Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

Szczelinowiec

Autor Smurfik
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Kwi 2007 13:25 
Witam, chciałbym mieć 1 parkę lub haremik szczelinowca lelupa - jak się je trzyma ?

Jak powinna wyglądać dekoracja ??

Pozdrawiam,

Smurfik

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Kwi 2007 13:33 - Edytowany przez: rufus1 
Jak sama nazwa gatunku wskazuje do dekoracji proponuje uzyć kamieni, najlepiej wapieni o niezbyt ostrych krawedziach tworzac szczeliny lub "rumowisko".
Moim zdaniem najlepiej jest kupic kilka mlodych osobnikow i wtedy same sie dobiora w pary.
Paramtery wody typowe dla hodowli ryb z Tanganiki. Gatunek miesożerny oraz nieco agresywny, ale przy dobrej dekoracji i wiekszym akwarium ta agresja nie powinna byc "uciązliwa". Towarzystwo innych gatunkow o podobnych charakterze, np. nasalniki, inne szczelinowce (np. ciekawy jest sz. cylindryczny). Zwiekszajac obsade pamietaj o wiekszym akwarium. Filtracja wydajna, ale nie zbyt silna. Ryby te nie lubia ruchu wody charakterystycznego dla "rwacych potokow" ;-).

Autor Smurfik
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Kwi 2007 21:10 
Właśnie chcce mieć wapien, filtracja dobra. Bede miał tylko szczelinowca Lelupa... tylko nie wiem czy ktoś da mi parke rade wyciagnac :/ bo jak będą samce to raczej mi się ... pogonia... na śmierc :-D ?

Autor bernard
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Kwi 2007 21:28 
dlatego lepiej kup kilka młodszych, z których dobierze się para (ewentualnie kup parę dorosłych od porządnego hodowcy)

Bernard

Autor Smurfik
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Kwi 2007 21:47 
dlatego lepiej kup kilka młodszych, z których dobierze się para

hm...a co zrobie z tymi 2 wyrzutkami ? Nikt z kumpli mi nie wezmie, bo albo nie bedzie mialo odpowiednio duzego akwa, albo mu inne ryby zjedza ... a w sklepie mi nie przyjma.


A jakbym kupił takie dorosłe np. na giełdzie, to one mi beda krócej żyły... ?

Autor bernard
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Kwi 2007 21:59 
Zwykle ryby kupione jako dorosłe żyją krócej niż młode :)

Myślę też, że nie powinieneś mieć problemu ze sprzedażą lub oddaniem ryb. Jeśli zaproponujesz oddanie ryb do sklepu akwarystycznego - raczej nie powinni odmówić....

Autor Smurfik
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Kwi 2007 22:02 
OK. A szczelinowce żyją raczej dłużej ? Tzn. wiecej niż rok ?

Autor kozik
Użytkownik
#8 - Posted: 3 Kwi 2007 22:11 
Z moich doswiadczen wynika, ze lepiej u tych sprawdza sie uklad 1+2. Samce potrafia byc bardzo bardzo agresywne i jest prawdopodobne, ze 1 samiec obejmie sobie za rewir caly zbiornik (w gatunkowym). Kiedy jest tylko 1 samica to moze mocno obrywac, a jak beda 2 to agresja sie rozlozy. U mnie to sie sprawdzalo i samiec odbywal tarla na zmiane raz z jedna, raz z druga. W mniejszym gatunkowym akwarium nie ma szans na 2 samce, silniejszy zdominuje drugiego. Jak juz zostalo wspomniane najlepiej dobrac obsade z grupki 4-5 ryb. Koniecznie trzeba stworzyc takie ustawienie kryjowek, ktore ograniczy kontakt wzrokowy ryb.

Autor Smurfik
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Kwi 2007 15:02 
No ja chce mieć tylko 1 parkę... samiec + samica. Jakbym kupił dorosłe 7-8 cm to już mi w sklepie powinni rozponać, bo nie chce kupować 5 rybek...

