Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

pomocy!!!!! zbyt duza temperatura

Autor hakii
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Maj 2006 19:30 
nie wiem co mam robic !!! gdy tylko temper. na zew.mieszkania jest wysoka u mnie w akwa dochodzi do 28-29 C az boje sie pomylec co bedzie latem!!!!!akwa stoi przy scianie i nie pada na nie swiatlo słoneczne mieszkam na 4 pietrze(ostatnie) POMOCY!!!!

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Maj 2006 21:36 
Nie bardzo rozumiem... przecież aby temperatura wody wzrosła do 29 st. to temperatura otoczenia musiałaby być co najmniej taka sama i to przez dłuższy czas, a tego roku nie odnotowaliśmy chyba jeszcze takich temperatur?
Nie masz przypadkiem zepsutego termostatu w grzałce?

Jarek

Autor hakii
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Maj 2006 23:07 
grzalke wylaczylem 2 tygodnie temu

Autor hakii
Użytkownik
#4 - Posted: 2 Maj 2006 23:10 
teraz moja temperatura to 27 C

Autor JGr
Użytkownik
#5 - Posted: 2 Maj 2006 23:13 
Więc masz tak wysoką temperaturę w pokoju?? Nie zazdroszczę ani rybom, ani Tobie... Jak sobie radziłeś w poprzednich latach?
Teraz te 28-29 stopni to jeszcze nic groźnego, ale przy letnich upałach chyba tylko zakup chłodziarki (takiej dla morszczyzny) będzie wchodził w grę... nie wiem czy zwykłe metody jak wentylacja, czy lód cokolwiek pomogą.

Jarek

Autor hakii
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Maj 2006 23:22 
wiesz ,nie wiem czy to jest wina tego ze mieszkam na samej gorze,a akwa mam pierwszy rok i ryb w zeszle lato jeszcze nie miałem

Autor JGr
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Maj 2006 23:36 - Edytowany przez: JGr 
Tak, to że mieszkasz na ostatnim piętrze pewnie ma znaczenie. W blokach, zwłaszcza straszych, dachy często pokryte są chłonąca ciepło papą, a izolacja termiczna jest skromna.

Na razie zaopatrzyłbym się w porządny wentylator (niektórzy montują w pokrywach wentylatory do chłodzenia procesorów, ponoć z dobrym skutkiem) i worki z lodem, czas pokaże czy to wystarczy. Jeśli nie - trzeba będzie myśleć o chłodziarce akwarystycznej, albo jakimś klimatyzatorze do pokoju, żebyś sam tam nie skonał, ale to już spore wydatki.

Prostym sposobem na obniżenie temteratury wody (niosącym dodatkowe korzyści) są codzienne podmiany na zimną, tyle że tu potrzebna jest systematyczność.

Jarek

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Maj 2006 23:54 
Witam,
Problem jest powazny, mnie w zeszlym roku z podobnego powodu (przegrzanie wody), poszla prawie cala obsada zbiornika 126l w akwarium w pracy (najgoretszy weekend w zeszlym roku + moja nieobecnosc spowodowana wyjazdem na wczasy).
Najdziwniejsze, ze przetrwaly katastrofe ryby najbardziej wydawac by sie moglo wrazliwe na niedobor tlenu w wodzie (Tanganicodus irsacae Kiku).
Nie umarla ani jedna z nich i to bylo szczescie w nieszczesciu.
Teraz jednak tez mysle intensywnie co zrobic, zeby zapobiec powtorce.
Pzdr.
Fazi64

Autor JGr
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Maj 2006 23:59 
Na szczęście ja nie mam takiego zmartwienia... choć zobaczymy co nam przyniesie tegoroczne lato.

Zapomniałem dodać jedną rzecz - może oczywistą, ale chyba warto wspomnieć. Z podniesiem temperatury łączy się ważna rzecz - mniejsza rozpuszczalność tlenu (to właśnie bywa powodem śnięcia ryb). Trzeba pamiętać o bardzo silnym napowietrzaniu wody.

Jarek

Autor JGr
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Maj 2006 00:01 
Nie zauważyłem postu Krzysztofa i właściwie napisałem to samo innymi słowami ;-) Przepraszam.

Jarek

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 3 Maj 2006 00:25 
Nie zauważyłem postu Krzysztofa
;)
Witam,
Chodzi mi po glowie taki prossty i tani (w porownaniu do chlodziarek i klimy) pomysl:
kubel zewnetrznego filtra wstawic do dobrze odizolowanego (styropian), zamykanego jakos od gory pojemnika, wypelnionego woda i workami z lodem; przeplywajaca przez kubel woda bedzie chlodzona i na jakis czas moze zapobiec nadmiernemu nagrzaniu zbiornika....
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#12 - Posted: 3 Maj 2006 03:34 
nie wiem co mam robic !!! gdy tylko temper. na zew.mieszkania jest wysoka u mnie w akwa dochodzi do 28-29 C az boje sie pomylec co bedzie latem!!!!!akwa stoi przy scianie i nie pada na nie swiatlo słoneczne mieszkam na 4 pietrze(ostatnie) POMOCY!!!!

hmm, jedyne wyjście to hodować dyskowce i inne tekie sportowe ryby

Autor artkras12379
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Maj 2006 11:08 
WITAM
hakii, a jaką masz temperaturę w pomieszczeniu, chyba do tej pory o tym nie wspomniałeś?
I kolejne pytanka, jaki masz zbiornik, ile wat mają w sumie wszystkie filtry, jakie masz oświetlenie - to są główne czynniki "grzania" wody w akwarium.
Pozdrawiam
Artur

Autor artkras12379
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Maj 2006 11:18 
Aha, jeszcze jedno.
Czy masz przykryte akwarium szybami nakrywowymi?
pozdr

Autor trzcinka
Użytkownik
#15 - Posted: 3 Maj 2006 11:48 
Witam
Ja mam -oprócz wiadomo- też zimnowodne zwierzęta gdzie muszę mieć max 18 st.Wentylatory(które wyciągały powietrze nie zdały egzaminu)również podmiany na zimną wodę zbyt szybko obniżały temp.,próby z filtrem umieszczonym w zimnej komorze też nie (filtr kaskadowy)-szkoda roboty.Przystawiłam od tyłu akwa wzdłuż całej tylnej ściany taki wąski zbiornik(12 cm) który szczelnie dolegał do ściany akwarium i tam wlewałam b zimną wodę ,kostki lodu itp.Ale chłodziłam w ten sposób zbiornik 60 litrowy.Dużo roboty i przy dużym akwa nie do zrobienia.Najlepiej ,najprościej czyli butelki z lodem i takie do lodówek turystycznych
Panowie ,droga taka impreza z tą chłodziarką,?
Może da się coś zrobić domowym sposobem? Tyle róznych rzeczy wymyślacie!A lato za pasem.

Autor tooold
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Maj 2006 11:53 
jedynym sensownym acz drogim rozwiązaniem jest pokojowy klimatyzator

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / pomocy!!!!! zbyt duza temperatura Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®