Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Powrót do tanganiki

Autor lester001uk
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Cze 2013 20:06 
Witam,
Jestem właśnie w trakcie likwidacji swojego morskiego akwarium i wracam do tanganiki. Chciałem zapytać czy mogę użyć swoje światła z morskiego, nie chciał bym znów inwestować w sprzęt, ale boje się czy nie będzie za mocne, no i czy glony mi zabardzo akwarium nie zarosna.
Dzięki

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 24 Cze 2013 07:07 
lester001uk

A możesz napisać jakie to światło? W ciemno trudno coś powiedzieć:)

I jakie jest akwarium wielkościowo i jakie planujesz ryby?

Marta

Autor lester001uk
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Cze 2013 20:28 
Witam,
Akwarium to 90 x 60 x 60cm, nowe nigdy jeszcze nie napelnione woda, całe z opti White szkła.

Obsada- chciał bym kilka calvusow no i coś bym do ńich dobrał .

Filtracja- nie mam jeszcze nic. Planuje Eheim 2217 do 600 litrów jako biologiczny z sera siporax, i jeszcze jakiś mniejszy Eheim z koszykami na węgiel i filtracja mechaniczna.

Woda - mam filtr RO - czy go użyć plus dodatek czegoś aby podnieść ph, czy o ńim zapomnieć

Filtr uv- czy się przyda czy sprzedać.

Sól- pamietam ze kiedyś dodawalem soli akwarystycznej do malawi i tanganiki ale nie pamietam po co, mam ok 50 kg soli do morskiego , czy się przyda czy sprzedać.

Chce od pierwszego dnia dobrze zacząć, bez żadnych oszczędności, pieniądze ze sprzedaży morskiego pokryją mi wszystko, i przy morskim nauczyłem się czekać aż woda dojrzewa, także nie planuje wpuszczać ryb odrazu.

Światło to jest to;
http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/giesemann-l ighting-teszla-c-318_2228.html

Typowe do morskiego, nie chce go sprzedawać ale jak muszę to nie ma problemu. Planuje jakie rośliny takie typowe do tanganiki, i ńie wiem czy nie będzie za mocne. Mogę je sciemniac także jak za jasne to ńie problem, ale barwa światła chyba nie za bardzo do tangi.
Dzięki za odpowiedz

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 25 Cze 2013 09:19 - Edytowany przez: admin 
Co do wody to napisz jakie masz parametry w kranie, pH, GH i KH?

Poczytaj o parametrach wody w Tanganice, bo jednak bez poznania zasad utrzymania wody nic nie zdziałasz. Trzeba wiedzieć jakie parametry wody i w jaki sposób osiągnąć, aby ryby czuły sie dobrze. Filtr RO nie jest raczej potrzebny, bo zbyt dużo byłoby kombinowania z wodą.

Fajna lampa, ale chyba zbyt niebieskie ma światło. Nie znam jej więc napisz co możesz zciemniać i jakie są parametry światła?

Marta

Autor lester001uk
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Cze 2013 10:10 
Dzieki bardzo za odpowiedz,diody w lampie moge regulowac jak tylko chce indywidualnie niebieskie, oddzielnie biale I jeszcze jest jedna specjalny kolor ale barwa swiatla nie jest z niej ujawniona. Jezeli jest za duzo niebieskiego to moge to sciemnic lub calkowicie wylaczyc. Barwa swiatla jest ok15000k, takze dosc mocna.
Parametry wody dzis sprawdze, ale bardziej mi chodziilo ze jak bym uzyl filtra ro to bym mial czysa wode, a ulepszym bym jakims ph+ I kh+ ale jak sie nie przyda to zawsze go moge uzywac do mycia samochodu I zona do prasowania.
Co sodzicie o filtracji, czy nie bedzie za duza. Akwarium ma troszke ponad 200 litrow, filtracje na ok 900 l, w morskim trzeba miec duza nadfiltracje czy to sie tez sprawdza w tanganice? Chce wsawic dwa filry dlatego aby biologicznego za czesto nie dotykac, a mniejszy do mechanicznej i chemicznej filtracji czyscic regularniem

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 25 Cze 2013 10:21 
Białe światło odpowiednio wyregulowane możesz używac w dzień, a niebieskie jako nocne, ale oczywiście zredukowane do minimum. To już sam możesz poobserwowac i pokombinowac przy jakim ryby będą dobrze sie czuły.

Co do wody to nie wiem czy taka zabawa Ci sie opłaca? Tutaj masz link do parametrów wody http://www.thekrib.com/Plants/CO2/rift.html#6.

Filtracja jest oczywiście duża, ale ja zawsze jestem zwolennikiem dobrej stałej biologicznej równowagi:)

Z podanym wymiarów sądzę że zbiornik ma 324 litry, czyli sporo.

Nie wiem dlaczego ale ja widziałąbym w tym zbiorniku grupę Xenotilapia rotundiventralis lub X. tenuidentata. Piasek na dnie - nieco skałek i......

