Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

proszę o poradę

Autor skrobale
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Sty 2011 21:24 
Za jakieś 2-3 tygodnie będę na etapie wpuszczania rybek do mojego baniaka 240l do tego czasu muszę zrobić jeszcze tło wewnętrzne na bazie styropianu i cx-5 i zalać go wodą :).
Mój problem polega na obsadzie tego zbiornika bo wymyśliłem sobie że będą tam rybki max do 7-8cm problem tylko jakie i ile, cały czas myślałem o naskalnikach, szczelinowcach, muszlowcach, nie mam pojęcia jakie ryby w strefie dennej. Lecz im więcej czytam tym mniej wiem i nie wiem już dokładnie czego chcę.
Proszę o doradę co do obsady zbiornika. Proszę o uwzględnienie żeby rybki nie były za drogie tak do 20-23zł

z góry dziękuje

Autor jaosh
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Sty 2011 23:06 
żeby rybki nie były za drogie tak do 20-

za taką cene to kupisz w sklepach tylko naskalniki, szczelinowca, ksiezniczki i moze gdzieś muszlowce.

ksiezniczki - jedna para opanuje całe akwarium;

muszlowce - można ich trzymac trochę wiecej niz jedna parkę;

naskaliniki i szczelinowce tez bywają agresywne ale o informacje na ich temat musisz spytac lub poczekac az ktos inny jej Ci udzieli.

Piotrek

Autor michal12305
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Sty 2011 23:13 
poczekaj troche, odloz kase i kup ciekawsze ryby
za 20 zlotych chcesz miec cala obsade?

Autor skrobale
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Sty 2011 23:29 
nie jedna szt do 23zł całość to jakieś 200-250 zł, nie będę na początku kupował mega wypasionych bo wiadomo jak to na początku bywa...

Autor jaosh
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Sty 2011 23:34 
Czyli tak jak napisałe wcześniej zorientuj sie jakie ryby są dostępne w Twoim mieście i wtedy zacznij planowac obsadę

Autor michal12305
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Sty 2011 23:38 
napisz do mnie na maila michal12305sikora@wp.pl,
znajda sie u mnie ciekawe ryby w granicach tej ceny

Autor pkubek
Użytkownik
#7 - Posted: 13 Sty 2011 00:05 
ja tez radze wstrzymac sie z zakupem bo za te kwote mozna niewiele.

Do tej pojemnosci mozesz wpuscic dwa, gora trzy gat. ryb skalnych choc jesli zaczynasz z Tanganika polecam raczej dwa lagodne:
np Neolamprologus Caudopunctatus i Altolamprologus Compressiceps/Calvus lub N. Savoryi
lub nieco bardziej zadziorne:
Julidochromis Transcriptus i Neolamprologus Lelupi lub Cylindricus

Moze tez byc kombinacja ryb żyjących w skałach i muszlowców:
np. Julidochromis lub jakis Neolamprologus (skały) z Neolamprologus Brevis (muszla)

Lub grupa 6 ryb żyjacych w środkowej części akwarium, w toni np. Paracyprichromis Nigripinis lub Paracyprichromis Brieni połączona np. z Altolamprologus Compressiceps/Calvus. Paracyprichromisy potrzebowałyby w tym wypadku wysokich głazów.

albo takie połączenie:
Neolamprologus Modestus i Neolamprologus Brevis, oba gat. żyją w płytkich wodach, dla Modestusów jakieś większe glazy, do tego strefa piaszczysta i mniejsze kamienie dla Brevisów i ich muszli.
moze też być to jednogatunkowe akwarium skalne z grupą Telmatochromis Vittatus, Neolamprologus Pulcher, Neolamprologus Savoryi.

lub tzw. niecka, czyli sterta muszli zamieszkiwana przez Neolamprologus Callipterus i Neolamprologus Multifasciatus lub Telmatochromis Vittatus Shell


Nie łączyłbym Julidochromisów z Paracyprochromisami oraz N. Caudopunctatus z innymi muszlowcami. Z lektury forum wynika, że Caudopunctatusy potrafią zdominować inne muszlowce przy zbyt małej powierzchni dna.

Możesz też skupić się naprawdę na jednym gatunku i wpuścić np dwie pary Altolamprologusów Compressiceps/Calvus lub dwie pary N. Obscurus.

