewne obawy związane z "darem przekonywania" niektórych akawrystów do pewnych zasad hodowli ryb tanganikańskich. Niestety niektórzy początkujacy akwaryści nie chcą korzystać ze wskazówek, obserwacji innych akwarystów, a wręcz czasami sie obrazaja i unosza dlaczego jeden akwarysta ma być "lepszy" (mądrzejszy;-)) od drugiego. Nie potrafią sie rowniez przyznać do swojej nie wiedzy. Każdy z nas popełniał jakieś tam błędy w hodowli, ale należy wyciągać wnioski z tych potknięć.
Z mojej strony moge jedynie zadeklarować że zawsze bardzo chetnie służę radą, pomoca wszystkim którzy tego NAPRAWDĘ beda potrzebować i czegoś chca sie dowiedzieć. Ja rówiez cały czas jeszcze sie uczę akwarystyki i to jest najlepsze.
Co do tej zakladki i nie tylko, to nie ma sprawy, ale tu rządzi admin. On ustala co i jak.
Powiem tak: nie ważne czy to są gupiki, mieczyki, paletki czy trofeusy, ważne jest to jak do tego naszego hobby podchodzimy.Ryby zawsze uczyły i uczą mnie pokory i cierpliwości, a "znosilem" to poniewaz chcialem poznać zwyczaje ryb i cieszyc sie ich obecnościa wokół mnie.
Leszek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 25 Lut 2006 03:46 
Błagam...jutro odpiszemy, jest prawie 4 rano właśnie skończyliśmy rozpakowywac dostawę.

Marta

Autor drozd
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Lut 2006 12:46 
witam, wydaje mi się że pomysł danlacka wart jest przemyślenia i realizacji, a to dlatego że dużo racji jest w stwierdzeniu, że

Natomiast w gaszczu informacji latwo pobladzic - np., czytajac forum na stronie http://www.cichlid-forum.com/phpBB/index.php czy krajowe http://www.tropheus.pl/forum/ mozna spotkac tak chore i niedorzeczne informacje, ze z latwoscia mozna stracic stado lub mocno je nadwyrezyc, a nie kazdy rodzi sie ichtiologiem.

mam przy okzaji pytanie do Pani Marty... otóż jak aklimatyzują się Lamprychtysy? pamiętam że przed dostawą ktoś zwrócił uwagę, że to trudne ryby w transporcie, wiem ze dopiero kilka godzin pływają w nowych zbiornikach ale jeśli już możnaby coś na ten temat napisać to bardzo proszę... w ogole z niecierpliwością czekam na zdjęcia nowej dostawy - pewnie jak większość forumowiczów :-) ładne są Xeny flavipinnisMutondwe Island? a jak się prezentują L. Callirus? może choć kilka słów tak na gorąco? :-)

Marek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 25 Lut 2006 19:13 - Edytowany przez: admin 
figę z makiem... Nie będzie żadnych niusów dzisiaj, o!
Jesteśmy masakrycznie wykończeni i niezdolni do myślenia.
Wszystko jutro, jak mówia w Hiszpanii - maniana....

Robert

Autor drozd
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Lut 2006 19:24 
figę z makiem... Nie będzie żadnych niusów dzisiaj, o!
Jesteśmy masakrycznie wykończeni i iniezdolni do myślenia.
Wszystko jutro, jak mówia w Hiszpanii - maniana....


ok, ok... rozumiem :-) ale jutro już nie odpuszczę :-)

pozdrawiam,

Marek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 26 Lut 2006 06:28 
Za chwile biegnę do firmy, ale o dostawie moge napisać tak: dawno nie mieliśmy tak pięknej Ikola. Większośc osobników ma zółty pas aż do ogona.
Zachwycona jestem Ilangi Yellow Real i Golden Kazumbą. Sprowadziliśmy już wiele ryb, ale...tym razem trzeba to zobaczyć.

Cyprichromis pavo Mupapa, cudeńko...
Xenotilapia flavipinnis...śliczna

Lamprychthys - jak na razie nie ma problemu. Pływają- urok ich jest niesamowity.

Magda z Przemkiem dzisiaj będa u nas - mamy nadzieję, ze Magda będzie robić zdjęcia i szybko je zobaczycie!!!

Acha Robertowi i naszym dzieciom najbardziej przypadły do gustu mastacembalusy. Są rewelacyjne. Robert jak je wpuszczał do akwarium to mówił, ze mają skórę jak aksamit.

Co moge jeszcze powiedzieć - to trzeba zobaczyć

Marta

Autor zydekk
Użytkownik
#20 - Posted: 26 Lut 2006 09:10 
Pani marto a może jakieś fotki do galerii?
POZDRAWIAM

Autor sue
Użytkownik
#21 - Posted: 26 Lut 2006 09:26 
Obiecuję, zrobić duuużo zdjęć :) Już nie mogę się doczekać!!!
Pozdrawiam
Magda

Autor drozd
Użytkownik
#22 - Posted: 26 Lut 2006 13:55 
czekam w takim bądź razie na dużo ładnych zdjęć - jak zwykle zresztą :-)

Marek

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Zestaw wiedzy dla poczatkujacych ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®