Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

TM nr 9 wrażenia

Autor admin
Admin
#1 - Posted: 15 Lip 2011 22:23 
Dzień dobry,

Minęło już kilka dni od chwili pierwszych wysyłek naszego pisma. I co? I nic. Włąściwie to norma. Powoli się przyzwyczajam. Ci co TM już mają udają, że nie mają. Natomiast ci, którzy nie mają, udają, że nic nie wiedzą na ten temat. Czyli co - boją się? A jeśli tak, to czego lub kogo? A może posiadanie kolejnych TM gdzieś w świecie grozi napiętnowaniem? Marginalizacją w społeczności lub wręcz wykluczeniem? A może posiadanie (oficjalnie) TM jest aktualnie bardzo, bardzo passe?

Śmieszne rzeczy piszę, prawda?

Ale jak inaczej opisać sytuację, gdy nie ma żadnych opinii o piśmie, które jako jedyna w tej chwili na rynku ma doskonałą szatę graficzną, dobrej (żeby nie powiedzieć wysokiej) jakości artykuły, doskonały papier, świetne zdjęcia, nie zapełnia stron wielkimi ponadnormatywnymi tytułami, gdzie zdjęcia nie są na pół strony... Mógłbym tak jeszcze chwilę wymieniać, tylko po co pisać o sprawach oczywistych?

Czy nikt z anonimowych/nie anonimowych czytelników tego forum nie wyrazi swojej opinii na temat ostatniego wydanego numeru? Przecież nikt nie mówi o laurkach! Nie potrzebujemy ich - sami jesteśmy pismem tak zachwyceni, że aż strach.

No, co? Żadnych krytycznych/złośliwych/ wytykających/celnych/ rzeczowych/prześmiewczych uwag nie będzie?

Słodkich snów.

Robert

Autor pkubek
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Lip 2011 01:48 
Robercie, Marto, nie mam jeszcze nowego numeru ale to z braku czasu. Natomiast mam niemal wszystkie, jakie ukazaly sie do tej pory. Dla mnie, wchodzacego spowrotem, po latach przerwy, w akwarystyke, to bylo cudowne zaskoczenie a zarazem normalka, zeby jak najszybciej nabyc wszystkie numery. uwazam, ze to co robicie jest misja i widze w tym wielkie poswiecenie, Wasze oddanie i wielkie szczescie dla spolecznosci hodowcow i amatorow Tanganiki. Udaje sie Wam sporym wysilkiem tworzyc rewelacyjne pismo, na bardzo wysokim merytorycznie poziomie, bezkompromisowo, niemal niekomercyjnie. To pismo stanowi wartosc dodana nie tylko do Waszej dzialalnosci ale i polskiej akwarystyki. Nie wspomne juz o spolecznosci tego forum. nie mam co do tego watpliwosci. Pismo tworzy zupelnie nowy standard, a kto nie potrafi tego docenic jest, za przeproszeniem, glupcem. Takimi nie warto sobie zawracac glowy. Oby wszystkie spolecznosci hobbystow, czy idac dalej, akwarystyki, mogly miec tak solidne zrodla! Bylibysmy z wieloma tematami o wiele dalej! Ale, jak sadze, sporo ludzi czyta TM i z utesknieniem czeka na nowy numer. Chce w to wierzyc a rzadko uzywam kategorii wiary. W Discusie w Warszawie pismo jest widoczne, na Rybarium rowniez. Natmiast z zawodowego pkt widzenia, moglbym wskazac na usterki layoutu, tylko po co? Wiem jaki to wysilek bo sam zajmuje sie "po godzinach" publikacjami i wiem jaki to OGROM pracy. Wogole DIY jest niezwykle wazna i kulturotworcza aktywnoscia. Malkontentom i ludziom bez ambicji by siegac po bardziej zaawansowana wiedze i nieco trudniejszy jezyk od tego z Telemagazynu mówię nie, a Wam DZIEKUJE za to co robicie, odkrycie tego forum i TM bylo i jest dla mnie znakiem, ze w Polsce sa ludzie, ktorzy chca cos robic lepiej i nadganiac lata zaleglosci.


ps
mozemy pogadac kiedys o sposobach wspierania rozpoznawalnosci tytulu choc sadze, ze wiele z tych narzedzi juz stosowaliscie, inne stosujecie ale to odrebny temat.

