Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Dezynfekcja rybich ran.

Autor Sebi
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Sier 2011 12:55 
Jestem zapalonym akwarystą i wędkarzem sportowym - karpiarzem. Wszystkie karpie i amury, które złowię wypuszczam z powrotem do wody zgodnie z zasadą "catch & release". Do odkażania ran po ukłuciu haczyka stosuję niestety drogie odkażalniki przeznaczone dla wędkarzy. Jaki ze znanych preparatów akwarystycznych mógłbym zastosować do odkażania ran po ukłuciu haczyka. Te niby oryginalne mają kolor zielony.
Za odpowiedź z góry dziękuję.

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Sier 2011 12:12 
Dużo lepszym, bezpieczniejszym, skuteczniejszym i tańszym środkiem jest roztwór fioletu gencjany czyli popularna pioktanina, koszt buteleczki 5pln.

Autor Sebi
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Sier 2011 12:38 
Może się nie precyzyjnie nie wyraziłem. Chodzi mi o dezynfekcję ryby, a w zasadzie miejsca w pyszczku po ukłuciu haczyka. Natomiast pioktanina jest dla ludzi. Teraz chyba wszystko jasne :)

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 9 Sier 2011 12:42 
Sebi

Gencjaną spokojnie można dezynfekować rany wielu zwierząt. Ale niech to potwierdzi Kuba:)

Marta

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Sier 2011 22:34 - Edytowany przez: sander 
Z racji tego, że sam jestem uzależniony od wędkowania doskonale zrozumiałem pytanie kolegi, na samym początku. Gencjana jest idealnym środkiem do odkażania ran po ukłuciach, dotyczy to nie tylko perforacji ryb haczykiem ale także promieniami twardymi płetw innych ryb np. podczas transportu lub tarła w basenach etc. Generalnie sam haczyk wbity w pysk nie czyni wielkiego problemu, gorzej jest jeśli w skutek używania zbyt błahego sprzętu, dochodzi do długiego i forsownego holu ryby. Nie będę się już nad tym zbyt rozwodził gdyż to nie tematyka forum a ja sam jestem już mocno zmęczony dzisiejszymi holami kleni i bolenia, którego upolowanie wymagało kilometrów przedzierania się przez nadrzeczne krzaki, pokrzywy i osty, naturalnie C&R jest nieodzowne gdyż jaka to wygrana kiedy jeden z przeciwników zostaje wyeliminowany z dalszej gry? Połamania.

Autor Sebi
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Sier 2011 07:53 
Dzięki za odpowiedź. Widzę, że kolega też zawodowiec :) Życzę połamania kija i wielkich sztuk C&R.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 11 Sier 2011 12:23 

Autor py1szczak2
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Sier 2011 12:44 
Piękne łowienie,piękne okazy można się rozmarzyć o takiej przygodzie.
Piotr

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 11 Sier 2011 13:10 
Niesamowita wyprawa. A widzieliście doradę- Salminus maxillosus?

Bajka - taka mieć w odpowiednim zbiorniku?

Marta

Autor marek
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Sier 2011 19:47 
Nie jestem nawet zwykłym wedkarzem, a co dopiero zapalonym, wiec moze dla tego te zdjecia ryb z kleszczami w pyskach sa dla mnie wstretne. Ale jak ktos kidys na jakims forum akwarystycznym napisal, to moze kwestia wrazliwosci, smaku albo diabli wiedza czego jeszcze.
Marek

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Sier 2011 21:57 
Egzotyczne wyprawy są dobre dla początkujących wędkarzy gdyż ci mogą łatwo złowić ryby i do tego dość duże, polega to na tym, że w 'dziczy" wszystko co upadnie na wodę zostaje natychmiast zassane przez drapieżniki.

Kiedy byłem małym chłopcem całymi dniami stałem z krótkim bambusowym patykiem (firmy polsping) nad brzegiem rz. Drwęcy i łowiłem ukleje oraz jelce. Robiłem tak dlatego, że ryby te zawsze wyśmienicie brały i to przez cały dzień, była to taka moja "egzotyka".

Potem łowiłem inne gatunki ale posługiwałem się zwykle naturalnymi przynętami i też było to dość proste. Kolejnym etapem było łowienie za pomocą sztucznych wabików co nastręczało już dużo większych problemów. Cieszyłem się szczupakami, okoniami a potem sandaczami.

Jednak dopiero, typowo reofilni łowcy tacy jak kleń lub boleń zwabieni kawałkiem, ręcznie struganego, lipowego patyka potrafią zapierać dech w piersiach. A frajda z wylądowania każdego z nich jest sto razy większa niż każdej innej ryby gdyż oprócz tego, że trzeba omamić je wabikiem to wcześniej ukryć się tak aby nie mogły nic zobaczyć i usłyszeć a to znacznie trudniejsze niż samo łowienie.

marek masz 100% rację, moim zdaniem jeśli nie potrafię podjąć ryby z wody gołą ręką to nie staram się jej stamtąd ruszać. Wędkarstwo podobnie jak inne atawistyczne pasje, zaspokaja ukryte potrzeby człowieka ale zważywszy na jego intelektualny rozwój powinien je do niego choć trochę dopasować, krok dalej niż panem et circenses.

Autor pkubek
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Sier 2011 00:42 
Sander, powiem tak, lepiej nie można tego ująć

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 10 Wrz 2011 22:55 - Edytowany przez: sander 
Dziś jako przyłów trafił mi się kaczodziobek, odzyskał wolność żeby dalej mógł zjadać karpiki, które nie powinny trafiać do naszych wód otwartych.


Autor michal1313
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Wrz 2011 02:49 
ile miał? już dawno nie miałem nic na kiju, ale dziecko zmienia diametralnie plany życiowe i hobby

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 11 Wrz 2011 06:19 
Cudne rybsko. Niezły okaz.

Muszę powiedzieć, że taki widok robi wrażenie:)

Marta

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 16 Wrz 2011 09:49 - Edytowany przez: sander 
Ryba miała 90cm i ok. 5kg, nie ważyłem bo oczywiście pływa dalej. To jednak nie jest cel moich wypraw.



Pochwalę się rybką która daje prawdziwe emocje i w małej rzece może wykończyć każdą linkę, kij i wywołać zawał serca u łowcy, to boleń - najszybszy z szybkich, dziki, płochliwy wspaniały...




Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 16 Wrz 2011 10:00 
Nie można tu także umniejszyć roli klenia, który prócz podobnych cechy jest także pięknie ubarwiony ;-)


Autor admin
Admin
#18 - Posted: 16 Wrz 2011 10:26 
Naprawdę super ryby.

Podobają mi się ryby o takich drobnych łuskach na całym ciele.

Marta

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Dezynfekcja rybich ran. Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®