Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Spotkanie Tanganickie 2012

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor admin
Admin
#1 - Posted: 25 Lut 2012 16:38 
Z A P R O S Z E N I E

W dniach 21-22 kwietnia 2012 roku zapraszamy do Krakowa, na szóste już Spotkanie Tanganickie.


BARDZO WAŻNE!!

Bardzo serdecznie prosimy wszystkich o ZGŁASZANIE swojego przyjazdu drogą mailową na adres: biurokrakow@tropheus.com.pl w następujący sposób:

- osoba zgłaszająca - imię i nazwisko

- osoby towarzyszące - imię i nazwisko

- jeden dzień/dwa dni

- wieczorne spotkanie z prelegentami – tak/nie



Może się okazać (chociaż aula jest spora), że nie dla wszystkich będą miejsca. Istnieje możliwość wynajmu większej sali – stąd nasza prośba o zgłoszenia elektroniczne.

Na pewno pierwszeństwo wejścia będą miały osoby zarejestrowane.

Tym razem planowane jest dwudniowe Spotkanie, które odbędzie się w Centrum Konferencyjnym OPTIMA, kilkaset metrów od siedziby firmy Tropheus Tanganika. Centrum OPTIMA poza profesjonalnie wyposażoną salą konferencyjną, zapewnia również możliwość noclegu, a także skorzystania ze znajdującej się na terenie Centrum restauracji/kawiarni.



Przewidywane są dwa konkursy z nagrodami o tematyce (jeszcze) tylko tanganickiej.

Prelekcje zagraniczne będą tłumaczone.

Już teraz rezerwujcie sobie czas wolny w ten kwietniowy weekend J



Program:

Sobota 21 kwietnia 2012

10:00 – Rozpoczęcie Zlotu

10:10 - Równowaga biologiczna w wodzie, czyli wzajemne oddziaływania poszczególnych składników ekosystemu - dr inż. Grzegorz Zygmunt

11:15 - Tanganickie „wargaczowate” z rodzajów Cyprichromis i Paracyprichromis (The Tanganyika "wrasses" of genera Cyprichromis and Paracyprichromis) – Patrick Tawil (Francja)

13:00 – 13:45 – przerwa

13:45 - Zróżnicowane metody połowu i dekompresji ryb (Developing catching methods and decompression methods) - René Krüter (Holandia)

15:30 - Afryka znana i nieznana: kolorowe klejnoty Afryki- barwniaki z rodzaju Pelvicachromis – Łukasz Brzeziński „Ruki” (Polska)

16:30 – Wyniki konkursu Nr 1

17:00 – Wizyta w firmie Tropheus Tanganika (nowa marcowa dostawa)

19:00 – Tradycyjne spotkanie w restauracji/kawiarni w Centrum Konferencyjnym OPTIMA



Niedziela 22 kwietnia 2012

10:00 - „Synodontis petricola – łatwy do rozmnożenia, trudny do wychowania“ „Synodontis petricola – Easy to Spawn, Difficult to Raise“ – Adam Molin (Czechy)

10:45 - Kigoma 2012 - Evert van Ammelrooy (Holandia)

12:30 - Jak zbudować domowe „megaakwarium”? – Przemysław Mirek (Polska)



13:30 - Wyniki konkursu Nr 2



14:00 – Wizyta w firmie Tropheus Tanganika



Program Spotkania może ulegać niewielkim modyfikacjom.

Organizator – Tropheus Marta i Robert Mierzeńscy

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Mar 2012 15:14 - Edytowany przez: admin 
Chcieliśmy poinformować, że na spotkanie potwierdzili swoje przybycie: Thomas Andersen, Michael Andersen, Edin Mehmedbegovic, Bart Jansen z Tanganyika.nl, Melchior de Bruin. Thijs Janzen (PhD student on Rift Lake Cichlids).

