Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

czyszczenie muszli...

Autor drozd
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Kwi 2006 18:58 
wiatm,

jako że nigdy nie wiadomo kiedy najdzie czlowieka chęć na hodowlę muszlowców, no i że w ogóle muszle czasem przydają się w domowej tanganice, korzystając z sezonu zbieram muszle po winniczkach... no i tu zaczyna się moje pytanie... jak sobie radzicie z usuwaniem resztek lokatorów tudzież innch zanieczyszczeń? wydaje się że samo dokładne płukanie to za mało więc co robić żeby bez obaw wykorzystać te muszle do celów akwarystycznych? a może zamiast zbierać muszle na łąkach lepiej udać się do sklepu po slimaki po burgondzku i w ten sposób zaopatrzyć się w muszle? będę wdzięczny za rady i sugestie...

pozdrawiam,

Marek

Autor enssne
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Kwi 2006 21:30 
Cena paczek ślimaków po burgodzku mnie dziś zabiła... 15/20pln za paczke. Dziś robiłem zapasy na weekend majowy to akurat leżały w chłodni :) Też jestem ciekaw jak to jest z czyszczeniem tych muszli po żywych ślimakach z łąki.

Sam posiadam 23sztuki pusych czystych muszli po winniczkach. Tak na wszelki wypadek jak mi odbije i zamiast trofci jednak zdecyduje się na mięsożerną tange :)

Autor sue
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Kwi 2006 22:09 
Witam!

Najlepiej jest wygotować muszle w wodzie z dodatkiem soli...
Ta metoda jest stosunkowo łatwa i sprawdzona!

Moim zdaniem muszle winniczków znalezione na łące możesz spokojnie wykorzystywać do celów akwarystycznych! Nie ma żadnych przeciwskazań... Te ze sklepu są drogie, no i nie masz wyboru (wielkość, kolor), a na łące możesz powybierać, a i samo poszukiwanie stanowi frajdę!!!

Pozdrawiam
Magda

Autor drozd
Użytkownik
#4 - Posted: 30 Kwi 2006 23:28 
dzięki za odpowiedzi :-)

Magdo a jak długo wygotowywać te muszle? dużo dodać soli? pewnie powinny być gotowane na wolnym ogniu a nie w intensywnie bulgocącym wrzątku, mam rację?

a na łące możesz powybierać, a i samo poszukiwanie stanowi frajdę!!!


w 100% się zgadzam :-) bardzo mi się so spodobało... to lepsze niż dajmy na to grzybobranie :-) jutro pewnie też się wybiorę na muszle i mam nadzieje że namówię kogoś do pomocy...

pzdr,

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Kwi 2006 23:44 
Witam,
Ja gotuje nie za dlugo na wolnym ogniu, bo pod wplywem wrzacej kapieli w roztworze soli odbarwija sie i blakna. Dobrze jest potem wziac kazda muszle i pod swiatlo sprawdzic, czy w najdalszych zakamarkach muszli czegos jeszcze nie ma - jesli jest - to trzeba dalej probowac to usunac. Mozna np. sprobowac z haczykiem wykonanym z miekkiego drutu, penetrujac wnetrze muszli.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Maj 2006 08:45 
Witam!
Ja w celu usuniecia resztek i nieczystości z muszli które mogą być w najcieńszym miejscu muszli usuwałem (nieznacznie zeszlifowałem) końcówkę muszli i pod silnym strumieniem wody z obu stron perzepłukiwałem całą muszlę. W ten sposób muszle oczyszcza sie na 100 %.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Maj 2006 13:25 
Ja tylko chcialbym dodacze winniczki sa pod ochrona w okresie od 1 czerwca. Dlatego nalezy sie speszyc ze zbiorami.
Do tego co napisal fazi dodam jeszcze ze dlugo gotowane muszle slabna i maja tendencje do pekania. Moja recepta to zagotowac wode z sola do temperatury wrzenia, wrzucic slimaki (wrzatek zabija winniczki w ciagu 2 sekund - nie cierpia), gotowac okolo 3-5 minut , odcedzic.
Slimiaki powinny sie dac "wykrecic z muszli w calosci. Jesli przy tej operacji sie przerwa lepiej wyrzucic taka muszle lub przeczyscic metoda Leszka
Przemek

Autor winiar
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Maj 2006 09:47 
Sprobuj udac sie do sklepu z muszlami - odpowiednie muszelki dla muszlakow maja w cenie ok 1-2 zl sztuka

Marek

Autor joachimz
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Sier 2008 10:46 
Na allegro jest 12 muszli za 6 zł + przesyłka.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 28 Sier 2008 11:05 
joachimz


Czy Ty zamierzasz odświeżyć wszystkie stare tematy? Pozytywe jest to ze chyba czytasz to forum od deski do deski:))

Marta

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / czyszczenie muszli... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®