Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

mapka rozmieszczenia Petrusi

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor admin
Admin
#31 - Posted: 30 Paź 2006 14:43 
Ale wy jakby mylicie pojęcia

P. trewavasae jest jeden i moze mieć tylko odmiany. Czy znaleźliście róznice w budowie pokazujace, ze są to rózne odmiany tego samego gatunku. Wielokrotnie w nauce "mnoży sie" odmiany bo opisujacemu tak sie wydawało. Ale czy są na to dowody, że to 2 odmiany tego samego gatunku?

Marta

Autor timus
Użytkownik
#32 - Posted: 30 Paź 2006 14:44 
Niestety Leszku ja nie jestem w stanie dociec prawdy. Bariera językowa nie pozwala poczytać. Wy macie ten komfort że buszujecie po światowych stronach ja niestety ograniczam sie do polskojezycznych z tad skromna wiedza ;(

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 30 Paź 2006 14:44 
Krzysku

A co padaje Brichard w książce?

Marta

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 30 Paź 2006 14:49 
http://www.iucnredlist.org/search/rangemap.php?spe cies=60651

To mapa rozmieszczenia P. trewavasae z http://www.iucnredlist.org/search/details.php/6065 1/all
Czerwonej księgi gatunków chronionych i rzadkich.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#35 - Posted: 30 Paź 2006 14:54 - Edytowany przez: timus 

Autor admin
Admin
#36 - Posted: 30 Paź 2006 14:59 
To akurat trudno nazwać odmianami - to tylko różne miejsca odłowu tego samego gatunku, czyli Lunangwa i Kalambwe.


Marta

Autor timus
Użytkownik
#37 - Posted: 30 Paź 2006 15:01 
No właśnie ja tego nie rozumiem! Podaje sie przy nazwie miejsce odłowu i w np. ofercie pod taka występuje. Więc czym sie różni?

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#38 - Posted: 30 Paź 2006 15:04 
Marto teraz nie wiem o co chodzi. Moglabys nieco wyjasnic.
Mi sie wydaje ze sa to dwa oddzielne gatunki.

Autor admin
Admin
#39 - Posted: 30 Paź 2006 15:04 
Wg mnie zrobienie mapy rozmieszczenia petrusi będzie bardzo trudne poniewaz one są jeszcze gorzej opracowane niż trofeusy. Tutaj nazwy naukowe mieszają sie strasznie z handlowymi. Każda prawie firma uzywa innych nazw. Trzeba być w tym bardzo ostrożnym i najpierw dokładnie przestudiować to co opublikowano o systematyce petrusi, potem odnieść sie do nazw handlowych, a dopiero potem zrobic mapę.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#40 - Posted: 30 Paź 2006 15:06 
Marcinie nie wiem czy dobrze rozumiem Marte,ale dam ci przyklad z Kasanga. W sumie kasanga red Rainbow jest jedna jako odmiana, ale nieznaczne roznice w ubarwieniu sa miedzy poszczegolnymi miescami jej odlowu.
Ja oststnio moglem takie roznice porownac.

Autor fazi64
Użytkownik
#41 - Posted: 30 Paź 2006 15:07 
To mapa rozmieszczenia P. trewavasae z http://www.iucnredlist.org/search/details.php/6065 1/all
Czerwonej księgi gatunków chronionych i rzadkich

Witam,
tak to wlasnie opisalem powyzej.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#42 - Posted: 30 Paź 2006 15:08 
Więc ja narazie skupie sie na rysowaniu poszczególnych ryb. A co do rozmieszczenia trzeba będzie poszperać. Jest wogóle szansa że uda na się je poukładać?

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#43 - Posted: 30 Paź 2006 15:08 
A co padaje Brichard w książce?
Witam,
Sprawdze dzis wieczorem w domu.
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#44 - Posted: 30 Paź 2006 15:09 
Czyli że istnieje jedna odmiana petrusi ale rużniąca sie nieznacznie w zależności od tego gdzie występuje?

