Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Podmiana wody - jak sobie radzicie?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor fazi64
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Paź 2006 00:53 
Witam,
No wlasnie - jak to robicie? Ja dlugo nosilem wiadra, co nie wplywalo najlepiej na moj kregoslup, podloge na kierunku: akwa - lazienka, nerwy malzonki ;) itd.
W koncu znalazlem cos co swoja prostota zwala z nog: System Python no Spill Clean and Fill (w wolnym tlumaczeniu: urzadzenie do podmiany wody bez chlapania na lewo i prawo). Podobne kompletne urzadzenie wraz wezem sprzedaje JBL (Aqua In-Out), jednak cena tez zwala z nog (ponad 150 PLN).
Mojego Pythona:

znalazlem na e-Bay'u az w Stanach (z dostawa do domu 13,01 USD - wraz z dodatkowymi zlaczkami)
Calosc, po dokupieniu kilkunastu metrow weza (patrz zdjecia) ulatwia znacznie wylewanie/wlewanie wody z/do akwarium:


Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Paź 2006 01:03 
Fazi a ja mam chyba prostszy sposob ktory stosuje od wielu lat.
Waz o srednicy ok. 12-15 mm i odpowiedniej dlugosci (tak zeby cale mieszknaie mi obskoczyl).
spuszczanie wody robie tak ze jedna koncowke wkladam do akwarium a druga do wanny. Zassysam i leci. Im wyzej akwarium stoi tym szbciej. w tym czasie w annie plucze ew. filtry itd. ogladam TV lub robie rowne cos pozytecznego. Po spuszczeniu odpowiedniej ilosci wody. Na jedna końcowke weża przykrecam sluchawke od prysznica (ciekawe dlaczego?) do spec. koncowki do kupienie w slepie hydraulicznym, a druga koncowke przykrecam za pomoca spec. koncowki do weza od prysznica i woda leci do wkarium. jednioczesnie wlawam uzdatniacz az woda sie gotuje i pieni od reakcji uzdatniacza z woda. Pamietamy tylko o wylaczeniu grzalek i ew. filtrow. Cala opreacja trwa od kilkunastu do kilkudziesieciu minut.

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Paź 2006 01:32 
Witam,
Ale czy to prostszy posob? Nie wiem, nie wiem.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Paź 2006 08:05 
a jak to wypompowuje wode z akwarium?
Bo samo dostarczanie wody do akwarium jest takie same jak u mnie, tylko bez tego bajeru na kranie. Czyżby ten bajer na wylewce mial jakas opcje wypompowania wody z akwarium?
Prostszy bo ja nie musialem nosic wiader przez lata majac kilka zbiornkow ;-).
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Paź 2006 08:34 
Witam,
Ten bajer, to szumnie przez producenta nazywana "pompa", pracujaca w dwoch polozeniach:
1) dolna czesc pompy/zaworu obrocona w strone "out" - woda z wylewki (puszczona na moment) przeplywa pionowo w dol, powodujac w wezu podcisnienie, zasysajace wode z akwa, ktora plynie sobie wolniej lub szybciej (w zaleznosci od roznicy poziomow miedzy baniakiem i zlewem),
2) dolna czesc pompy/zaworu obrocona w strone "fill" - woda zwylewki plynie do weza i akwarium, w tempie narzuconym przez "operatora"
W czasie na wylanie/wlanie wody - czas na prace porzadkowe w akwarium/ach lub na relaks (jak tu sie zrelaksowac przy TVN24?)
Calosc - godna polecenia za nieduza kase.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Paź 2006 08:40 
No to ja pokaże jak u mnie to wygląda:)






I tylko kranik odkręcam i siedze i patrze jak się przelewa:)
jest to system stałej podmainy ale używam go okresowo czyli 1 na tydzień:)
Ile dolewacie uzdatniacza do akwa do baniaka ogólnego jesli dajecie wode prosto z kranu???
JAcek

Autor worton
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Paź 2006 08:53 
Hmm lejecie wode prosto z kranu do akwarium?!

A czy ten Python Fazi dalby rade przelewac wode nie z kranu (w sensie nie pod cisnieniem) tylko powiedzmy z innego akwarium do akwarium glownego?

Pozdrawiam.