Czyli będzie można spokojnie porozmawiać na interesujące nas tematy:)

Marta

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 3 Kwi 2012 16:36 
Wykład René Krütera w Krakowie w kwietniu 2012

Marta poprosiła mnie, abym napisał parę zdań o wykładzie, który będę miał przyjemność wygłosić dla hobbystów tanganickich w Polsce.
Mam na imię René i urodziłem się w 1959 roku w Rotterdamie w Holandii. Obecnie jestem dyrektorem Japan Pet Products EU. Importuję i eksportuję produkty dla zwierząt pomiędzy Japonią a Europą.

Po burzliwej karierze szkolnej studiowałem biologię na NLO w Delft. Na ostatnim roku studiów otrzymałem ofertę pracy z Verduijn Cichlids, której nie mogłem odmówić. Od mniej więcej 12 roku życia jestem zakochany w pierwszych importowanych pielęgnicach: Neolamprologus brichardi i Julidochromis marlieri. Kilka lat po imporcie pierwszych gatunków ziściło się moje marzenie. Mogłem pojechać nad jezioro.
Moja pierwsza podróż nad jezioro odbyła się dzięki Verduijn Cichlids. Wykorzystałem urlop a Dirk Verduijn zapłacił za podróż. Po trzech latach postanowiłem rzucić pracę i rozpocząłem eksport ryb z jeziora. Zajmowałem się tym 7 lat, najpierw z Zambii a później z Demokratycznej Republiki Konga.

W moim wykładzie dla Was chciałbym opowiedzieć o „starych dobrych czasach”, początkach eksploracji jeziora Tanganika oraz odkrywaniu wielu nowych gatunków i wariantów. W tym czasie moim priorytetem było ulepszenie metod połowu i eksportu ryb. Wystarczy wspomnieć jeden ze starych, strasznych sposobów odławiania C. frontosa. Ryby były łowione na hak i drąg na głębokości około 20 m. Na powierzchni pęcherz pławny miał zmniejszane ciśnienie przy użyciu strzykawki z igłą. Śmiertelność wynosiła ponad 90%! Razem z Rogerem Billsem z firmy odłowowej Blignauts rozwinęliśmy całkiem nową metodę wykorzystującą duże klatki do połowu na głębokościach, oraz sprzęt do nurkowania i sieci. Pokażę Wam dokładne zdjęcia podczas wykładu.

Niektóre delikatne gatunki, jak przedstawiciele rodzaju Xenotilapia były wtedy niemożliwe do wywiezienia z Afryki. Wszystkie umierały podczas podróży. Musieliśmy rozwinąć nowe metody połowu i eksportu tych piękności. Podczas wykładu zobaczycie niektóre z eksperymentów, które przeprowadziliśmy a wynikiem jest mniej niż 5% śmiertelność w czasie od połowu to dotarcia do Europy, USA i Japonii.

Co więcej, postaram się przedstawić ekscytujące wyprawy w poszukiwaniu nowych gatunków i odmian na nieznanych terenach jeziora Tanganika. Wiele ryb sfotografowanych podczas tych wypraw nigdy nie zostało wyeksportowanych lub nie było widzianych przez hobbystów. Mieliśmy okazje nurkować wzdłuż całego kongijskiego wybrzeża jeziora a jest ono wciąż niedostępne ze względu na niestabilną sytuację polityczną.
Pokażę Wam zdjęcia ze starego aparatu, ale takich fotografii ryb nigdy wcześniej nie widzieliście. Opowiem o najgłębszym nurkowaniu, jakie kiedykolwiek zrobiłem. Nurkowałem w jeziorze na głębokości 80m. Pokażę Wam krokodyle, kobrę wodną, hipopotamy i lwy w okolicach jeziora. Ale przede wszystkim będziemy dzielić się głębokimi uczuciami, jakie mamy dla najpiękniejszego miejsca na Ziemi: jeziora Tanganika!

Proszę przyjdźcie i weźcie udział w moim wykładzie. Będę zaszczycony!

