Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

Odnośnie wapieni...

Autor Marcoscree
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Wrz 2010 23:36 
Witam Wszystkich :) Mam pytanie (może dość dziwne dla niektórych) Urządzam zbiornik z tym biotopem i chciałbym (w miarę możliwości-bo wiem że to niemożliwe) stworzyć jak najbardziej zbliżone warunki .Mam pytanie odnośnie obecności wapieni w Tanganice .Otóż chcę użyć łupków kwarcytu (są różne ciekawe kolorystycznie,a poza tym czytałem właśnie TUTAJ :) ,że dno tego jeziora jest głównie zbudowane ze skał metamorficznych (czyli min kwarcyt ),z granitu i z bazaltu.. Poruszam ten wątek dlatego , że w każdym sklepie zoologicznym jakie nie raz odwiedzam słyszę od sprzedawców : "Do biotopu z Tangą tylko wapienie ponieważ nie tylko podnoszą wartość zasadową wody ale jednocześnie odzwierciedlają naturalny charakter dna i linii brzegowej jeziora" Dzisiaj właśnie znów usłyszałem ten sam tekst w pewnym dość dużym sklepie zoologicznym i postanowiłem poszukać pewnych informacji na ten temat. Dopiero na TEJ stronce znalazłem cenne informacje ale ciekaw jestem Waszych opinii..? Jakich rodzajów skał,kamieni użyliście przy aranżacji Waszych zbiorników ? Dzięki za odpowiedzi Pozdrawiam Marekj

Autor tropheusek82
Użytkownik
#2 - Posted: 10 Wrz 2010 07:02 
witaj . moim zdaniem wapienie nie maja nic wspólnego z wygladem jeziora . podnosza tylko i stabilizuja ph wody . Ja osobiście uzywam kamieni rzecznych łamanych , otoczaków itd. Łupki moim zdaniem sa dośc płaskie i maja ostre krawedzie zobacz to :http://www.aquanet.tv/Video/175-tropheus-eine-for m myśle że nie są to wapienie i ''kupa''zwalonych obłych kamieni.
pozdrawiam

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Wrz 2010 08:36 
tropheusek82 łupki nie są płaskie :-) i nie muszą być ostre. Generalnie łupki, które używa się do akwarium nie powinny był łamane w taki sposób aby były ostre. Niektóre łupki są bardzo twarde np. tatrzańskie a inne bardzo miękkie np. serycytowe. Moim zdaniem rodzaj skał nie ma większego znaczenia.

Np. bryłki łupka ani płaskie ani ostre


Autor Marcoscree
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Wrz 2010 09:13 
Świetny filmik :) Dzięki Panowie za opinię i czekam na kolejne :) Pozdrawiam

Autor tropheusek82
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Wrz 2010 09:27 
sander
ładne przykłady kamieni , ale nie ublizając Tobie oni nikomu moim zdaniem odwzorowywując biotop jeziora takie kamienie nie wyglądaja naturalnie .Rozumiem ze ciężko byłoby dostac kamienie konkretnie z tego jeziora ,lecz mozna dostac bardzo podobne i postarac sie zrobic wycinek jeziora.

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Wrz 2010 09:45 
W jeziorze jest mnóstwo różnych kamieni o tak zmiennych kształtach, że trudno to opisać. Czasem są wolno leżące obeliski, strome kikuty, rumowiska, potężne głazy i wszelkie w zasadzie ich kombinacje. Tak naprawdę większość tych skał lub nawet wszystkie pokrywa warstwa peryfitonu i to ona właśnie nadaje skałom ich naturalny "dziki" charakter. W akwarium trudno jest uzyskać taki porost więc musimy stymulować poczucie naturalności w sposób jaki nasuwa nam to nasza wyobraźnia i poczucie natury.

Autor tropheusek82
Użytkownik
#7 - Posted: 10 Wrz 2010 09:50 
wiec wypowiem sie jako Ja i moje zdanie uważam ze najbardziej podobne kamienie to kamienie rzeczne lub łamane o obłych kształtach

Autor nechor
Użytkownik
#8 - Posted: 10 Wrz 2010 11:35 
Jak by nie patrzec, wapienie nie pasuja :-)

Autor michal1313
Użytkownik
#9 - Posted: 10 Wrz 2010 11:46 
witam
moim zdaniem najbardziej oryginalnie byłoby zaznaczyć liniami na trawie wymiary dna stanąć nad tym np. na drabinie i wysypać (z wiadra czy czegoś podobnego) otoczaki rzeczne różne kształty i wilekości na ten zaznaczony obszar. jak sie ułożą tak się ułożą i odwzorować to w akwarium

michał

Autor tropheusek82
Użytkownik
#10 - Posted: 10 Wrz 2010 12:34 
michal1313
idealny pomysł kurcze nie wpagłbym na to :))) tylko trzeba zrobic jakieś bandy bo mozna tak sypać i sypać:)

http://www.kamiendlaciebie.pl/usr_img/big/otoczak% 20zielony.jpg

http://www.kamiendlaciebie.pl/kamien_elewacyjny_og rodowy/asortyment_elewacyjny_ogrodowy.html