Są też gatunki Xenothilapii, te mniejsze, które mogłyby zamieszkać w 240l
Jednak nie znam się na tych rybach i musisz dopytać o to specy od tzw Xen

Możesz wpuścić parę Variabiliochromis Moori (roślinożerca) i stworzyć zbiornik jednogatunkowy.

Możesz też wrzucić małą grupę ryb żyjących w bardzo płytkich wodach przybrzeżnych, pełnych skał: myślę o Tanganicodus Irsacae, wszystkożercy z dużym udziałem pokarmów roślinnych. To też może być ciekawe aranżacyjnie akwarium z silnym ruchem wody, przypominającym fale i oglonionymi skałami.

Jeśli chodzi o pary nieco większych ryb mogą tu żyć także Neolamprologus Sexfasciatus, mięsożercy

Kombinacji są setki. Zastanów się ktora strefa jeziora interesuje Cię najbardziej, jakie ryby podobają Ci się najbardziej, czy chciałbyś połączyć gatunki czy raczej obserwować grupę ryb tego samego gatunku, czy może tylko jedną parę? Czy chcesz kupić osobniki dorosłe czy młodziutkie, z których ewentualnie wyłonią się pary. Natomiast większość naprawdę ciekawych ryb jest droższa niż najpowrzechniejsze ryby akwariowe gdyż są to ryby rzadkie, odławiane w środowisku naturalnym, mnożone w warunkach domowych. Tak więc warto się wstrzymać, zagłebić w lekturze i dopiero - dobrze wybrać!

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 13 Sty 2011 11:52 
Moim zdaniem niezależnie od powszechności wszystkie ww. gatunki ryb są bardzo interesujące a w szczególności dla kogoś kto ich nigdy wcześniej nie miał. Fajnie jest zacząć od księżniczek są to magiczne rybki, które każdego zarażą chęcią poznawania Tanganiki. Każdy kto miał księżniczki nigdy o nich nie zapomni, wiem to sam po sobie.

Autor pkubek
Użytkownik
#9 - Posted: 13 Sty 2011 17:52 
Sander, oczywiście masz rację, wszystko zależy z jaką wiedzą i nastawieniem przystępuje się do akwarium. Skrobale, a pro pos tego co pisze Sander, poczytaj wątki Nechora, dla to jest rewelacyjny przykład świetnie funkcjonującej obsady jednogatunkowej księżniczek, gdzie dzięki Jego zapisom, ujawnia się tyle fenomenalnych cech, zachować tych ryb. Gdy wchodziłem na to forum na początku, jeszcze gdy Nechor miał księżniczki, lektura jedo wątków była dla mnie absolutnym musem. Mnie ciągle kuszą te ryby, niestety nie jestem jedynym decydującym i akurat na nie dostałem zakaz :)
ale są piękne i całkiem dostępne!

Autor skrobale
Użytkownik
#10 - Posted: 13 Sty 2011 19:43 
Nechora
jestem w trakcie czytania Nechora ma strasznie dużo postów więc trochę mi to potrwa..., co do księżnych to są super ale zastanawiam się jednak czy nie zdominują całego akwarium są strasznie terytorialne, a nie chcę mieć akwarium jednogatunkowego.

zastanawiam się ciągle nad ilością ryb bo z odpowiedzi pkubka wychodzi że "wypada" mieć przy tym zbiornik około 8- 10szt hmm

proszę jeszcze o informację co do ryb przydennych

dzięki

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 13 Sty 2011 21:25 
skrobale czy Ty aby na pewno chcesz ryby tanganickie? Nie wolisz akwarium z kiryskami na dnie, fantomami w toni i pstrążenicami przy powierzchni wody?

Autor skrobale
Użytkownik
#12 - Posted: 13 Sty 2011 21:29 
takie miałem przez 8 lat

Autor pkubek
Użytkownik
#13 - Posted: 13 Sty 2011 21:56 
halo, jak mozesz wnioskowac, ze 8-10 ryb? ja tego nie powiedzialem wprost, no chyba, ze decydujesz sie na ryby calkiem mlode, ale to musza byc faktycznie maluchy, ktorym przygotowujesz zbiornik tak jak dla doroslych; docelowo na pewno nie zmiesci sie tam 10 ryb bo sie po prostu zagryza; no chyba, ze wpuszczasz 10 ksiezniczek i z tego wylania sie para; ona eliminuje reszte i zaczyna tworzyc swoja kolonie wielopokoleniowa

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / proszę o poradę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®