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Kwi 2012 08:02 
Mała aktualizacja

Evert van Ammelrooy i Melchior de Brun wczoraj wrócili z miesięcznego pobytu nad jeziorem. Pojechali aby zebrać nowe dane i zrobić nowe zdjęcia na Spotkanie:)

Jestem niezwykle ciekawa co udało im się sfotografować?

Marta

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 13 Kwi 2012 19:39 
W trakcie Spotkania odbędą się dwa konkursy wiedzy tanganickiej. Jeden w sobotę, a drugi w niedzielę. Przewidziane są atrakcyjne nagrody:)


Podpowiedź jest jedna - konkursy dotyczyć będą wiedzy zawartej w numerach Tanganika MAGAZYN 1-10. Dodam, że autorem pytań jest Marcin Kamiński MAKAMI:)

Marta

Autor Vepsik
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Kwi 2012 09:32 
Dodam, że autorem pytań jest Marcin Kamiński MAKAMI:)


Dla tych, którzy będą brali udział - szykujcie się na istny horror :)

Michał

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 14 Kwi 2012 21:47 
Ha, ha, bardzo śmieszne... :-)

Pewnie, że trzeba cokolwiek wiedzieć. Ale Vepsik! Podgrzewasz atmosferę szalenie niebezpiecznie. Rozumiem, że przeglądasz już magazyny? :-)

Robert

Autor Vepsik
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Kwi 2012 07:58 
Od czasu do czasu otwieram, chociaż obawiam się że w tym roku nie powalczę - chyba, że pytania będą odnosić się do przekształconego rachunku zysków i strat bądź wskaźników rentowności :)
Humm, chociaż znając Marcina wszystkiego można się spodziewać... :D

Michał

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 18 Kwi 2012 07:00 
Ostatnie ważne informacje


W sobotę już od godziny 8.30 można potwierdzać rejestrację w Centrum OPTIMA na ul. Malborskiej 65 i skorzystać z oferty tamtejszej restauracji jedząc śniadanie.

Można też w godzinach 8.30 – 9.30 zaglądnąć do naszej firmy i zobaczyć co przyjechało w nowej dostawie z Afryki i z Ameryki

Odległość między tymi miejscami wynosi 500 metrów:)

Przypominamy, że o godzinie 10.00 otwieramy Spotkanie !!


Marta i Robert

Autor dator
Użytkownik
#10 - Posted: 18 Kwi 2012 16:59 
Witam,

Jestem tutaj nowy (na zaprzyjaźnionym forum - Cichlidae.pl, piszę pod nickiem: dator). Z kolegą (Qbsztyk1 - moder z Cichlidae.pl) wybieramy się do Marty i Roberta w pierwszym dniu Spotkania. Mamy w dużym i wygodnym samochodzie jeszcze dwa, od biedy trzy, wolne miejsca. Serdecznie zapraszamy chętnych do wspólnego podróżowania na trasie Warszawa-Kraków-Warszawa. Mamy ogólne pojęcie o akwarystyce, więc podróż minie z pewnością szybko;).

Pozdrawiam,

Darek
725-018-600

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 19 Kwi 2012 20:40 
Dotarli pierwsi goście i prelegenci, a wśród nich Patrick Tawil, Thomas Andersen, Michael Andersen, a Robert właśnie wiezie z Katowic Everta van Ammelrooya i Rene Krutera.

Marta

Autor lilith
Użytkownik
#12 - Posted: 19 Kwi 2012 23:34 - Edytowany przez: lilith 
a mi się strasznie już ten tydzień dłuży, pewnie przez to oczekiwanie na sobotę :), ale już blisko.
tylko tam się mocno nie witajcie i do soboty wytrzymajcie :)

Paweł

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 20 Kwi 2012 07:09 
Jest taka masa przygotowań, ze ciężko świętować:) Zapraszamy wcześniej.

Marta

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Kwi 2012 18:54 
Czy ukaże się jakaś streszczenie z imprezy no i fotki ?

