Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne /

Nie polecam skał z duża ilosciął szpar, szpareczek...

Autor drwie
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Paź 2006 10:22 
Witam,
Jakis czas temu kupilem duze skalki/bryły wapienne. Były i są dalej piekne, daja wiele uroku.
Wszystko bylo by pieknie, zeby odchody, zanieczyszczenia, pozostalosci pokarmowe nie wplywaly w te malutkie zakamarki. Oczywiscie woda jest podmieniana, akwarium przy tym czyszczone. Jakis czas temu zmienialem wode poniewaz mialem problem z podwyzszeniem pH, kiedy wyjmowalem skalki poprostu sam nie wierzylem w to co widze. Woda była strasznie brudna, a ze skał wylatywały cały czas zanieczyszczenia. Potem na probe skalki wziałem do czyszczenia pod bierzącą wode, bardzo dlugo jeszcze z nich lecialy tzw kupy trofciow.
Mysle ze nie jest to dobry material w akwarium z tropheusami, petrochromisami.
Bryly wapienne zachowaly sie jak gabka filtracyjna.
Wymienilem wszystkie sklaki na otoczaki , ktore wygladaja pieknie. Kiedy dołaczą to duboiskow lupoty wyzle zdjecie , zeby sie pochwalic:)
Pozdrawiam
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Paź 2006 10:26 
Bryly wapienne zachowaly sie jak gabka filtracyjna
Witam,
A moze tu utrafiles w sedno i masz dodatkowa filtracje w zbiorniku, za darmo i bezobslugowo?
Pzdr.
Fazi64

Autor drwie
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Paź 2006 10:27 
Takie skalki sa moim zdaniem bardzo nie bezpieczne i moga zagrazac zyciu Naszych podopiecznych.
Na szczescie nie mialem zadnej choroby w akwariach przez te skalki (nigdy), ale ostrzegam wszystkim ze parametry wody sa bardzo drastycznie zmieniane przez te osadzajace sie odchody resztki itp
Pozdrawiam
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Paź 2006 10:39 
Witam,
A jak myslisz, co dzieje sie w akwariach np. z Malawi, czy z Tanganika, gdzie jest duzo konstrukcji skalnych?
Ja sam mam takie 126l akwarium, gzie skalki (wapien muszlowy- pelen zakamarkow) zajmuje sporo miejsca i nigdy (oprocz odlowu narybku, ok. raz w roku) nie probuje nawet tam ingerowac. Woda regularnie podmieniana i filtrowana nadmiarowo trzyma parametry bez zarzutu.
Nie dramatyzowalbym wiec problemu.
Pzdr.
Fazi64

Autor drwie
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Paź 2006 11:59 
Witam,
wczesniej mialem skalki wapienne innego rodzaju. Te skalki pochodza ponoc z czech. I widze w nich roznice, nawet przy podmienianiu wody jak to robilem to z nich tez wydobywaly sie roznego rodzaju zanieczyszczenia. Przy tego rodzaju skalach mialem problem z podwyzszeniem pH.
Mysle ze mozna je nazwac strasznym smietnikiem. A przy duzej ilosci skal w akwarium (mialem ok 100kg w zbiorniku 450l) stwarza sie problem, poniewaz jest to wielki przetrzymywacz brudu w zbiorniku.
Pozdrawiam
Przemek

Autor roa
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Paź 2006 13:03 
Takie skalki sa moim zdaniem bardzo nie bezpieczne i moga zagrazac zyciu Naszych podopiecznych.

NIe zauważyłem.

Jeśli są ostre to tak, ale w Twoim przypadku nie.


Pzdr.Artur

Autor ad7
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Paź 2006 19:09 
gdzie mozna dorwac wapien dolomitowy albo grys dolomitowy
gdzie tego szukać?
sklepy odpadaja - ceny kosmos!!!

Autor drwie
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Paź 2006 19:27 
witam,
szukaj na allegro
Pozdrawiam
Przemek

Autor ad7
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Paź 2006 19:39 
tak znalazlem
ale tylko jedno zrodlo
jestem ze szczecina
moze szukac tego w jakis zwirowniach?
w okolicach szczecina jest pelno zalanych kopalni wapieni
mozliwe ze gdzies w poblizu cos znajde
skontaktowalem sie ze sprzedawca tegho zwiru na allegro
wezme go
ale skalki to raczej sam bym chcial sobie poszukac
nie chodzi o kase raczej o wzgledy estetyczne i dobor
pzdr

Autor drwie
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Paź 2006 20:03 
Witam,
napewno w szczecinie sa duze centra ogrodnicze, ktore maja duzy wybor kamieni. W moim miescie cena takich skal w tych skelpach ogrodowych to ok 0.60zl za kg, jednak nie sa to tak piekne skaly jak np wapiej jawajski czy jakos podobnie nazwany.
Pozdrawiam
przemek

Autor drwie
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Paź 2006 20:22 
Witm,
wracajac do mojego tematu
Bryly wapienne zachowaly sie jak gabka filtracyjna

A moze tu utrafiles w sedno i masz dodatkowa filtracje w zbiorniku, za darmo i bezobslugowo
Problem dodyczcy czyszczenia gabki jest zaden, wyjmujesz i czyscisz :), takie skalki ktore mam duzo i sa duze wyjmuje raz na rok lub 1.5 roku. w tym czasie straszna ilosc odchodow sie tam osadza.
Mysle Fazi ze mamy inne wapienie, i sie domyslam jakie Ty masz poniewaz mialem inny rodzaj wczesniej wtym zbiorniku i mam je teraz w innym zbiorniku. One sa tak jakby sliskie i brud tak szybko sie nie osiada w tych zakamarkach. Jak zrobie zdjecie i bede umial je skopiowac na forum to Ci przesle jaki to rodzaj wapienia.
Pozdrawiam
Przemek

Autor drwie
Użytkownik
#12 - Posted: 27 Paź 2006 20:34 
Dodatko przepraszam za to ze jestem az tak upierdliwy ze swoim postem, ale naprawde uwazam, ze ten rodzaj wapienia ktorzy posiadalem wplywal na zakwaszanie wody w moim zbiorniku, chociazby utrudnial mi w podwyzszaniu pH. Nie moge niestety podac wszystkivh parametrow wody poniewaz jest to juz nie mozliwe ( woda splyneła do kanalizacji:)) a od ok pol roku nie robilem zadnych testow No3, No2... poniewaz caly syf zauwazylem przy wyciaganiu skal.
Ryby tez nigdy nie chorowaly. Problem byl tylko jeden niemoglem podwyzszyc pH ktore wynosilo 7,5 a potem 7,2
Pozdrawiam
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 27 Paź 2006 21:13 
...Mysle Fazi ze mamy inne wapienie, i sie domyslam jakie Ty masz...
Witam,

Pzdr.
Fazi64

Autor drwie
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Paź 2006 21:28 
No wlasnie to tak jak mysalem, to jst inny rodzaj. Ten Co Ty masz, mam w innym zbiorniku. Z niego wogole inna ilosc syfu leci
Pozdrawiam
Przemek

Sprawy ogólne Forum Tropheus Tanganika / Sprawy ogólne / Nie polecam skał z duża ilosciął szpar, szpareczek... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®