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Kwi 2007 15:08 
Witam,
Cos uparty jestes Smurfik. Zycze szczescia w takim zakupie w sklepie - raczej na pewno nikt tam Ci nie rozrozni plci, a sprzedadza Ci "dobrana pare". Potem bedziesz i tak musial dokupic kolejne ryby, a wtedy dopiero zacznie sie rzez (jak do juz zasiedlonych szczlinowcow dolozysz nowe lub do jednego, ktorego zatrzymasz dopuscisz kolejne). Bierz kilka na wejsciu, czekaj i obserwuj.
Pzdr.
Fazi64

Autor Smurfik
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Kwi 2007 15:54 - Edytowany przez: Smurfik 
Chyba tak zrobie. Jednak mówisz "... i tak musiał dokupić kolejne ryby..."

Ale ja nie zamierzam... chce mieć tylko 1 parkę....


EDIT : Jakie inne ryby polecalibyscie mi dla 63 litrów z jeziora tangnika... ?

Autor Sendog
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Kwi 2007 16:20 
Czy chcesz szczelinowce trzymac w 63 litrach?

Przemyśl to bo to zły pomysł

Autor Smurfik
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Kwi 2007 16:24 
No własnie coraz bardziej dochodzę do wniosku, że to zły pomysł. I chyba wybiorę muszlowce, mam nadzieję, że je mogę trzymać w 63 ltirach ?

Znacie jakieś najbardziej barwne i popularne muszlwoce ? ( one bardzo barwne nie sa, ale niekotre sa bardziej, niekotre mniej)

Gdzie można kupić muszlę dla nich ?

Autor duch
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Kwi 2007 16:42 
Witam.Uważam,że pomysł trzymania w tym akwa muszlaków jest o wiele lepszy.Kwestia gustu jakie wybierzesz,ale zaproponuję wielopręgie.będziesz mógł mieć piękną rodzinkę i obserwować jej arcyciekawe zachowania,
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor Smurfik
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Kwi 2007 16:52 
A czy obecność muszli jest konieczna ? Z jakiego slimaka najbardziej polecacie ?

Autor duch
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Kwi 2007 17:05 
Witam.
W tym momencie Smurfik pokazałeś że nie masz bladego pojęcia o muszlowcach.Proponuję żebyś wykazał odrobinę inicjatywy i poszperał trochę w necie i literaturze.Dla dobra Twoich ryb i Twojego.unikniesz rozczarowania a ryby niepotrzebnej męki.Linków nie podam bo nie mam ,ale podpowiem np.że w marcowym MA jest artykuł o n.similis,nie zaszkodziłoby gdybys do niego zajrzał.
Tutaj znajdziesz wiele osób chętnych do pomocy,ale jak ktoś sam się nie stara to nie jest pomoc,a nauka od podstaw,
Pozdrawiam-Andrzej.

Autor Smurfik
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Kwi 2007 17:42 
Ale ja się staram :-) Przeczytałem, że muszle mogą być winniczka, ampulari.

Bede miał piach, wapień, ewenutlanie nurzańca dla zakrycia filtra. pH 7,5-8,5.

Tylko np. w internecie nie pisze, ile ryb mogę trzymać w 63 litrowym akwarium, więć takie pytanie zadaje tutaj ;)

Autor duch
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Kwi 2007 18:20 
Witam.
Oj smerfik.Starasz sie ,ale pytanie czy muszlowce muszą mieć muszle?wybacz,wymiękam.W takim akwa albo para takich ktore zyją w parach,albo haremik rybek zyjących w rodzinach.To już zależy na jaki gatunek się zdecydujesz.
Andrzej.

Autor kozik
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Kwi 2007 18:35 
Przeczytaj od deski do deski strone Tooolda, a znajdziesz wiele odpowiedzi na swoje muszlowcowe pytania... Do tego artykul "Wielkosc akwarium, a jakosc zycia ryb" i masz juz jakis poglad na sprawe...

Autor Smurfik
Użytkownik
#20 - Posted: 4 Kwi 2007 19:36 
OK. Ja decyduję się na multiki czyli Muszlowce Wielopręgie.

Wezme 2 samce i 4-5 samic :)

Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / Szczelinowiec Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®