Pozdrawiam,
Łukasz

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 22 Kwi 2012 21:19 
Tak, ukaże się. Zrobi to na swojej stronie - www.akwa-mania.mud.pl Andrzej Kociołkowski, zwany Kocanem.

Myślę, że było interesująco, choćby dlatego, że prelekcje mocno zróżnicowane tematycznie, no i goście niecodzienni.

Ciekawe, czy ktoś z uczestników Spotkania napisze cokolwiek :-)

Bardzo miłe jest to, że poszerza się wachlarz osób, które na Spotkanie przychodzą. To o czyś pozytywnym świadczy.

Jesteśmy oboje mocno zmęczeni. Idziemy spać.

Robert

Autor lilith
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Kwi 2012 21:58 
[i][/i]

No Robercie napisze napiszę.

Naprawde jestem pod wrażeniem poziomu zarówno pod wzgledem merytorycznym jak i towarzyskim.

Dlatego Marto i Robercie dziękuje Wam za zorganizowanie ST,za sprowadzenie takich gości i możliwośći wysłuchania i spotkania z nimi, no i oczywiście możliwość poznania akwarystycznych "maniaków", a nie wspomne o 4 nowych mieszkańcach mojego zbiornika :)

A do tych wszystkich co nie byli mogę napisać ŻAŁUJCIE !!

Mam nadzieję, że Melchior zostawił Wam te filmiki (jak ja im zazdrościłem heh). Ja osobiście będę nękał Adama Molina o filmik wykluwającego się S. petricola (łezka szczęścia się w oku kręciła jak to ogladałem).

Już z góry zapisuje się na ST za rok :) mam nadzieję ze wypali ten pomysł ze słuchawkami :)

Pozdrawiam i jeszcze raz wielki szacunek dla Was

Paweł

Autor Szarooka
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Kwi 2012 22:07 
Ja również dziękuję (i to podwójnie :) ) za wkład pracy, czasu i wielkiego zaangażowania w zorganizowanie tak wspaniałego Spotkania.

Cieszę się również, że mogłam spotkać i poznać tylu ciekawych ludzi :)

Autor leju18
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Kwi 2012 22:30 
Ja również nie omieszkam napisać, że była to moja najlepsza tanganicka sobota odkąd interesuję się naszymi pięknościami ! Dziękuję Marto i Robercie za organizacje i wcale sie nie podlizuje, bo zdawałem dziś relacje kilku osobom i dwie godziny było mało ! Jeszcze raz dzięki ! czekam na kolejne spotkania :)

takie szerzenie akwarystyki podoba mi się najbardziej ! i wielki szacunek dla Was. Z tego wszystkiego nawet nie zdążyliśmy pooglądać ryb :(

P.S w boxie była mała niespodzianka ale Asia chyba wszystko wyjaśniła :)

Dobranoc

Autor blondas
Użytkownik
#19 - Posted: 23 Kwi 2012 21:10 
Witam:)
Chciałbym w swoim i kolegów imieniu podziękować organizatorom czyli Marcie i Robertowi było miło i ciekawie prelekcje na wysokim poziomie:)
pozdrawiam Tomek H:) "blondas"-dolny śląsk

Autor Alex
Użytkownik
#20 - Posted: 23 Kwi 2012 21:27 
Witam

Ja również bardzo dziękuję, wraz z kolegami za wspaniałe spotkanie Marcie i Robertowi.Prelekcje były rewelacyjne i wciągające,fajnie było też poznać nowych prelegentów i tak znane osoby w świecie Tanganiki.Wspaniała robota !!

