Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Kwarantanna 60litrach? Powiększenie stada T.B.Ujij?

Autor roa
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Maj 2006 11:06 
Witam,
PYTANIE 1
planuję zakup 10szt T.B.Ujiji wielkości 4-5cm. Chciałbym przeprowdzić kwarantannę ryb żeby istniejące stado ochronić przed nieporządanymi przybyszami. Do dyspozcji mam tylko aqa o pojemności 60l.
Wg informacji jakie znalazłem na forum kwarantanna powinna trwać ok 4tyg.

Czy próbował ktoś to robić przez taki czas w tak małym zbiorniku.

PYTANIE 2
Czy jeżeli wpuszcze te ryby do zbiorniaka 200l w którym jest w tej chwili 16 Ujij 5cm na okres ok 1 miesiąca to nie będzei draki? 375l stanie dopiero za misiąc, bo nie mam czsu się tym zająć.


PYTANIE 3
Do jakiej wielkości radzicie mi uzupełnić stado w tych 375l?

Jakie macie rady?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pzdr. roa

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 23 Maj 2006 18:38 
Artur

Co do 1 - mocno upraszczając - myślę, że są jakby dwa rodzaje zagrożenia podczas dopuszczania nowych ryb.

Pierwszy - to to, że możemy wprowadzić osobniki chore. W dużej mierze zagrożenie takie likwiduje kwarantanna nowych ryb w oddzielnym akwarium.

Drugi - to to, że podczas wprowadzania ryb, o ktorych wiemy na pewno, że są zdrowe (obserwowaliśmy je wnikliwie w poprzednim miejscu, znamy dobrze ich poprzedniego właściciela, itd.) i łączenia ich z inną posiadaną już przez nas grupą ryb i tak występuje możliwość rozwoju choroby. Np. pasożyty, czy bakterie naturalnie występujące w każdym organizmie namnażają się do niebezpiecznych, chorobotwórczych wielkości. W takim przypadku kwarantanna może nic nie zmienić, będzie tylko dodatkowym stresem - jedno przeławianie więcej.

Tak to z grubsza postrzegam i tyle tytułem przydługiego wstępu, a teraz do rzeczy.
Znając pochodzenie ryb, mając pełne zaufanie do dostawcy (inaczej ryb nie kupuję) i mając w perspektywie kwarantannowanie 5-cio centymetrowych trofeusów w 60-cio litrowym szkiełku, zrezygnowałbym z kwarantannowania. W zamian dołożyłbym wszelkich możliwych starań do transportu i procedury wprowadzania ryb do akwarium... ale to już inny temat.

Co do 2 - ryzyko, że coś złego się stanie nie jest może wielkie, ale czy nie lepiej wstrzymać się z zakupem do czasu postawienia nowego, większego akwarium? Już nie tyle chodzi mi o wielkość tymczasowego zbiornika, co o niepotrzebne, dodatkowe przeławianie. Tym bardziej, że pisałeś kiedyś, że zmiana zbiornika na większy będzie w Twoim przypadku kłopotliwa, pamiętasz? Chodziło o to, że na czas zmiany akwarium nie bardzo będzie co zrobić z rybami.

Jarek

Autor roa
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Maj 2006 21:22 
ryzyko, że coś złego się stanie nie jest może wielkie, ale czy nie lepiej wstrzymać się z zakupem do czasu postawienia nowego, większego akwarium? Już nie tyle chodzi mi o wielkość tymczasowego zbiornika, co o niepotrzebne, dodatkowe przeławianie. Tym bardziej, że pisałeś kiedyś, że zmiana zbiornika na większy będzie w Twoim przypadku kłopotliwa, pamiętasz? Chodziło o to, że na czas zmiany akwarium nie bardzo będzie co zrobić z rybami.

Jarek,

Kłopot ze zmianą zbiornika rozwiązałem prozaicznie. Sąsiedzi wyjeżdżaja na jakiś czas i poprostu stare aqa przeniose do nich do salonu. Już się dogadałem. Nie zmienia to jednak faktu że przeławianie będzie.
Wodę podzielę poł na pół pomiędzy akwaria. uzupełniając je do pełna świerzonką.

