Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Szablon pomocy przy chorobie ;)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Komar
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Wrz 2006 11:41 
Czy Wasze forum ma mozliwosc tworzenia watkow przyklejonych? Mozna by w takim watku (beacym jako przyklejony zawsze na gorze) zamiescic szablon prosby o pomoc. Wtedy latwiej byloby osobie niedoswiadcznej szybko zorientowac sie co musi zbadac zanim poprosi o pomoc.

pzdr
Lukasz

Autor jacekkudla
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Wrz 2006 11:59 
Ciekawy pomysł
Może by tak jeszcze napisać standardowe krok po kroku co w klasycznych przypdakach czynić należy?/
JAcek

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Wrz 2006 12:03 
Tak tylko do każdej choroby trzeba by było stwożyc oddzielny zestaw pytań.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Wrz 2006 12:43 
Wiele chorob ma bardzo podobne objawy i mysle ze jet to utrudnienie w rozpoznaiu choroby, tym bardziej przez mniej doswiadczonego akwaryte.
Szblom moim zdaniem moglby dotyczyc ew. zestaw inormacji ktore nalezy na pocztku zebrac zeby pytac juz o pomoc.
Zwrocicei uwage zze przy wiekszosci przypadkow padaja te same pytania tupu;
- parametry wody
- od kiedy masz akwarium
-jakie ryby masz
-czym karmisz
-jak sie zachowuja ryb
itd itd......
a po 10 ostach wychodzi ze jest mix ryb i parametry sa zle itd itd...

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Wrz 2006 13:00 
czyli szablon: "Zanim zapytasz wypełnij" czyli zbiór podstawowych pytań na wypadek problemów...

JAcek
ps.Leszku dotarł mail?

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Wrz 2006 13:16 
To sa moje tylko przemyslenia na ten temat.
Tak bylby to zbio podsawowoych pytan, a jednoczesnie mozna byloby juz nkreslic jakies wstepne sugestie z jaka choraba mozemy miec doczynienia. Ale wierzcie mi to jest brardzo trudna sprawa i czasami moze przyniesc wiecej zlego niz dobrego. ale probowac warto
Jaki mail? ;-)
Sprawdze

Autor Komar
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Wrz 2006 14:10 
Wlasnie chodzi mi o szablon podstawowych danych, ktore na starcie powinien podac poszukujacy pomocy. Czyli wielkosc zbiormika, parametry wody, obsada, filtracja, napowietrzenie, karmienie, oswietlenie, wiek zbiornika, podmiany wody - te informacje sa praktycznie zawsze potrzebne. Gdyby taki temat bylby na szczycie w dziele chorob i zywienia moze kilka osob szybciej mogloby podac komplet pozadanych informacji - a nie po 2-3 dniach.

pzdr
Lukasz

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Wrz 2006 14:49 
Można by przygotować taki szablon do wypełnienia. Ale jesli niektórzy nie zadaja sobie trudu żeby poczytać o ich potrzebach czy to docenią?

Marcin.T <')))><

Autor Komar
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Wrz 2006 14:57 
Wiesz... Roboty ze stworzeniem szablonu nie jest tak duzo ale nie wiadomo czy tytaj mozna przyklejac watki. Najpierw admini musieliby nas oswiecic, a potem mozna zrobic taki watek - nawet jak uda sie uratowac dzieki temu jedna rybe wiecej to mysle, ze warto.

pzdr
Lukasz

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Wrz 2006 15:11 
Ja nie mówie że nie warto. Troche jestem wkurzony przepraszam.
Oczywiście że warto! Działajcie ;)

Marcin.T <')))><

Autor Komar
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Wrz 2006 15:18 
Ja nie mówie że nie warto. Troche jestem wkurzony przepraszam.
Oczywiście że warto! Działajcie ;)


Spoko, ja nie bralem tego do siebie - za duzo lat mam i na zbyt wielu forach bywalem zeby sie obrazac. Z pomoca kogos doswiadczonego (musialby mnie zweryfikowac) moge przygotowac taki schemat - tylko musze wiedziec czy mozna go przykleic na gorze dzialu bo inaczej jak zacznie "spadac" to zniknie ostatecznie i wtedy faktycznie to byloby bezcelowe.

