Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

Jakie rybki do 112l

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor pits1988
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Sier 2011 16:40 
Witam, jestem tutaj nowy i na wstępie chciałbym się przedstawić. Mam na imie Piotr, akwarystyką zacząłem się zajmować od niedawna, dokładniej listopada zeszłego roku. Posiadam akwarium 112l (80x35x40), i obecnie mam biotop ameryki południowej (w sumie bardziej środkowej).
Moja obsada to 2 pary Ramirezek, 2 glonojady, ślimaki hellenki.

Jako, że jestem z Poznania, wodę do akwarium leje, zwykłą kranówkę.

http://www.aquanet.pl/woda_i_scieki/?pid=94 pod tym linkiem są umieszczone na stronie, w tabeli parametry poznańskiej wody.

Chciałbym biotopowo przejść na jezioro Tanganika, ponieważ nie stać mnie na filtr RO by zmiękczać wodę, dla rybek z ameryki południowej i środkowej.

Bardzo zależy mi na rybkach takich, które złożą ikrę, i będą się o nią troszczyć jak i potomstwem. Dlatego chciałbym dostosować rybę do parametrów poznańskiej wody, a wiem że jest ona twarda, dlatego zdecydowałem się na Tanganikę, nie wiem natomiast jakie rybki mógłbym mieć na ten litraż, i nie wiem też jak przygotować akwarium pod ewentualną zmianę(bo jak narazie nie mam kasy).

Krótko mówiąc, chce mieć Tanganikę, odpowiednio przygotowane akwarium 112l, ma to być konkretnie jedno gatunkowe akwa, z ciekawymi rybkami. Bardzo dużo ostatnio czytam o księżniczkach z Burundi, i muszlowcach wielopręgich, ale nie wiem...

Czy jest, ktoś w stanie mi pomóc doradzić, podzielić się doświadczeniami?

Jakie podłoże musiałbym kupić i ile?, i jakie kamienie? oraz czy są takie kamienie dostępne?

Jeśli chodzi o filtracje to mam JBL e700, oświetlenie 2x24W t5 philipsa 840 i 1x18W philips t8 865.

Za wszelkie porady będę bardzo wdzięczny, pozdrawiam. Piotr.

Autor pkubek
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Sier 2011 17:59 
proponuję grupkę Telmatochromis Vittatus, odmiana skalna lub Shell,
mogą też być Altolamprologusy Compressiceps "shell", może 2 pary?
W tym litrażu moglyby zamieszkać muszlowce: 2 pary Brevis, grupa n. Multifasciatus, 2 pary signatus, 2 pary n. ocellatus.

Nie polecam do tego litrażu większości szczelinowcow, gdyż w akwarium jednogaunkowym b. szybko zrobi się chamara ryb. księżniczki czy Julidochromisy, mimo, że małe, szybko się mnożą. W tym litrażu może być b. ciasno.
Poszukaj też róznych dyskusji na temat takiego litrażu na tym forum. To źródlo wielu informacji.
Co do piasku - najlepszy jest ciemny piasek budowlany, dostępny w sklepach typu castorama, obi.
Kamienie - oglądaj zdjęcia i filmy z jeziora, to świetne źrodlo inspiracji! Kamienie znajdziesz w przyzwoitym składzie (w sklepach ogrodniczych ceny są zawyżane a o zoologicznych zapomnij bo tam przepłaca się za kamienie 10x)
Wydaje mi się, że 2x24 t5 Philipsa wystarczy. Jeśli zdecyduje sie na muszlowce- pamietaj, ze ryby te żyją często dosyć głęboko, przy samym dnie, silne światło jest dla nich nienaturalne

Autor pits1988
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Sier 2011 19:59 
No dobrze, wielkie dzięki za info. A skąd mam pewność, że podłoże z castoramy czy obi będzie odpowiednie? A kamienie jakie by musiały być ?

Autor starszny_dran
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Sier 2011 20:52 
A kamienie jakie by musiały być ?

MZ wybierz co ci się podoba, tzn co twoim zdaniem będzie dobrze wyglądało w zbiorniku

Sam wrzuciłem dolomity, ale świecą się niemiłosiernie ... lepiej chyba wygldaja bardziej ciemne kamienie

na tych jasnych każdy syf widać

pozdrawiam
Tomek

Autor pkubek
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Sier 2011 20:59 
no i na tle jasnych ślabo wyglądają ryby. poszukaj ciemnych serpentynitow (nie zielonych), ciemnych kamieni polnych, niektore piaskowce. jesli chodzi o parametry wody to udowodniono wielokrotnie, ze wplyw kamieni na wode jest znikomy wiec nie kiruj się tym. Parametry (ph) znacznie lepiej stabilizowac umieszczajac w filtrze, jako jedna z warstw, grys koralowy.