Ryby chciałem dokupić teraz, gdyż człowiek ma osobniki wielkości moich w aqa. Ciężko kupić ładne Ujiji. Dlatego tez pytałem o to ile ich mogę docelowo zapuścić do nowego 375l. Myślę o 25-30. Będzie to zbiornik jednogatunkowy. Co o tym sadzisz?

P.S. Bardzo podoba mi się określenie "szkiełko" :)))) Jest nadzwyczaj trafne w przypadku trofów.

Niestety sprzedawca nie jest sprawdzony. Chce kupić od osoby sprzdającej na malawi.pl.

Cierpie na ciągły brak czasu żeby się zabrać do tej przeprowadzki aqa :( Sąsiadów nie bedzie do połowy lipca więc ten termin jest obligatoryjny.

Artur

Autor grzegorz
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Maj 2006 22:17 

Ryby chciałem dokupić teraz, gdyż człowiek ma osobniki wielkości moich w aqa. Ciężko kupić ładne Ujiji. Dlatego tez pytałem o to ile ich mogę docelowo zapuścić do nowego 375l. Myślę o 25-30. Będzie to zbiornik jednogatunkowy. Co o tym sadzisz?

Niestety sprzedawca nie jest sprawdzony. Chce kupić od osoby sprzdającej na malawi.pl.


W akwa 60 litrow kwarantanny tych 10szt raczej nie zrobisz jesli beda maily 5cm. Samczyki dosyc szybko pokazuja swoje umiejetnosci
Jesli wpuscisz do akwa 375l 30 mlodych ryb musisz sie liczyc z tym, ze dokona sie selekcja naturalna (a Tropheusy potrafia to zrobic bardzo dokladnie) i pare ryb w raz z ich wzrostem stracisz. Ujiji nie nalezy do lagodnych trofci. Rozwiazaniem moze byc jeszcze znaczne przerybienie, ale wtedy bedziesz musial miec prawie gole akwa (pare kamoli tylko dla zaznaczenia rewirow).

Pozdrawiam
grzegorz

Autor roa
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Maj 2006 22:27 
Grzegorz, Czy to od Ciebię chcę kupić te ryby na malawi?:)

Wiesz, moja 16 juz zaczyna pokazywać pazurki w tych 200l które mam.

Do czasu postawienia 375l minie jeszcze ok. miesiąca do półtora. Chroniczny brak czasu.


Artur

Autor grzegorz
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Maj 2006 23:52 
Tak

I bedzie gorzej za jakies 3-4 miesiace (chyba, ze bedziesz mial szczescie). Niestety stado musi sie dobrac. Przy wiekszym akwa sposobem na rozbicie agresji moze byc przerybienie (tylko trzeba pamietac o doborze odpowiedniej filtracji) i/lub dobry uklad plci.

Jesli chcesz robic kwarantanne to wez mniejsze (3cm) ryby 2 tyg. przed wpuszczaniem ryb do nowego akwa. Twoje juz podrosna i malymi nie beda sie tak bardzo interesowac jak soba.

Pozdrawiam
grzegorz

Autor roa
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Maj 2006 10:01 
Jesli chcesz robic kwarantanne to wez mniejsze (3cm) ryby 2 tyg. przed wpuszczaniem ryb do nowego akwa. Twoje juz podrosna i malymi nie beda sie tak bardzo interesowac jak soba.

Dzięki Grzegorz,

To chyba będzie najlepsze rozwiązanie. Rozwiążemy problem kwarantanny w "szkiełku" - cyt. JGr:) oraz wpuścimy je w docelowy zbiornik unikając niepotrzebnego przeławiania ryb.

Czy wuważasz że docelowa obsada 30szt w 375l iprzy niedużej ilości kamulców będzie ok? Zapewnie odpowiednią nadfiltrację.

Pzdr.

Artur

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Maj 2006 10:46 
Przy zapewnieniu dobrej filtracji powinno byc dobrze ;)

Aczkolwiek licząc po 15L wody (tak jak się przyjmuje) powinienes mieć dla nich 450L.

Tylko że standartowe akwaria 375 i 450L maja te samą powierzchnie dna ;)

Takie przerybienie ma swoje plusy i minusy.... Ale o tym możesz tu na forum poczytać ;)

Marcin.T <')))><

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Kwarantanna 60litrach? Powiększenie stada T.B.Ujij? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®