pzdr
Lukasz

Autor trzcinka
Użytkownik
#12 - Posted: 16 Wrz 2006 00:54 
Można to ubrac w np takie słowa
"Jeśli chcesz abyśmy Ci szybko i fachowo pomogli ,musisz się nam przedstawić i odpowiedzieć na kilka pytań.Wszystkim będzie łatwiej.
Jeśli nie znasz odpowiedzi na któreś z pytań-napisz że nie wiesz."
I tu powinna nastąpić seria pytań,czy w formie punktów czy tabeli-to jest do przemyślenia np
1/jakie masz ryby-ile ,w jakim wieku,od kiedy w twoim akwa?
2/jakie masz akwarium,(rozmiar,litraz)
3/jakie masz parametry wody(ph,gh,kh,NH3,NO2,NO3)
4/jakie masz parametry wody którą dolewasz w trakcie podmian.
5/jak często i w jakiej ilości robisz podmiany wody,i kiedy była ostatnia podmiana?
6/jakie masz oprzyrządowanie akwarium:filtracja(rodzaje wkładów filtracyjnych),ogrzewanie,oswietlenie.
7/jaki masz wystrój-rodz podłoża,dekoracje,',ROśLINY.
8/czym i jak karmisz ryby
i jeszcze inne pytania-jak myślicie?
No i w końcu -co się dzieje?????

Można też napisać to wszystko jakoś tak,by nawet ktoś bardzo zielony,i nie mający większego pojęcia o zasadach hodowli ryb tanganikańskich,nie wystraszył się gdyby nie znał odpowiedzi na większość pytań.
By nie było takiego wrażenia że danie odpowiedzi na te pytania jest jakby warunkiem rozpoczęcia dyskusji.Tak myślę.
Na pewno można "przykleić"temat-to jest sprawa techniczna.Przyklejać tematy na każdym forum mogą administratorzy i moderatorzy.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 16 Wrz 2006 05:30 
Tak jestopcja przyklejania tematu. Z tym nie ma problemu.

Marta

Autor Komar
Użytkownik
#14 - Posted: 16 Wrz 2006 12:52 
Wiem, ze czesc pytan juz zaproponowala Trzcinka, ale zeby nie bylo ze rzucilem temat, a sam nic nie zrobilem ;)

================================================== ====
Rozmiary zbiornika (dlugosc x szerokosc x wysokosc):
Wiek zbiornika:
Przy zbiornikach ponizej miesiaca: czy przy zakladaniu byly wprowadzone
bakterie w tabletkch lub plynie albo zanieczyszczenia ze starego akwarium):

Obsada (jakie ryby i w jakiej ilosci):
Ile minelo czasu od wprowadzenia ryb (wszystkich i ewentualnie nowych):

Karmy suche:
Karmy mrozone miesne:
Karmy wlasnej produkcji:

Czestotliwosc karmienia poszczegolnymi karmami:

Niepokojace objawy u ryb:

NO2 - przy zbiornikach ponizej 1 miesiaca:
NO3 - przy zbiornikach powyzej 2 tygodni:
PH:
KH:
GH:
NH3/NH4:
T:
Fosforany (przy problemach z glonami):
Informacja o producencie i typie uzywanych testow (paskowe, kropelkowe):

Filtry zewnetrzne:
Filtry wewnetrzne:
Jakie wklady w filtrach (np czy uzywany jest wegiel aktywowany):

Czy uzywana jest lampa UV (strylizator UV):

Czy i w jaki sposob akwarium jest napowietrzane::

Ile jest watt oswietlenia:
Ile czasu dobowo zbiornik jest oswietlony:

Jakie sa rosliny:

Jakie sa skaly i jak ulozone:
Czy sa korzenie:
================================================== ======

Czesc pytan jest "na wyrost" ale on nadmiaru glowa nie boli ;) A i tak szablon ostateczna forme osiagnie po dyskusji.

No i pytanie do adminow: jak zapatruja sie na pomysl takiego szablonu informacyjnego w dziale Zywiania i chorob?

pzdr
Lukasz

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 16 Wrz 2006 14:10 
Przygotujcie ostateczna wersje, ja to przekleję.