Piach w Obi czy castoramie pakowany jest po 1 lub 2 kg i jest to piasek rzeczny. taki jest odpowiedni. Sztucznie otrzymywany, bialy jak mąka piach kwarcowy strasznie świeci po oczach i wygląda średnio. poza tym jest calkiem drogi.

Autor starszny_dran
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Sier 2011 21:09 
Sztucznie otrzymywany, bialy jak mąka piach kwarcowy strasznie świeci po oczach i wygląda średnio

No i tu się zgodzę, wygląda średnio, widać na nim wszystkie odchody i śmieci ...

poza tym, u mnie

po kilku miesiącach (miałem start w maju) widać, nawet okrzemki pomiędzy piachem i szybą ...

tak czy inaczej w tej chwili chyba akwa poszłoby do przebudowy ... przez dolomity i piach ... ale na to potrzeba czasu ... tak więc zastanów się dobrze czego użyjesz

Autor pkubek
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Sier 2011 21:13 
dokladnie, ja mam piach rzeczny ale gdy zakladalem zbiornik nie mialem czasu poszukac tym czasem w castoramie i tego typu sklepach sa ciemniejsze typy, za grosze

Autor pits1988
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Sier 2011 21:15 
No... dobrze ale teraz pozwólcie, że zapytam się o jedną rzecz, bo cały czas piszecie, żeby mieć czarne podłoże(no może nie czarne ale ciemne), a ja w swoim akwa aktualnie mam czarny żwir o granulacji od 3-5mm, czy mógłbym takie coś zostawić? czy musi być taki "miałki" piasek? Dodam, że żwir mam kupiony w akwarystycznym czarny chyba bazalt, ale 100% pewności nie mam no i granulacja 3-5mm. Bo jeśli mógłbym zostać przy tym żwirze co mam, to bym tylko wywalił korzeń i rośliny i butle z CO2, zostało by mi do kupienia kamienie, no i rybki.

Czasem się zastanawiam czy nie za płytko myślę, ale zrozumcie też, że zależało by mi zrobić zmianę, jak najniższym kosztem.

Pozdrowienia dla wszystkich.

I przepraszam, że może zadaje takie oczywiste pytania, ale ja już, tyle na forach przeryłem...., że nie mam siły po prostu już dalej czytać, "mam łep jak sklep" tylko półek brak. . .

Autor pkubek
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Sier 2011 21:46 
takie kamienie to zły pomysl. wyglądają źle a do tego magazynują odpady. w tak dużych szczelinach gromadzą się odchody, resztki pokarmu i wpływa to na parametry. niekorzystnie oczywiście.
Piszemy o ciemnym podłozu piaszczystym nie z jakiegoś tam widzimi się, nie tylko ze względów estetycznych. ma to swoje praktyczne, racjonalne względy.
Pasek do twojego akwa to koszt ok 10 zł-15zł. kamienie to ok. 20 zł
oczywiście kupowane w sensownym miejscu (sklad kamieni, gdzieś na przedmieściach, sklep wielkopowierzchniowy - piach)

Autor pits1988
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Sier 2011 11:25 
http://www.maxipoz.pl/index.php

Mam prośbe, czy moglibyście mi doradzić z tego linku powyżej jakie mogłbym wziąć podłoże i kupić kamienie z tego składu ? ? Trochę boję się sam podjąć decyzję, wasza pomoc na pewno by mi się przydała.

Rozważam księżniczki z burundii, i muszlowce wielopręgie i chcialbym, żeby podłoże i kamienie pasowały pod oby dwie ryby(oczywiście decyzja zapadnie na jeden gatunek).

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 25 Sier 2011 11:29 
Ten zbiornik jest za mały dla księżniczek!

Kup serpentynit i zwykły piasek kwarcowy. Tego chyba już sam możesz poszukać?

Marta

Autor pits1988
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Sier 2011 11:40 
Dlaczego nie mógłbym mieć parki? A jeśli zdecydowałbym się na muszlowce? to ile mógłbym mieć ?