Autor michal1313
Użytkownik
#11 - Posted: 10 Wrz 2010 12:47 
ja bym band nie robił bo w ten sposób to można mur zbudować na ścianie akwarium co wypadnie poza to wypadnie z akwarium a co zostanie w liniach i jest nieduże to można postawić blisko szkła lub oprzeć jeśli to nie stworzy niebezpiecześnstwa i tylko o te ściany, które nie są do oglądania. wszystko w granicach rozsądku i z poczuciem wybraźni.

ja tak robiłem lecz wtedy nie pomyślałem aby wyjść z tym na trawę tylko kładłem na dywanie i oglądałem z różnych stron

michał

Autor nechor
Użytkownik
#12 - Posted: 10 Wrz 2010 13:12 
moim zdaniem najbardziej oryginalnie byłoby zaznaczyć liniami na trawie wymiary dna stanąć nad tym np. na drabinie i wysypać (z wiadra czy czegoś podobnego) otoczaki rzeczne różne kształty

Hmmm... Sugerujesz ze te skaly w tanganice ktos powrzucal do wody? :-)

Autor michal1313
Użytkownik
#13 - Posted: 10 Wrz 2010 13:42 
nie, ale też nikt ich nie poukładał to czynnik natury tak jak naturalny będzie ich zrzut celem swobodnego upadku i wolnego ułożenia się bez ingerencji rąk:)

Autor tropheusek82
Użytkownik
#14 - Posted: 10 Wrz 2010 13:57 
michal1313
ja mówie o tych bandach w granicach rozsądku przeciez jak cos wypadnie to mozna juz recznie ułozyc , w kazdym badz razie pomysł dobry.

Autor nechor
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Wrz 2010 14:09 
nie, ale też nikt ich nie poukładał to czynnik natury tak jak naturalny będzie ich zrzut celem swobodnego upadku i wolnego ułożenia się bez ingerencji rąk:)

Wg mnie, skoro te skaly znikad w naturze nie spadly, to zrzut nie bedzie naturalny :-) Okreslone masy skal podlegaly na pewno wielu zjawiskom przez bardzo dlugi czas. Nie jestem ekspertem, ale pewnie powstawaly w nich pekniecia, wypietrzenia i inne tego typu "sprawy". Lepiej byloby sie dowiedziec co sie dzialo _naprawde_ z dnem tanganiki i sprobowac zasymulowac obecny stan swiadomym ulozeniem.

Bezladnie zrzucone skaly beda po prostu bezladnie zrzuconymi skalami... Kompozycja _moze_ wyjsc ciekawa, ale wcale nie musi - jak to ze zdarzeniami losowymi :-)

Autor tropheusek82
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Wrz 2010 14:55 
Mysle ze pomysł michal1313 jest super lecz bardziej bezpieczne bedzie ułożenie skał .
Wg mnie wazne zeby one przypominały kamienie takie jak w jeziorze , wtedy ryby bedą zadowolone a my bedziemy spać spokojnie

Autor michal1313
Użytkownik
#17 - Posted: 10 Wrz 2010 15:16 
dno tanganiki to w sumie kamień na kamieniu z nielicznymi łatami piachu, żwiru, mułu itp. zapewne akwarim z takim dnem wyglądałoby ciekawie lecz nieutrzymalibyśmy czystości i parametrów wody z uwagi na zalegające i ciężko dostępne resztki pokarmu, odchody, obumarłe rośliny czy ewentualnie trupy ryb więc w wiekszości mamy piach z mniejszą ilością kamieni

Autor tropheusek82
Użytkownik
#18 - Posted: 10 Wrz 2010 18:13 
michal1313HMMM niby racja ale mysle ze cienka warstwa podłoża troche poukładanych kamieni na całej powierzchni dna nie tak zeby nie było miejsca miedzy nimi , dobra filtracja i mała turbinka robiąca delikatny prąd wody własnie przy podłozu rozwiąże sprawe czystosci
Ja na pewno tak zrobie lub bede prubował :))

Autor tropheusek82
Użytkownik
#19 - Posted: 10 Wrz 2010 19:04 
drodzy koledzy mam taka propozycje , mianowicie z=moze ustalimy sobie jakas godzine i dzien w tygodniu lub tylko godzine i bedziemy ze soba '' czatowac'' na bieżąco wymieniac doswiadczenia , kto bedzie chciał to przyjdzie , co wy na to? np na interi jest taki pokój wędkarstwo moze tam w wieczornych godzinach kiedy dzieci lub żony:)))pojda spać bedziemy organizowac pogaduchy????