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#45 - Posted: 30 Paź 2006 15:10 
Czy moge uzyskac odpowiedz :-(, zalezy mi zeby ten artykul dzisiaj wyslac do Marty.
Czy sa to dwa oddzielne gatunki? Ja uwazam ze tak.
Dalczego na tej mapie wustepuja dwa miejsca wystepowania P. trewavasae, skoro mapa jest podpisana ze dotyczy to jednago gatunku. podawane jest tylko jedno mijsce wystepowania P.trewavasae, a tu nagla widze dwa.

Autor rufus1
Użytkownik
#46 - Posted: 30 Paź 2006 15:11 
W przypadku P. trewavasae nie ma odmian barwnych, lae roznice moga byc nieznaczne w nasyceniu tulowia (miejsce wystepowania).

Autor timus
Użytkownik
#47 - Posted: 30 Paź 2006 15:12 
He! A mówiłem Ci Leszku na spotkaniu że wystepuja w dwóch miejscach.

Marcin.T <')))><

Autor admin
Admin
#48 - Posted: 30 Paź 2006 15:17 
Czy sa to dwa oddzielne gatunki? Ja uwazam ze tak.

Leszku - nazwa mówi P. trewavasae - czyli gatunek jest jeden ewentualnie z dwoma odmanami; P. t.t. i P. t. e. Tak mówi ujęcie naukowe nazw.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#49 - Posted: 30 Paź 2006 15:19 
O jakich Ty Marcinie miejscach mowisz?
jak przestudjujesz fotki P. trewavasae to znajdziesz wiecej niz 2 miejsca wystepowania tego gatunku, ale na tym samym aerale (powierzchni), mi chodzi o linie brzegowa, czyli od - do, a nie konkretne wioski nad jeziorem.

Z tego co szulaem wczesniej aeral (powierzchnia, rejon , fragment lini brzegowej) wystepowania tego gatunku jest jeden. Zmylila mnie mapka przedstawiona przez Faziego, gdzie sa dwa takie aeraly i probuje dociec przy Waszej pomocy o cio tu chodzi. Podpis mapki to "P. rewavasae".

Autor admin
Admin
#50 - Posted: 30 Paź 2006 15:22 - Edytowany przez: admin 
Marcinie

Wg mnie przez rozpoczęciem rysowania czegokolwiek powinieneś przestudiować problem systematyczny.
Na jakiej podstawie chcesz rysować rysunki, pzreciez nie masz róznych odmian petrusi?
Zdjęcia z netu- sam wiesz jak to jest - tu podkoloruja tam dodazą coś. Popatrz na trofcie w naturze i ich zdjecia Koningsa, czasami trudno powiedzieć co to za odmiana.

Ja nie zniechęcam - tylko chcę uświadomić Ci problem. To najprawdę spore wyzwanie. Nie możesz kopiowac zdjeć, musiałbyś oglądnać ryby na żywo, ale np. Moshi ma kilka wariantów barwnych, jak to chcesz ując? My mamy tylko jeden.

To naprawdę poważna sprawa.

marta

Autor admin
Admin
#51 - Posted: 30 Paź 2006 15:22 - Edytowany przez: admin 
Nie mozna zaczynać sprawy od końca, bo potem jakos sie to ułoży. Zobacz takie proste wydawałoby sie trewavasae a i z nim jest problem.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#52 - Posted: 30 Paź 2006 15:30 
Marto rozumiem ze musze "wrzucić" do artykułu wzmianke jednak o wystepowaniu tego gatunku w dwoch odmianch czyli P. trewavasae trewavasae oraz P. trewavasae ephippium.

Pytanie: co w takim razie z gatunkiem ktory jest podawany oddzielnie jako P. ephippium, bo taki podzial podaje E. Genevelle na swojej stronie i ytakmam w artykule? Czyje ze ciekawa sprawa bedzie rowniez z P. "Moshi
Yellow".