Autor pkubek
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Sier 2011 12:46 
parka ksiezniczek oznacza 30-100 mlodych plywajacych w ciagu 2-5 miesiecy w akwarium. potem kolejne 30 szt. itd... nie dasz rady w tej pojemnosci tego opanowac bo to ryby tworzace wielopokoleniowe rodziny. Może latwiej byloby z Julidochromisami? Te składają mniej ikry, mioty są mniej liczne, struktura grupy jest trochę inna. Jeśli chodzi o muszlowce- tu masz większe pole manewru bo nie wszystkie żyją w grupach rodzinnych. Nie tworzą struktur. @ pary brevis, 2 pary telmatochromis vittaus shell, itd, mysle, ze 2 pary były ok.
Szukałeś informacji o tych rybach? Jest strona dedykowana muszlowcom. O niektorych gatunkach mozesz tez poczytac na stronie www.tropheus.com.pl, mozesz też sięgnąć po Magazyn Tanganika ( na stronie tropheus jest spis tresci poszczególnych numerow, mozesz zamowic te wybrane)

Opcji jest wiele, zanim zdecydujesz o rybach, przeczytaj tam i spowrotem po 2 razy być nie podejmować pochopnych decyzji

Autor pits1988
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Sier 2011 13:17 
Tak, ale ja mam możliwość zakupu tylko księżniczek, i muszlowców wielopręgich bo innych rybek w pobliżu nie mam do wyboru z Tanganiki.

Jeśli zdecyduje się na muszlowce a czytałem już bardzo wiele o muszlowcach, i księżniczkach, to tych muszlowców parkę na początek mógłbym mieć? Reszty co wymieniłeś, te nazwy u mnie w Poznaniu są nie osiągalne..

A przez internet nie wiem jak się ryby zamawia... ;(

Autor pits1988
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Sier 2011 13:56 
Jeśli chodzi o tę stronę http://muszlowce.prv.pl/ to znalazłem i czytałem bardzo ciekawe rzeczy na temat muszlowca wielopręgiego(tylko nie wiem, na ile jest w tym prawdy). Coraz Bardziej przekonuje mnie ta rybka. Co wy myślicie ?

Ile parek bym mógł mieć w 112l?

Autor asterix
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Sier 2011 14:35 
Ja bym zaczął od minimum... 2+2
i czekał aż kolonia sama się rozrośnie.

Autor pits1988
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Sier 2011 14:44 
Fajno dzięki. W takim razie zaczynam zbierać kase na zmiane.

Autor askott
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Sier 2011 16:30 
pits1988

O księżniczkach, jak pisała Marta - zapomnij! W tym zbiorniku nie ma to sensu. W kilka miesięcy otrzymasz zupę rybną.

Ja z całego serca polecam Ci multiki. Świetne rybki! Z pewnością dadzą Ci masę radości, będziesz miał ciągłe widowisko kopania, przestawiania muszelek i dbania o rodzinkę. Zapomnisz, że masz w domu telewizor ;) Dzieciaczków na 100 % się doczekasz. Według mnie, jeśli kupujesz maluszki, to musisz mieć grupkę, żeby uzyskać dwie płcie i możliwość doboru par. Ja zaczynałam z 8 sztukami, ale w akwarium 240 l (wyrósł układ 5+3). Co rusz mam nową chmurkę przecinków. W jednym gnieździe żyje razem kilka pokoleń maluszków. Rodzice bronią zaciekle swoich dzieci. U mnie mają przed kim, bo mieszkają z nimi Alto shell I T. vittatus shell. A jak wiadomo Alto są świetnymi myśliwymi. Multiki nie czują przed nimi respektu i to one rządzą w zbiorniku.

Piasek musi być drobniutki i o gładkich krawędziach. Nie może być to żwirek, bo multiki non stop kopią za pomocą pyszczka. Ziarenka muszą im się mieścić w buzi ;)

Pamiętaj też o jak największej liczbie muszelek. Z moich doświadczeń wynika, że nie ma takiej opcji, żeby muszli było za dużo :) Najlepiej sprawdzają się winniczki. Oczywiście poza "oryginalnymi" Neothauma.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Sier 2011 16:32 
Ach i przy muszlowcach nie przesadzaj z kamieniami. Moim zdaniem raczej symbolicznie. Dla nich najważniejsze są połacie piachu i muszli. A one już sobie dno według swoich potrzeb ukształtują...

