Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

czy napewno trofeus

Autor kasanga
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Kwi 2006 20:10 
http://www.as-soft.com.pl/robert.kremser/zbiornik. html
to jest zbiornik ,ktory stal sie dla mnie inspiracja do mojego projektu
obejrzalem setki akwariow zdobywalem i uzupelnialem wiedze, to byl dobry czas w, ktorym nabralem dystansu i nabralem pewnosci czego naprawde chce
moj projekt nie bedzie identyczny (bo inaczej nie pisalbym moj)ale klimat i kierunek bedzie ten sam
Moje pytanie brzmi bo do tej pory myslalem o akwarium jednoodmianowym 18 ikola lub lupota
czy ten styl z rumoszem wapieni jest odpowiedni dla trofeusow?
czy tak duza powierzchnia kryjowek bedzie wykorzystana?
czy biorac pod uwage taki styl zbio

rnika wybrac lepiej miesozerna tanganike irybe ktora czuje sie dobrze w

takim zbiorniku
moze naskalniki i muszlowce? moj zbiornik137/46/50

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Kwi 2006 22:21 
Witam!!!
Rzeczywiście akwarium jest ciekawie urządzone i w ciekawy sposób umieszczone. Według mnie w tak "ciasnym" rumowisku kamieni najlepiej prezentuja sie i czują wlaśnie szczelinowce, nasalniki (Lamprologusy, Altolamprologusy) itp. Jeżeli chodzi o muszlowce w polaczeniu z tymi pierwszymi nie wiem czy nie bedzie wyjadania ikry. Ale jeżeli to ma być zbiornik dekoracyjny, czyli nie bedzie Ci zależeć na narybku to mysle że mozna to w jakiś w miare rozsądny sposób połaczyć. Tyle jest gatunków do wyboru że bedziesz miał jeszcze z tym problem :-).
Trofeus lubi przestrzeń (wielkość zbiornika i miejsca do pływania, mniej kamieni), jest gatunkiem stadnym, jest to ryba terytorialna (z wiekszym terytorium niz np. u nasalnika), zbyt duża ilość kryjówek powoduje wzrost agresji, jeżeli już maja byc jakieś groty to powinny być w miare duże (dostosowane do wielkości ryb).To ułożenie kamieni w akwarium na foto raczej sprzyja mniejszym gatunkom o których pisałem wcześniej. Plusem takiej obsady jest to że te ryby przeważnie żyja w parach. Wielkość obsady oczywiście zależy od wielkości akwarium (ważna jest powierzchnia dna, im wieksza tym lepiej i wieksze możliwości dekorowanie akwarium). Myśle że większy zbiornik z tymi gatunkami i ciekawie urządzony naprawde może wyglądać bardzo ciekawie. Tylko należy ruszyć wyobraźnię do tworzenia takiego "cuda". Cóż moge powiedzieć - POWODZENIA w realizacji takiego zbiornika!!!
Leszek

Autor kasanga
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Kwi 2006 20:04 
nic na to nie poradze z tanganiki atrakcyjny wydaje mi sie tylko trofeus
zapewne jest to efekt braku ogolnej znajomosci ryb z Tanganiki w praktyce
ale kazdy musi od czegos zaczac
Z reguly tojest jak z pierwszym zauroczeniem musi byc to COS!
SZCZELINOWCE moze i interesujace ryby i zapewne takie sa
A moze MALAWII?Rybki ladne i interesujace niektore wrecz piekne
nic na to nie poradze probowalem sie przekonac ,i nawet na stronach Malawii patrze zdjecie trofeusa ta ryba mnie przesladuje !pamietam ze pierwszy raz trofeusa zobaczylem w "pielegnice z jeziora Tanganika"od razu wiedzialem ze to jest to!
Mimo wszystko bede probowal zrealizowac swoj projekt z trofeusem biorac pod uwage cenne uwagi kolegi Rufusa
CZY przy duzej liczbie kryjowek ma sens kontrolowane przerybienie czy wrecz odwrotnie zawyza sie minimalny litraz przypadajacy na jedna rybe?

Autor JGr
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Kwi 2006 21:53 
No cóż, faktycznie w życiu bywa tak, że staniemy przed czymś (lub kimś ;-)) oczy nam się zaświecą, w głowie zapanuje stan trudny do opisania i mówimy - to jast właśnie to!!! :-) U Ciebie takim obiektem pożądania stały się ryby z rodzaju Tropheus i nawet nie będę próbował namawiać Cię na inne, bo to nie ma sensu (chociaż akwarium z odsyłacza określiłbym jako mało trofeusowe).

Spójrz na posty napisane dziś w wątku "Błagam,powiedzcie,że to nie bloat!" Ja usiłowałem, a Leszek - jak zwykle - świetnie opisał wpływ wystroju akwarium na zachowanie ryb. Nawet hodując te same ryby w tym zamym zbiorniku trzeba czasem kombinować z wystrojem, tak już jest.

Co do tzw. kontrolowanego przerybienia jest to sposób na poradzenie sobie z agresją ryb w warunkach sztucznych. Sam zobaczysz, czy w obecności takiego rumowiska, o który myślisz, agresja będzie silna, czy nie, nie ma żelaznej reguły.