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Paź 2006 09:18 
Witam,
Przeznaczniem tego urzadzenia jest ewidentnie wspolpraca z wylewka baterii kuchennej/lazienkowej. Nie widze mozliwosci zainstalowania w akwarium (chyba, ze z nawiercona szyba i zainstalowanym kranikiem - jak w beczce z winem ;)) )
Pzdr.
Fazi64
PS.
Jacek - robi wrazenie!!
F64

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 11 Paź 2006 09:18 
Hmm lejecie wode prosto z kranu do akwarium?!


A czemu sie Danielu dziwisz, cos w tym złego?

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Paź 2006 09:21 - Edytowany przez: fazi64 
lejecie wode prosto z kranu do akwarium?!
Witam,
Tak leje wode bezposrednio do akwa i nie uzdatniam jej raczej. Czasami, gdy poczuje zapach chloru (a nastepuje to przewaznie po wielkich ulewach, kiedy na wodociagach zwiekszaja jego dawke), dodaje uzdatniacza.
Nie zauwazylem negatywnego wplywu podmian na ryby (wrecz przeciwnie)
Pzdr.
Fazi64

Autor roa
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Paź 2006 09:35 
fazi64

Mógłbyś dać namiary na tą cudowną końcówkę?

Da radę to kupić bez wytłaczeanej karty kredytowej tzn na jaiś przelew albo coś takiego?

Ile czekałeś?

Zalałem nowy bananiak i już mnie plecy bolą :)

lejecie wode prosto z kranu do akwarium?!

lejemy


Pzdr.

Artur

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Paź 2006 09:36 
Kwestia ile sie tej wody leje i jak czesto. Bez szaleństw ;-), a wszysko bedzie w porzadku.

Autor worton
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Paź 2006 09:38 
Hmm no rozumiem, ze mozna np. podmieniac 10 litrow dziennie i wtedy lac tej wody z kranu bez wiekszych obaw chociaz z drugiej strony - jedna peknieta rura gdzies po drodze i niezla skucha ;].

Ile % wody podmieniacie jednorazowo uzupelniajac kranowka? Marto, a czy Wy takze nie stosujecie uzdatniacza?

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 11 Paź 2006 09:46 
Ja podmieniam co drugi dzień około 10% wody. Zawsze leję wodę z kranu, uzdatniacz stosuję: zawsze przy kwarantannie i okresowo, gdy woda ma znaczne ilosci chloru. Nie dodaję przy każdej podmianie wody.

Marta

Autor roa
Użytkownik
#15 - Posted: 11 Paź 2006 09:49 
Ile % wody podmieniacie jednorazowo uzupelniajac kranowka? Marto, a czy Wy takze nie stosujecie uzdatniacza?

10-15% jednorazowo 2x w tygodniu.


Tak, jak Fazi64, jak mi podjeżdża woda chlorem dodaję uzdatniacza JBL wg wskazówek producenta na opadkowaniu. W tym roku zdarzyło mi się to tylko raz.

A

Autor worton
Użytkownik
#16 - Posted: 11 Paź 2006 09:49 
Uhm chyba czas w takim razie rzucic staromodne bieganie z wiadrami odstanej wody i takze zaczac ulatwiac sobie zycie ;].

Nie wiem czemu mam jednak jakies wewnetrzne opory ;p

Pozdrawiam.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Paź 2006 09:53 
A jak warszawską wodę pod tym względem oceniacie, czyli dolewacie uzdatniacza???? (pytanie do warszawiaków)

JAcek

Autor roa
Użytkownik
#18 - Posted: 11 Paź 2006 09:56 
A jak warszawską wodę pod tym względem oceniacie, czyli dolewacie uzdatniacza???? (pytanie do warszawiaków)

Na pradze maniana. Waniajet chlorem codziennie. W pracy miałem małego cholendra i roślin całyczas wykazywały oznaki chlorozy.

W Markach mam miód wodę, ale to juz wodociąg marecki.

A

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 11 Paź 2006 10:30 
Mógłbyś dać namiary na tą cudowną końcówkę?