Pozdrawiam,
Joanna

Autor pits1988
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Sier 2011 16:42 
Pani, Joanno a na ten moj litraż jakie duże te kamyki by mogly być ?(112l)

Autor pits1988
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Sier 2011 16:46 
Ach i jeszcze chciałem się zapytać czy trzeba na dno akwarium położyć jakąś miękką matę? bo wyczytałem, że najlepiej byłoby wyłożyć dno jakimś cienkim styropianem i dopiero wtedy na to piasek.

I czy do muszlowców może być szary piasek granitowy? (0-2mm)?

Autor jaosh
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Sier 2011 16:51 
Kolego ja ci doradzę to w ten sposób.
Kup piasek w castoramie ( ten sklep powinien płacić za reklamę na tym forum :D), zalej go wodą wtedy on zmieni trochę barwę. Weź garść tego piasku i przejdź się nad rzekę i poszukaj jakiś fajnych kamyków kolorystycznie zbliżonych do piasku. Sprawa jest załatwiona. Masz małe akwarium więc kamieni dużo nie potrzebujesz. Jak muszlowce to i muszelki są potrzebne. Nad rzeką poszukaj pustych muszli lub kup winniczki w sklepie. Ugotuj. Zjedz. Muszel już będą.

Jak kupujesz rybki w sklepie to zapewne są to maluchy. Na starcie musisz kupić ich więcej. Parki same się dobiorą.

Moim zdanie do takiego akwarium to aż się prosi jeden kamień pod samo lustro wody, płaski na górze lub z lekkim przechyłem, obsypany dookoła piaskiem. Na dnie wysypana duża ilość muszli. Fajnie by było jakby kamień miał jakąś strukturę, która nadała by "naturalności" Twojemu akwarium.

Piotrek

Autor askott
Użytkownik
#23 - Posted: 25 Sier 2011 17:13 
Pani, Joanno - Joanna po prostu ;)

Z jednej strony zasada jest taka, że kamienie duże wyglądają o niebo lepiej niż drobiazg. Z drugiej jednak strony masz nieduże akwarium i planujesz ryby, którym na kamieniach nie specjalnie zależy i nie mogą one zajmować dużej powierzchni. Ja u siebie mam pionowe płaskie skały, które dobrane są pod Paracyprichromisy, a muszlowcom nie zajmują powierzchni dna.
Jeszcze jedna ważna rzecz w doborze kamorów - ponieważ multiki są zapalonymi kopaczami i z upodobaniem wszelkie kamienie podkopują musisz wziąć pod uwagę niebezpieczeństwo przygniecenia ryb. Zatem wszelkie konstrukcje muszą być stabilne, najlepiej ułożone na dnie (do którego przyklejona jest pleksi lub położony styropian lub kratki z filtrów podżwirowych). Nie rób żadnych grotek, domków czy innych tipi z kamieni, bo jedna noc z muszlowcami i całość się zawali rybom na głowy.

Podsumowując moim zdaniem - kilka nieco większych kamieni o nie za dużej powierzchni (a idące nieco w górę), można je położyć tak, żeby odgraniczyć rodziny, choć one i tak usypią sobie wały z piachu ;) Kieruj się swoim gustem i tymi kilkoma wskazówkami, a będzie dobrze. Wystrój musi się podobać Tobie.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#24 - Posted: 25 Sier 2011 17:19 
do takiego akwarium to aż się prosi jeden kamień pod samo lustro wody, płaski na górze lub z lekkim przechyłem, obsypany dookoła piaskiem

Mój faworyt od dawna nie pokonany - http://2.bp.blogspot.com/_5xSsAz6RGF0/S8Dv7Q36A6I/ AAAAAAAABSU/pOrPao1vXug/s1600/P1070798copia2.jpg

Cudo!

Pozdrawiam,
Joanna

Autor pits1988
Użytkownik
#25 - Posted: 25 Sier 2011 17:23 
Wiem, że popełniłem wiele błędów przy zakładaniu mojego pierwszego akwarium roślinnego, dlatego nie chce teraz popełnić błędów, i wole zapytać nawet o błachą rzecz i się wygłupić, niż znowu popełnić jakiś błąd i żałować, tak jak teraz żałuje.

Jeszcze wielkie dzięki za nfo.

Pozdrawiam, Piotr.

Autor askott
Użytkownik
#26 - Posted: 25 Sier 2011 17:27 
czy trzeba na dno akwarium położyć jakąś miękką matę?