Autor admin
Admin
#53 - Posted: 30 Paź 2006 15:35 
Leszku

Chyba taką wzmianke o obu odmianach musisz podać. Tzreba ustosunkowac sie do wszsytkich informacji o tej rybie.

Wg mnie to nie ma zupełnie związku z P. ephipium - jest on zupełnie oddzielnym gatunkiem, tak jak to jest na stronie Genewell'a. Przynajmniej na obecny stan wiedzy.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#54 - Posted: 30 Paź 2006 15:39 
Chodziło mi wtedy i teraz o te dwa miejsca na mapie Faziego i teraz Marty (zreszta to ta sama). Szczerze mówiąc chciałem rysowac te ryby na podstawie fotek w internecie. a teraz sam nie wiem co mam robić :(

Nie miałem pojęcia że to taki problem. Ale jak by się udało nam wspólnie tego dokonać to PT mał by jakis sukces (znaczący)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#55 - Posted: 30 Paź 2006 15:45 
Marto w artykule wspomne ze P. trewavasae trewavasae wystepuje w czesci południowo- zachodniej jeziora, na bardzo malym fragmencie lini brzegowej pomiedzy Kongo a Zambia.
Rozmumiem ze mam napisac ze P. trewavasae e. to odmiana P. t.t. wystepujaca na przeciwleglym brzegu jeziora, na lini brzegowej Tanzanii.

Jednak cos mnie kreci ;-) , ze to jest zdrowo namieszane. Bo wlasnie w tym samym rejonie co P. t. e. podaja ze wystepuje P.e.

Autor admin
Admin
#56 - Posted: 30 Paź 2006 15:58 
Sukces mielibyśmy wtedy Marcinie, gdybyśmy opracowali rodzaj - badając dociekliwie problem. Nie wszystko da sie zrobić, bo sie tylko chce. Trzeba zbadać problem podobnie jak robi to Anderson z Xenami. Ale aby to robić trzeba mieć petrochromisy w zbiornikach, oglądać, opisywac i sprowadzac coraz to nowe odmiany itd. Na to co Ty zamierzasz jest jeszcze wg mnie zbyt wcześnie. Musiałbyś mieć wiele z odmian i gatunków, obserować je i opisywać. Najpierw musialbyś zająć sie tymi rybami na poważnie czyli je hodować!!!.

Taki jest moje zdanie

Marta

Autor admin
Admin
#57 - Posted: 30 Paź 2006 16:00 
Jednak cos mnie kreci ;-) , ze to jest zdrowo namieszane. Bo wlasnie w tym samym rejonie co P. t. e. podaja ze wystepuje P.e.

Leszku wpisz w google nazwę P. ephipium i zobaczysz, ze np. obecnie zalicza sie do nich Moshi i....inne.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#58 - Posted: 30 Paź 2006 16:02 
Rozumiem! No to szkoda :(

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#59 - Posted: 30 Paź 2006 16:09 
To mialem na mysli piszac w jednym z moich postow:
"...Czuje ze ciekawa sprawa bedzie rowniez z P. "Moshi
Yellow". :-).

Marto ja powoli chcialbym tak troszeczke zaszalec , jak to fajnie opisalas na przykladzie Thomasa Andersena (czy Andersona?), z pilegnicami piaskowymi i podobnymi. Wiem ze potrzeba duzo czasu i cierpliowosci, ale również i wiedzy, ale od czegos trzeba zaczac. To sa moje marzenia, czy sie zralizuja nie wiem, ale chccialbym zeby tak bylo i do tego bede dążył.

Autor rufus1
Użytkownik
#60 - Posted: 30 Paź 2006 16:10 
Artykuł dzisiaj Ci Marto przesle do przeczytania i korekty.

Uf! jeszcze na koniec takie stresy :-), ale jakze miło i pouczajaco.

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / mapka rozmieszczenia Petrusi Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®