Sumując, musisz wiedzieć co jest dla Ciebie ważniejsze - jeśli wystrój akwarium (od tego zacząłeś ten wątek), radziłbym jednak pomyśleć o rybie innej niż trofeus, jeżeli trofeusy - wtedy urządzenie zbiornika niejednokrotnie będzie musiało zejść na drugi plan, być zmieniane zależnie od sytuacji.
Prawdę powiedziawszy - ja już chyba od dawna nie mam ładnych akwarii (w popularnym znaczeniu słowa "ładne"), choć staram się, żeby nie straszyły, ich urządzenie jest raczej odpowiedzią na bieżące potrzeby ryb - zmienia się w czasie i nie zawsze zachwyca oko oglądających, ja tego nie zauważam, jestem za bardzo wpatrzony w ryby... chociaż to nie trofeusy są moimi ulubieńcami.

Jarek

Autor kasanga
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Kwi 2006 23:33 
Tylko krowa nie zmienia pogladow!
Dojrzewanie do madrych islusznych wnioskow jest zawsz procesem
tylko czlowiek bardzo madry uczy sie na czyis bledach
czlowiek madry uczy sie na swoich bledach a glupiec twierdzi ze wszystko wie najlepiej
moja przygoda z trofeusem dopiero sie zaczyna
moja wiedza na ten temat chociaz bogatsza niz 6 miesiecy wczesniej dalej jest mala
caly czas sie ucze ijestem otwarty na wszystkie uwagi iwszystkie biore pod uwage
moje poglady s a wypadkowa mojej malej wiedzy i jeszcze mniejszego doswiadczenia
nie zakladam akwarium dla aplauzu ogolu raczej poszukuje jeku zachwytu w sobie
by ten jek byl pelen mojamala wiedza musi sie pokrywac z wiedza prawdziwego autorytetu jakim sa ludzie na tym forum
nie chce i nie bede realizowac niczego na sile
A swja droga przeciez po to mamy ryby by zobaczyc piekno ibogactwo natury

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Kwi 2006 08:10 
Witam !

Koledzy Jarek i Leszek radzą Ci z całego serca i ja sie pod ich uwagami podpisuje! ;)

Jest jeszcze jedna żecz na niekorzyść w takim rumowisku.

Jesli trafi Ci sie zadziora w stadzie który z uporem bedzie ganiał ryby to sobie ich nie pooglądasz w takim rumowisku ;) Ja osobiście jestem równiez za urządzaniem akwarium dla trofci raczej nie zabogatym w kamienne groty. Niegdys gdy miałem takie rumowisko jak na tych fotkach agresja była o wiele większa. Ustąpiła po pozostawieniu kilku grotek. Okresowo tylko dokładam mniejszych kamieni i to tylko w jednym mijscu tak aby młode miały sie gdzie pochować.

Marcin.T

Autor kasanga
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Kwi 2006 22:11 
Dzieki za wszystkie cenne opinie i informacje oczywiscie biore je powaznie pod uwage
W Ksiazeczce P MARTY czytalem jednak o dwoch teoriach wystroju zbioprnika jako metody obnizenia agresji
JEDNA MOWI O MINIMALIZACJIkryjowek kamienii grot ,a druga teoria jest dokladnym jej zaprzeczeniem
wnioskuje ze praktyka mowi ze prawdziwsza jest teoria minimalizacji
Nie wszystkie akwaria z trofeusami np w tej galerii prezentuja te zasade
Obejrzyjcie sobie akwa PMierzenskich ja bym ten zbiornik zakwalifikowal jednak do teorii maksymilizacji kryjowek(tam jest cale mnostwo kamieni)
chyba dojrzalem i zboirnik 315l zamienie na450l
DZIWNE JEST TO ZE IM WIECEJ WIEM TYM MNIEJSZE STAJA SIE ZBIORNIKI ten 315 l byl taki wielki a teraz zrobil sie ciasny mimo ze nie wpuscilem tam jeszcze ani jednej ryby!

pozdrawiam ROBERT

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 19 Kwi 2006 07:28 
450L za dwa miesiące będzie dla Ciebie równie mały jak ten 315!

To taka choroba na która zapadłeś! Ale jest świetna i trzyma długo a nawet do końca Twoich dni ;) Jak zaczynasz od 450L to na czym skończysz????

Marcin.T

Autor kasanga
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Kwi 2006 21:50 
na horyzoncie widze jedynie lodz podwodna!!!

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 20 Kwi 2006 16:50 
Obejrzyjcie sobie akwa PMierzenskich ja bym ten zbiornik zakwalifikowal jednak do teorii maksymilizacji kryjowek(tam jest cale mnostwo kamieni)
Jedną sprawę trzeba wyjaśnić - akwarium o którym mówisz, wygladało tak około trzech lat wstecz.
Nieco się nam obojgu zmieniła optyka od tego czasu i doswiadczenia mamy inne. :-)
Robert

Autor kasanga
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Kwi 2006 21:34 
no i o to chodzi aby zwyciezala sila argumentu a nie argument sily
nie mam wiecej anty tez w zanadrzu
pozostaje zalac zbiornik woda wpuscic ryby iotworzyc oczy niedowiarka
pozdrawiam

Robert

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / czy napewno trofeus Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®