JESZCZE RAZ - GRATULUJE TWORCOM TM i DZIEKUJE ZA WAZNA PRACE!

ps
przepraszam, za "uproszczony" jezyk ale pora juz pozna i padam natomiast musialem sie podpisac pod slowami Roberta, chyba go rozumiem. Mamy w Polsce kryzys partycypacji a gdy juz jakas grupa ludzi zaczyna cos konkretnego robic, czesto bywa przez tzw średnią "większość" lekcewazona. taka karma

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 16 Lip 2011 09:15 
Ja naprawdę szczerze polecam wszystkim artykuł Piotrka - Jaosha o Neolamprologus obscurus. Rewelacyjne obserwacje zachowań tych ryb:)

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Lip 2011 15:01 
Robert

Wielu znanych ludzi docenionych zostalo po smierci. Byc moze tak bedzie z TM. Potomni docenia nasze "dzielo" dopiero po "cancel'u".
Albo to taki gniot ze nie ma o czym mowic. Mozemy sie co najwyzej domyslac, bo gadac z nami nie chcą.

Spoko, jak przyjedziemy do Was to Cie pochwale, nawet moge poglaskac po lysym czole.

Ech koncze, bo jeszcze napisze za duzo...

Przemek

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 16 Lip 2011 22:53 - Edytowany przez: admin 
Wiesz co, Przemek? Myślę, że Marta i Magda będą słabo zadowolone z tej pośmiertnej chwały :-) Bardziej przemawia do mnie słowo "gniot".

A gadać nie chcą bo nie są w stanie zrozumieć dziejących się wydarzeń, nie znają wysiłku i starań jakie trzeba włożyć, by taki "gmiot" mógł powstać. Dotyczy ten wysiłek wszystkich wydawnictw tworzonych przez niewielkie grupy ludzi, takich jak Draco Magazyn, Fauna i Flora, MA, NA czy TM.

Fajnie by było, gdyby czytelnicy tego forum NIE BALI SIĘ (dla mnie z przyczyn zupełnie irracjonalnych) wyrażać własnych opinii. Pokazaliśmy chyba ( dwa sławetne wątki z ostatniego póltora roku, gdzie z godnym podziwu uporem próbowano nieco opluć nam buzie) wszystkim, że cenzura dotyczy trzech w zasadzie spraw - braku kultury, totalnej ignorancji i szeroko rozumianej reklamy.

Kiedyś na forum napisałem, że tworzymy (wszyscy) historię akwarystyki. Teraz mogę dopisać jedno : historię pozytywną, pełną fajnej pracy i działań i tą negatywną - kierującą się urażonymi ambicjami, zawiściami i absurdalnymi zazdrościami. Nic nie zostanie zapomniane.

Robert

P.S.

A moję łyse czoło czeka :-)

Autor SiergiejUA
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Lip 2011 20:03 
Witam wszystkich milosnikow Tanganiki .
W koncu dotarl do mnie, na Ukraine ,TM.
Wielkie podziekowania dla Marty , Roberta i wszystkich uczestnikow tworzenia tego wszpanialego pisma .
Fantastyczna opowiedz o Slimakach ,bardzo ciekawo opisany Obskurus , i bardzo pomocnicza filozofia postepowania z rybami z odlowu , nie mowiac juz o Lamprychtach :) , do ktorych tez cos przylozylem :).


Z gory prosze wybaczyc o ewentualnie bledy w jezyku polskim , nie uczylem go w podstawowce :) i w studjach tez ....

Z powazaniem - milosnik Tanganiki z Ukrainy .
Siergiej Wierzbicki .