Marta

Autor trzcinka
Użytkownik
#16 - Posted: 16 Wrz 2006 22:37 
Zwróć uwagę że w Twoich pytaniach są zawarte wszystkie moje.Zobacz i przeczytaj uważnie.Wydaje ni się że krótkie pytania są czytelniejsze.a zbyt szczegółowe mogą zniechęcić.
Dla nas pewne rzeczy są oczywiste.A w pytaniu nie może być już zawarta czarna magia(ja jeszcze kilka miesięcy temu nie zrozumiałabym połowy i moich i Twoich pytań)
-Trzeba je dostosować do największych zieleniaków.Jak ktoś będzie miał większe pojęcie to sam rozwinie odpowiedz.Chociażby po to by się pochwalić że wie więcej niż o to o co się pytamy..To takie trochę psychologiczne zagranie.Trzeba dać trochę wolności i nie wyczerpywać do końca wiedzy człowieka.Tak mi się wydaje.

Na początek to powinno być krótko i zwięzłowato i w żaden sposób nie powinno uzmysławiać komuś kto się zgłasza po pomoc jak niewiele wie i jakim jest laikiem.Bo się wycofa.a wtedy będzie prosił o pomoc w zoologach-gdzie nie pytają się go o takie szczegóły.A wiecie czym to grozi-masakra.

Marto może jednak Ty powinnaś wybrać z tych naszych wszystkich przemyśleń -konsensus-i to przykleic.?

Bo to nie ma być quiz naszej - tylko 'NOWEGO'wiedzy.

Autor Komar
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Wrz 2006 14:53 
Hehe, widze, ze zdechlo :)
Moze ktos daswiadczony i znajacy sie na chorobach pociagnie temat dalej. Moglbym to zrobic ja - ale po co macie mnie za chwile poprawiac. Przeciez stworzenie takiego szablonu danych podstawowych i pomocniczych to 5-10 minut roboty. Do dziela lenie :D

pzdr
Lukasz

Autor trzcinka
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Wrz 2006 21:51 
Marta na pewno wzięła się za to-ale przecież wszyscy pracujemy-a jest srodek tygodnia.Poczekajmy może do weekendu.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 20 Wrz 2006 22:38 
Szczerze mówiąc, to Marta "sie nie wzięła" :-))
Tak jak napisała - przygotujcie a ja przekleję.
Możemy wspólnie dokonywać poprawek, ale to Wy (a zwłaszcza Komar) musicie wstępnie ten pomysł obrobić.
Dobrze?

Robert

Autor Komar
Użytkownik
#20 - Posted: 23 Wrz 2006 16:29 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika:
Wiek zbiornika:

Obsada:

Jakie pokarmy:

Niepokojace objawy u ryb:

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T:
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach:

Jakie dekoracje w zbiorniku:
=======================================

To jest moja propozycja uproszczonego szablonu informacji o akwarium. Jak Wam "sie to widzi"?

pzdr
Lukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 23 Wrz 2006 17:10 
dla mnie jest w porzadku.
Moze dodalbym jeszcze jedno zapytanie typu:
Czy w Twoim zbiorniku byly wczesniej jakies ryby?Jeśli tak to z jakiego biotopu i czy byly z nimi problemy?

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 23 Wrz 2006 17:18 
Ja dopisalabym przy niepokojacych objawach: odchody, oczy, skóra, zachowanie ryb.

Chodzi o to, zę wiele osób zwracając sie do nas pisze,z ę ma chore ryby, ale często nie opisuje co ich niepokoi.

Reszta, ok

Sugestia Leszka jest też bardzo dobra.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#23 - Posted: 23 Wrz 2006 19:12 
Ja bym jeszcze dorzucil informacje/zapytanie:
-> kiedy ostatnio podmieniano wode? Ile?

I jeszcze jedno do parametrow wody:
-> Parametry wody w akwarium oraz parametry wody podmienianej [niekonieczenie musi byc kranowka].

Marek

Autor Komar
Użytkownik
#24 - Posted: 23 Wrz 2006 20:12 
I jeszcze jedno do parametrow wody:
-> Parametry wody w akwarium oraz parametry wody podmienianej [niekonieczenie musi byc kranowka].