Maciek

Autor andzin44
Użytkownik
#21 - Posted: 23 Kwi 2012 23:00 
Zazdroszczę Wam ... zwłaszcza tych arcyciekawych opowieści René Krütera :(

Autor jaosh
Użytkownik
#22 - Posted: 24 Kwi 2012 00:28 - Edytowany przez: jaosh 
Kolego tu nie ma czego zazdrościć. Tu trzeba przyjechać i to przeżyć. Kolejne spotkanie za rok. Pewnie też w kwietniu. Zapewne gdzieś w połowie miesiąca. Rezerwujemy czas, odkładamy poci (określenie mojego syna na pieniążki), sprawdzamy połączenia PKS, PKP, lotnicze lub transport własny i co najważniejsze zabieramy duży plecak tudzież torbę na ewentualne wygrane w konkursach, dużą ilość gadżetów reklamowych, pokarmy, gazety i inne nadprogramowe zachcianki. A i najważniejsze! Aparat!!!

To było moje trzecie spotkanie i z ręką na sercu stwierdzam, że dwa dni to za mało na przyswojenie takiej wiedzy. A te filmiki i zdjęcia .... cud malina.

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 24 Kwi 2012 06:44 
Wczoraj "odpłynęliśmy" z Robertem zupełnie. Do wieczora jeszcze musieliśmy pozałatwiać mnóstwo spraw, pożegnać ostatnich prelegentów i gości.

Melchior przesłał wczoraj filmiki z jeziora. Dzisiaj je udostępnię, jak wrócę z zajęć ze studentami.

Marta

Autor blondas
Użytkownik
#24 - Posted: 24 Kwi 2012 19:21 
Witam:)
Marto mam pytanie proszę mi powiedzieć jaka to odmiana krabów które
zamieszkują muszle o które pytałem na spotkaniu a niestety były już zarezerwowane:(
pozdrawiam Tomek H:) "blondas"

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 24 Kwi 2012 19:36 
To gatunek - Platythelphusa maculata. Odławiając kraby dla Edina znalazłam kilka maluchów w muszlach. Zobaczymy co z tego uda się odchować.

Zostawiłam także jedną samicę z jajkami:)

Marta

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#26 - Posted: 25 Kwi 2012 16:53 
Przypadkowo znalazłem coś takiego :)

http://www.youtube.com/watch?v=acdfaSq2_Tk

Pozdrawiam,
Łukasz

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 26 Kwi 2012 20:44 
Za granicą także doceniono nasze działania. Jest nam niezmiernie miło:)

http://www.cichlidae.com/section.php?id=220#.T5mPn 8gCkAI.facebook

Marta

Autor LUKASZ SZIN
Użytkownik
#28 - Posted: 26 Kwi 2012 21:10 
Bardzo interesujący opis. Ogromne brawa dla autora tego tekstu

Pozdrawiam,
Łukasz

Autor Vepsik
Użytkownik
#29 - Posted: 26 Kwi 2012 22:32 - Edytowany przez: Vepsik 
Przypadkowo znalazłem coś takiego :)

http://www.youtube.com/watch?v=acdfaSq2_Tk

Pozdrawiam,
Łukasz


Zajrzyj do tego wątku :)

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=8&topic=4639

Fajnie, że Thomas postanowił napisać taką "notkę" :)