Autor pkubek
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Lip 2011 18:00 - Edytowany przez: pkubek 
hej
dziś kupiłem w warszawskim Discusie najnowszy numer TM. Jest świetny! Okładkowy materiał na temat ślimaków Neothauma, dowodzi, że Tropheus Marty i Roberta to nie tylko miejsce, gdzie można "zdobyć" wspaniałe ryby w doskonałej, fachowej asyście ale i samoistna placówka badawcza! Ciekawe teksty o moich ulubieńcach: Chalinochromis, Cyprichromis, Julidochromis. Bardzo fajnie jest poznać obserwacje nt N. Obscurus. Ja również obserwuje te ryby. Do tego porcja na temat węgorzyków i Lamprichthys tanganicanus! Od dawna chciałem dowiedzieć się więcej o tych rybach a jak wiadomo, niełatwo o informacje na ich temat. Nie można pominąć także tekstu o Xenotilapiach Rotundiventralis, niezbyt popularnych przedstawicielach piaskówek, które zaskaują subtelnością i interesującym zachowaniem. Jak mniemam artykuł napisał nasz furumowy kolega.
To tego materiał o szkle stosowanym w akwarystyce, na pewno przyda się tym, którzy kleją samodzielnie akwaria lub chcą upewnić się czy przypadkiem nie kupują produktu niespełniającego stosownych wymogów bezpieczeństwa. No i relacja w wyprawy Everta. Szkoda, że zdjęcia są w małym formacie. Jak zawsze czytam te opowieści z zainteresowaniem. Zapiski takich obserwacji uzmysławiają nam, jak różnia się poszczególne lokalizacje, jakie gatunki współwystępują. Jak zawsze jest to jeden najciekawszych artykułów w TM.
Podsumowując, 9 numer zawiera sporo materiałów, obserwacji dla wszystkich, którzy interesują się Tanganiką. Tym razem więcej jest artykułów poświęconych obserwacjom i chodowli drapieżników. Teksty skupiają się na praktycznych wskazówkach i spostrzeżeniach. Mniej jest o systematyce, więcej o bahviorze. Jak zawsze sporo zdjęć. Z mojej strony - gratulacje! Z uwag krytycznych - chyba tylko jedna, czysto subiektywna. Chodzi o proporcje materiałów poświęconych Afryce. Jest tego sporo i można by spytać czy rzeczywiście ten dział interesuje w tak dużym stopniu ludzi, którzy pasjonują się rybami. Ale z drugiej strony - dział ten jest w magazynie ruchomy i chyba wyjątkowo w tym numerze zajmuje sporo miejsca. Zachęcam do lektury TM z nieustanną nadzieją, że magazyn będzie się ukazywał nadal, choć wiem, że to wielki trud i spory nakład pracy.
Może w klejnych numerach publikować najciekawsze dyskusje z forum? Czasem uświadamiam sobie, jak wiele wypowiedzi i tematów zapisanych jest w sieci na tym forum i dostępnych tylko dla dociekliwych "poszukiwaczy". Z drugiej strony wyzwaniem byłaby redakcja tych wszystkich zapisów i dyskusji. Wiele z nich to materiały na odrębne artykuły.

Autor marcino8819
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Sier 2011 19:18 
Witam, Ja mam pytanie do Pani Marty odnosie wczesniejszych numerow. Chcialem sie dowiedziec czy w numerach w ktorych mowa o Tropheusach jest dosc duzo onich opisane czy tylko troszke? Bo wlasnie zastanawiam sie nad kupnem wczesniejszych numerow TM.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 9 Sier 2011 19:41 - Edytowany przez: admin 
Nie wiem co znaczy troszkę? Zwykle artykuły są obszerne, a opisy gatunków dość szczegółowe. Każdy z autorów postarał się przelać na papier całą swoją wiedzę:) Artykułów jest sporo stąd i zróżnicowana wiedza.

Jak bardzo zależy Ci na opisach 120 odmian trofeusów to kup pozycję P. Schupke. Tutaj masz recenzję tej pozycji. http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=com_co ntent&view=article&id=82:schupke-peter-2003-africa n-cichlids-ii&catid=18:recenzje-i-streszczenia&Ite mid=16.
Cena jest raczej nieaktualna, bo zależy od kursu Euro.
Pozycja w języku angielskim lub niemieckim



Marta

Autor marcino8819
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Sier 2011 19:47 
Dziekuje za szybka odpowiedz;)

Autor pkubek
Użytkownik
#11 - Posted: 10 Sier 2011 01:25 
co do Tropheusów to w TM jest bardzo duzo, czulem nawet, ze to troche nie fair w stosunku do miesakow, ze o tych glonozercach jest tak duzo w TM :) ale 9 numer troche mi to wynagrodzil ;))

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / TM nr 9 wrażenia Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®