To wydaje mi sie bezcelowe. Jezeli parametry wody w akwarium sa OK, to i tak nic nam nie powiedza parametry swierzej wody (ktora zreszta nie byla najprawdopodobniej sprawdzana przed wlaniej jej do akwarium). Tak mi sie wydaje przynajmniej.

pzdr
Lukasz

Autor winiar
Użytkownik
#25 - Posted: 23 Wrz 2006 20:32 
Jezeli parametry wody sa OK - to nie ma problemu. Jezeli zas nie, to wowczas ta inforacja wydaje mi sie istotna. Wiemy wowczas co wlano do baniaka a co za tym idzie - czy problem mogl powstac po dolaniu wody?
Wyklucza to mozliwa przyczyne powstania problemu

Jeszcze jedna propozycja do szablonu -
Ostatnio dokonane zmiany w akwarium:
-> Czy dodano w ostatnim czasie jakies ryby do zbiornika?
-> Czy zmieniano wystroj biornika - Jezeli tak to co? podloze/kamienie/ rosliny?

Mysle ze to wazne.

Pozdrawiam
Marek

Autor trzcinka
Użytkownik
#26 - Posted: 24 Wrz 2006 00:14 
A dla mnie to co napisał Komar na początku jest ok-nie ma co rozbudowywać początku-no przecież muszą nam zostać jakieś pytania do zadania.:):)

Na pewno ktoś opisując nam swój zbiornik napisze co robił i jak go urządzał.

Nie wszystkie posty zawierają pytania o pomoc.Pojawiają się na naszym forum nie tylko takie zieleniaki jak ja ,ale też ludzie którzy mają już jakieś doświadczenie.
Zauważyłam że na innych akwarystycznych forach jest taki zwyczaj że bez względu na to o czym się pisze,pod kreską jest opisane jakie akwa z jakimi rybkami i roślinami się posiada.Często są też zdjęcia zbiornika.

Takie doklejone pod każdym postem-zamiast złotych myśli.

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 24 Wrz 2006 05:47 
Jak stwierdzicie, że jest ok dajcie znać.

Marta

Autor winiar
Użytkownik
#28 - Posted: 24 Wrz 2006 08:05 
Pomysl z pytaniami odnosnie problemu jest jak najbardziej wskazany - "kropla drazy skale" i wowczas mamy pelen obraz problemu.

Przewaznie post "POMOCY" pojawia sie jako wielkie litery co jest krzykiem i wolaniem o pomoc. Dlatego uwazam ze te informacje sa wazne. Im wiecej informacji zbierzemy na poczatku tym szybciej mozna postawic prawidlowa diagnoze i pomoc w krytycznej sytuacji.

Natomiast jezeli ktos napisze ze ma jakis problem i nie wie jak go rozwiazac to ja mie mam nic przeciwko temy by zostawic opis Komara.

Aby nie roztrzasac tematu dalej - prponuje zostawic szablon Komara i juz go wcielic w zycie. W miare odpowiedania na problemy i uzywania szablonu, ewentualnie dodawac, zmieniac informacje w nim zawarte. Natomiast uwagi grupowiczow [w tym moje ;-)] zostawilbym -> moze sie przydadza do dodania szablonu? Pelen oberaz co powinien zawierac szablon bedzie po ok miesiacu - > tak mniemam.

Co do pomyslu Trzcinki informacji "pod kreska" ;-)
Pomysl z informacjami bardzo mi sie podoba - niektore informacje beda bardzo ozbudowane ;-)) ale to przeciez fajne. Natomiast co do zdjecia -> hm... nie wiem jak to bedzie wygladac z informatycznego punktu widzenia. Czy to nie obciazy zbytnio serwera i serwisu? Tu poprosze aby wypowiedzieli sie bardziej wtajemniczenie w procesy 0 i 1 ;-)

Pozdrawiam

Marek
============================
Mięsożerne 240L. C. Leptosoma + P. Nigripinnis
Mięsożerne 120L. L. Meleagris + J Regani Nsumbu Zambian Gold
Mięsożerne 120L. J. Dickfeldi + J. Ornatus + N. Buesheri + N. Similis
Roślinne 120L
Krewetkarium 30L

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 24 Wrz 2006 08:49 
wkleiłam i przykleiłam, sprawdźcie czy działa.

Marta

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 24 Wrz 2006 08:53 
Acha -zablokowałam temat aby tylko był szablon - reszta powinna być w postach. Co Wy na to?

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Szablon pomocy przy chorobie ;) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®