Autor dator
Użytkownik
#30 - Posted: 27 Kwi 2012 08:01 
Witam,
A to moje refleksje z pierwszego dnia Spotkania Tanganickiego.
Pierwszych ludzi od Marty i Roberta spotkałem w sobotę, przed dziewiątą rano (to był ich syn i ich dwie córy - bardzo kontaktowa i zorganizowana młodzież).
Po chwili poznałem (znaliśmy się do tej pory jedynie "przez telefon") Roberta. Co tu dużo pisać - super facet, super organizator, dusza towarzyska.
Przed oficjalnym rozpoczęciem Spotkania Tanganickiego, miałem chwilę na odwiedzenie hodowli. Na miejscu poznałem Martę. Znałem Ją wcześniej, ale to była znajomość via mail i telefon. I ponownie, co tu dużo pisać - super kobieta, kosmiczna wiedza. Zresztą, z Robertem stanowią ekstra tandem, niezwykle komunikatywny, profesjonalny, bardziej prywatnie, życzliwy, ciepły, no i co lubię - niesamowite gaduły. Co najciekawsze, jedyny znany mi w branży akwarystycznej, "genetycznie obciążony" bezinteresowną misją przekazywania specjalistycznej wiedzy, wiedzy opartej o materiały źródłowe oraz własne, długoletnie, wnikliwe i przemyślane obserwacje. Nic, tylko spijać z ich ust przekaz o rybach, o prowadzeniu hodowli, o uwarunkowaniach biznesowych.
O ustalonej godzinie rozpoczęła się część merytoryczna - multimedialne prelekcje z udziałem gości z kraju i zagranicy. Można było wysłuchać wykładów o parametrach chemicznych wody, gatunkach ryb z Tanganiki, barwniakach z rzek Zachodniej Afryki, a także o niezwykłym zjawisku polimorfizmy - w oparciu o przedstawicieli rodziny Cyprichromis.
Mnie najbardziej spodobała się prelekcja Rene Krutera, Holendera od trzydziestu lat poławiającego w Tanganice i importującego do Europy wszystkie znane nam i nie znane (jak się okazało, nie wszystko złapane dało się przetransportować do Europy) gatunki pielęgnic. Fajnie usłyszeć z pierwszej ręki i zobaczyć na niemal już historycznych fotografiach, jak od kuchni wygląda praca związana z wyszukiwaniem, wyławianiem i transportem poszczególnych gatunków, także tych żyjących na głębokości 80 m (!).
Po wykładach, bardzo duża część zainteresowanych integracją zeszła kilka kondygnacji niżej, aby już zupełnie na luzie i w dowolnych konfiguracjach personalnych pogadać o rybach i życiu codziennym akwarysty. Rozbawieni rozstaliśmy się po północy.
Niestety, musiałem wracać do domu. Żałuję, że nie mogłem zostać na drugi dzień wykładów i jeszcze lepiej zapoznać się z hodowlą "Tropheus". Na szczęście jest to do nadrobienia podczas przyszłorocznej edycji Spotkania.
A propos hodowli, w trzech pomieszczeniach króluje oczywiście Tanganika (m.in. powalił mnie na kolana samiec Oreochromis tanganicae), ale w czwartym... Ameryka Południowa, na czele z przepięknymi dzikimi dyskowcami, żaglowcami i akarowatymi. Nie jestem specem, ale nie widziałem ładniejszych i w takiej kondycji dysków i żagli z odłowu. Siedzącym w temacie ujawnię tylko tyle, że Marta z Robertem łamią utarte stereotypy, a także pewne tabu, związane z tymi gatunkami. Ale jeśli z determinacją naukowca dociera się do mało znanych materiałów źródłowych, to można sobie pozwolić na nowatorskie podejście do hodowli dzikusów tych gatunków, zwłaszcza odnosi się to do palet. Tematu nie będę rozwijał, ponieważ najpierw trzeba te ryby zobaczyć "na żywo", a później rozpocząć dyskusję.
Cieszę się, że miałem okazję poznać tak wielu fascynatów akwarystyki. To trochę, jak w raju, przebywać wśród kilkudziesięciu osób z Polski, Holandii, Francji, Ukrainy, Czech, gdzie wszystkie one są wariatami na punkcie akwarystyki.
Poza przedwczesną podróżą do Wawy, nota bene przy fatalnej pogodzie, jeszcze jedno zmieniłbym w kwestii Spotkania Tanganickiego na pewno. Tę uwagę - do głębokiego przemyślenia - kieruję do organizatorów, Marty i Roberta.
Nieadekwatna do składu audytorium oraz wartości i siły przekazu jawi się nazwa Spotkania - Spotkanie Tanganickie. Uważam, iż właściwszą byłaby: Międzynarodowe Spotkanie Tanganickie.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Spotkanie Tanganickie 2012 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®