Autor Marcoscree
Użytkownik
#20 - Posted: 10 Wrz 2010 19:45 
HEH :) Wracam z pracy ,zaglądam na Forum i widzę,ze Koledzy się rozpisali :) Cieszy mnie fakt że Was również zaabsorbował ten temat .NECHOR -podzielam Twoją opinię odnośnie tego iż wapienie jednak nie pasują do Tangi...Jak już znajdę odpowiednie wkleję TU fotki.SANDER- łupki z fotek jak dla mnie - ciekawe :) MICHAŁ 1313 - pomysł z tą drabiną dość zabawny ale przyznaje że również ciekawy i godny uwagi (gorzej będzie jak Ktoś pomyśli że trzeba je wrzucić z tej drabiny bezpośrednio do akwa :D )TROPHEUSEK 82 - dzięki raz jeszcze za ten filmik - robi wrażenie . Pomysł z tymi jak to nazwałeś "pogaduchami " również ciekawy ale trzeba się jakoś "skrzyknąć" POZDRO dla Wszystkich

Autor fishfan
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Wrz 2010 20:08 
Witam:)

Dla wielu osób a także mnie optymalna aranżacja odwzorowujaca naturalny biotop Tanganicki czy Malawi to głównie kilka mega dużych głazów.
Efekt w miarę normalnej proporcjonalności a także wzglednie dobrze pojetego poczucia estetyki wg.mnie murowany.
Koniecznością staje sie posiadanie zbiornika jak najszerszego aby efekt głębi był spotęgowany.
Zachwyty nad zbiornikami o dużym litrazu lecz małej szerokosci traktuje z przymrużeniem oka.
Zbiornik typu cube min.80cm szer.np: w ścianie to dla mnie niestety na razie nie osiągalna wizja.Dlatego niezależnie od rodzaju skał uzytych w naszych akwariach często jest to tylko żałosna próba odwzorowania natury często z lepszym lub gorszym skutkiem nad czym czasem ubolewam.
Mistrzowie tacy jak np:T.Amano czerpią inspiracje z otaczającej wcale nie podwodnej natury i mozna powiedzieć że osiągnał to o co nam wszystkim chodzi.
Dla mnie Tanganicki Amano narazie nie istnieje a szkoda.
Przy podziwie nad zbiornikami typu BTN świadomość tego faktu totalnie ogranicza mój podziw:)) i cały zachwyt szybko staje się historią.
Rzekł bym napisałem oczywistą oczywistość więc looz:))))

Autor iwanek
Użytkownik
#22 - Posted: 10 Wrz 2010 21:35 
Ja do aranżacji akwarium zawsze używam wapieni. Stawiam na parametry wody i "wygodę" ryb (szkoda, ze nie potrafię umieszczać tu fotek).
Dbam o miejsce do wypływania się i o zaspokojenie potrzeb terytoriarnych. Schemat, jaki wypracowałam, to kilku poziomowa budowla na środku akwa i wapienie pełne kryjówek po kątach dla samic i maluchów.
Nasze ryby nie żyją w naturze.
Inne potrzeby ma tygrys w klatce, a inne w naturalnym środowisku.

Pozdrawiam

Autor michal1313
Użytkownik
#23 - Posted: 10 Wrz 2010 21:42 
fishfan witam dawno Ciebie nie słyszałem, a lubię twoje wypowiedzi ponieważ są surowe i często wywołują duże poruszenie, ale jakoś rzadko się pojawiasz. pamiętam, że Ty prezentowałeś swój zbiornik z bardzo ciekawą aranżacja który chyba wszyscy doceniali

Autor fishfan
Użytkownik
#24 - Posted: 10 Wrz 2010 22:11 
Ja do aranżacji akwarium zawsze używam wapieni
Także nie wyobrażałem sobie innych przy pastelowych kolorach ryb z Malawi.
Natomiast ciemne zbiorniki pomimo iż piękne to jednak są trochę przytłaczajace ale oczywiście jest to tylko moje subiektywne odczucie.
michal1313
Dzięki za przychylne słowo:) i przepraszam za OT.i zaśmiecanie wątku.

Autor tropheusek82
Użytkownik
#25 - Posted: 13 Wrz 2010 12:31 
witam
macie moze jakies ciekawe pomysły na aranzacje zbiornika lub jakąś strone gdzie mozna podpatrzec inne zbiorniki:?
dziękuje

Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / Odnośnie wapieni... Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®