Marta

Autor lester001uk
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Cze 2013 12:06 
Dziekuje bardzo za odpowiedzi, faktycznie akwarium ponad 300 litrow, cos zle przeliczylem. Nie wiem dlaczego ale clavusy mi sie bardzo podobaja, mialem kiedys chyba 8 ich I sa bardzo interesujace do obserwacji. Kolejne ktore bardzo mi sie podobaja to sa takie dosc male ryby, z ostrym charakterem, mieszkaj w muszlach, niesty nazwy nie pamietam, mialem ich kilka I sa bardzo fajne do obserwacji, odganiaja wszysko ze swego terytorium, sprawdze w internecie nazwe.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 25 Cze 2013 13:01 
Chodzi Ci o przedstawicieli rodzaju exLamprologus. Tutaj wybór jest duzy, ale do Alto to raczej nie najlepszy pomysł.

Wymiary tego zbiornika powoduja,że z Altolamprologus możesz mieć tylko 1 parę, niestety:)

Marta

Autor lester001uk
Użytkownik
#9 - Posted: 6 Lip 2013 14:33 
Witamp ponownie,

Start akwarium niestety troszkę się opóźni, ponieważ akwarium było lekko uszkodzone co zauważyłem chwile przed napelnieniem.
Sprawdziłem niektóre parametry wody w karnie, kh/ gh jeszcze nie ponieważ test który miałem był tylko do morskiego.
Tak więc
- ammonia -0
- no3 i no2- 0
-ph- 7,8 -8,0

Myśle ze nie jest zle.

Dojrzewanie już zacząłem w dużym baniaku ok 70l, sposobem na dodawanie ammoni. Mam tam dwie pompki, grzalke i paczkę sera siporax, miesza się już ponad tydzien, i niezbyt to pachnie. Amonie utrzymuje na poziomie 4, także jak już nowe akwarium będzie to będę miał trochę dojrzalej wody i siporax z bakteriami do filtra.
Sprzęt tez trochę zmieniłem no i trochę doszło.
Filtracja będzie następująca,
- Eheim 2217- wypełniony 5l sera siporax
- Eheim 2215- jako mechaniczny wypełniony Eheim mech pro 2 litry, i jaszcze wkłady do mechanicznego czyszczenia do tego węgiel jak zajdzie potrzeba.
- światło te co pisałem, powinno być ok
- dodam jeszcze pompke do cyrkulacji, już kupiłem Vortech mp10, czytałem ze w tanganice są dość duże prądy i ryby to lubią.
http://ecotechmarine.com/products/vortech/vortech- mp10/

Kamienie już mam, wyglądają dość naturalnie, piasek koralowy pod muszlowce tez już się moczy w wodzie.

Myśle ze piasek koralowy powinien mi podnieść ph troszkę, jest one dość wysokie w mojej kranowce, także powinno być dobrze.
Obsada jeszcze nie zdecydowan, ale do tego jeszcze daleko. Myśle ze ryby bedą dopiero wpuszczone pod koniec sierpnia, także 8 tygodniowe dojrzewanie.

Dodał bym kilka zdjęć ale niestety nie wiem jak.

Leszek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 7 Lip 2013 13:16 
Sposób wklejania zdjęć na forum znajdziesz tutaj: http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=2&topic=451

Nie polecam używania jako podłoża piasku koralowego, jest bardzo ostry i kaleczy pyski przekopujących ryb. Żwir koralowy jest fajny w filtrze, piasek.....to zwykły:)

Marta

Autor lester001uk
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Lip 2013 22:33 
ok, witam ponownie. akwarium juz zalane, piasek koralowy zmienilem na grys koralowy, i nawet mi sie to wszystko podoba.
zalaczam kilka zdjec.
swiatlonocne

swiatlo biale




Autor admin
Admin
#12 - Posted: 18 Lip 2013 07:04 
Nie polecam używania jako podłoża piasku koralowego, jest bardzo ostry i kaleczy pyski przekopujących ryb. Żwir koralowy jest fajny w filtrze, piasek.....to zwykły:)

Czy aby doczytałeś co napisałam?- zmieniłeś na jeszcze gorsze podłoże. Napisałam wyraźnie żwir koralowy w filtrze!!! Piasek ma być zwykły, kwarcowy.

Wybrałeś już obsadę,że zrobiłeś aranżację?

Marta

Autor lester001uk
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Lip 2013 14:30 
wow, wyglada na to ze czeka mnie zmiana piasku.

Obsada jeszcze nie wybrana, a aranzacja to narazie wstepnie ale nawet mi sie podoba. Ryby dopiero beda za kilka tygodni, narazie dojrzewanie.

Ammonia- na poziomie 4ppm- spada do 0 wciagu 12 godzin, dolewam ammoni aby bylo ok.4ppm
NO2- 5 ppm, spada ale bardzo powoli
NO3- jeszcze za wczesnie na pomiar
PH- 7,8- 8- nie wiem jak bedzie po zmianie piasku

Dzieki za pomoc

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Powrót do tanganiki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®