Witam,
Niestety moj Sprzedawca (USA) jest juz wyrejestrowany jako e-Bay'owicz (szkoda, bo mial ten sprzet, wraz z dodatkowymi akcesoriami i tania przesylka). Podaje link na e-Bay'u z innymi ofertami na kompletne zestawy (drogo i nie warto, bo waz mozna tanio nabyc u nas) i sama "pompe" (gra warta "swieczki"):
http://szort.pl/guqsj
Ja placilem poprzez system PayPal (warto sie zarejestrowac, jesli kupuje sie na zagranicznych aukcjach), uzywajac mojego internetowego konta i karty Inteligo.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Paź 2006 10:42 
na białołęce też troche czuć chlorem... także będe i tak dolewał świeżynki z uzdatniaczem...:)
Roa to my sąsiedzi bez mała:) daj jakieś namiary to na kawę odwiedze:)

JAcek

Autor roa
Użytkownik
#21 - Posted: 11 Paź 2006 12:49 
Roa to my sąsiedzi bez mała:) daj jakieś namiary to na kawę odwiedze:)

Napisz to Ci puszczę. Chętnie się spotkam.

artur.roginski@poczta.onet.pl

Pzdr.Artur

Autor tasma
Użytkownik
#22 - Posted: 11 Paź 2006 13:44 
Widze ze ja jestesm hardcorowcem w tym towarzystwie. Zdarza mi sie podmieniac w pracy nawet 30 % jednorazowo. Oczywiscie leje bezposrednio kranowe. Akwarium ma 540 l, czyli dolewam ok 150. Ze wzgledu na spadek temperatury i zawartosc chloru caly proces dolewania trwa okolo godzine.
Co do urzadzenia ktore pokazal Fazi mozna je zrobic w bardzo prosty sposob. W domu narysuje Wam schemat jak to u mnie wyglada. Warunek jest jeden (dosc oczywisty) - ujscie musi byc ponizej poziomu wody w akwarium (tego do ktorego mamy zamiar odlac).

Przemek

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 11 Paź 2006 15:18 
Ja stosuje metode wiaderkową i podmieniam 20-25% dwa razy w tygodniu bez uzdatniaczy z tym że staram się aby temperatura była zbliżona do akwariowej.

Marcin.T <')))><

Autor kris
Użytkownik
#24 - Posted: 11 Paź 2006 15:39 
u mnie wiaderka zajelyby pewnie caly 1 pokoj

Autor tasma
Użytkownik
#25 - Posted: 11 Paź 2006 18:13 - Edytowany przez: tasma 


Tak to wygla u mnie. Na wezu, zaraz przy kranie zalozony jest trojnik, a pod nim zawor. waz pod zaworem bedzie odprowadzal wode. Podczas podmiany wkladam waz do akwarium. Zamykam zawor i otwieram kran aby wypchnac powietrze z weza (musi byc w nim tylko woda). Kiedy waz sie odpowietrzy zamykamy kran i otwieramy zawor. Woda bedzie sie wylewac. Przeplyw zalezy od roznicy poziomow pomiedzy akwarium, a wylewem z weza (u mnie przy roznicy okolo 50 cm 150 litrow wody wylewa sie okolo 30minut). Aby napelnic zamykamy zawor i otwieramy kran.

Przemek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#26 - Posted: 11 Paź 2006 20:31 
EEE fazi tyle w tych rybach ,,siedzisz'' a dopiero teraz coś takiego obmyśliłeś?
;o)
Ja nigdy ani myślałam nosić wiadrami. Wstarczy kupić wąz i odpowiednie końcówki które zakręcam na wylot prysznica.

Pozzdrawiam,
Katarzyna

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 11 Paź 2006 20:58 
No to Kasiu - "przyłożyłaś" Faziemu -:)))

ON zapewne mecz ogląda...


Marta

Autor tasma
Użytkownik
#28 - Posted: 11 Paź 2006 21:09 
Wy tu gada gadu a tam 2:0 dla naszych

Autor Vepsik
Użytkownik
#29 - Posted: 11 Paź 2006 21:14 
No proste :) Aż człowieka dziw bierze, że Polacy potrafili przejść Ricardo :D

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 11 Paź 2006 21:16 
Tylko nie denerwujcie sie zbyt mocno -:)))

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Podmiana wody - jak sobie radzicie? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®