Moim zdaniem najlepiej sprawdza się przyklejenie do powierzchni dna cienkiej pleksi (tu znów rzeczona castorama się kłania ;) na silikon akwarystyczny. Styropian, czy kratki podżwirowe muszlowce odkopią i będą (zwłaszcza biały, strzępiący się styropian) brzydko "świecić w oczy". Multiki naprawdę dokopują się do dna i tworzą kratery wypełnione muszlami. Nie spoczną póki nie dokopią się do szkła. Przezroczyste pleksi jest niemal niewidoczne.

Pod kamienie musisz coś podłożyć. I nie chodzi tu o ciężar samego kamora tylko o to, że jeśli ziarnko piasku dostanie się pomiędzy kamień a szkło, to może powstać pęknięcie i katastrofa gotowa.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#27 - Posted: 25 Sier 2011 17:31 
i wole zapytać nawet o błachą rzecz i się wygłupić, niż znowu popełnić jakiś błąd i żałować

Nikt nie traktuje Twoich pytań w kategoriach głupoty, każdy na początku pyta o przeróżne drobiazgi, które potem wydają mu się oczywiste. Podejście masz prawidłowe - pytaj ile wlezie - widzisz, że tu "dobre ludzie" są i zawsze Ci pomogą. Ja jeszcze niedawno też stawiałam pierwsze kroki w Tanganice i miałam ogromne wsparcie forumowe. Takie środowisko pomocnych i chętnych ludzi to skarb. Korzystaj!

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#28 - Posted: 25 Sier 2011 17:33 
Spójrz jeszcze na kilka zdjęć z pierwszej strony tego wątku:
http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=14&topic=4227&page=0

Inspiruj się i do dzieła!

Pozdrawiam,
Joanna

Autor jaosh
Użytkownik
#29 - Posted: 25 Sier 2011 18:37 
askott


Tego zdjęcia właśnie szukałem w przepastnych archiwach mojego komputera.

pits1988


Szanowny mój imienniku, ja na dnie w moich akwariach mam położoną matę. Znajdziesz ją w każdym sklepie akwarystycznym. Cena też nie zabija. Zakładając, że masz filtry, grzałki i resztę sprzętu a co najważniejsze masz akwarium, to największe wydatki za Tobą. Kamienie, piasek i rybki ze sklepu to już finansowa błahostka.

Decydując się na ten biotop wiec, że najważniejsze w nim są parametry wody. To jest wiedza, którą powinieneś zgłębić.

Dobór obsady masz już mniej więcej ( ja skłaniam się w stronę więcej) przedyskutowany.

Aranż zapewne zmienisz jeszcze niejednokrotnie.

Poczytaj. Pooglądaj zdjęcia dostępne w necie. Pytaj ile chcesz i o co chcesz. My w miarę możliwości i naszej wiedzy będziemy starać się Ci pomóc.

Niech Tanganika będzie z Tobą :D

Autor pits1988
Użytkownik
#30 - Posted: 25 Sier 2011 21:01 - Edytowany przez: pits1988 
Bardzo się cieszę, że mi tak pomagacie. Właśnie wróciłem z miasta, ale byłem jeszcze nad wartą szukać muszli i trochę mi zeszło. Muszli mam bardzo dużo, ale są małe.

To zacznę może od początku. Byłem w Obi, poszedłem na dział budowlany, zobaczyłem, piasek do piaskownicy (zupełne miałko)... 9,99zł 20kg.

Myślę, sobie kurcze, wziąć czy nie wziąć, długo stałem i rozmyślałem ludzie tak przechodzili i się na mnie patrzyli(pewnie sobie pomyśleli "co on modli się czy co?")

Postanowiłem podjąć pierwszy krok i zdecydowałem się wziąć ten piasek...

Niewiem czy dobrze zrobiłem... ale cóż wziąłem... Przyjechałem do domu no i poszedłem nad wartę w celu nazbierania muszli ślimakowych, było tego dużo ale same malusie, no ale wziąłem na próbę kilka sztuk.

Narazie moje prace przygotowawcze na takim etapie stanęły.

Najbardziej martwi mnie ten piasek z Obi, czy on będzie dobry czy nie... Masakra boje się, że znowu coś nie tak kupiłem...

Ja już oglądałem zdjęcia w necie z forum waszego niektórych baniaków niektóre zdjęcia z jezior są naprawdę imponujące.

Parametry wody kranowej podawałem w pierwszym poście:

http://www.aquanet.pl/woda_i_scieki/?pid=94 tutaj pod tym linkiem są w tabeli podane parametry wody Poznań.

Ja mam nadzieje, że nie będę musiał instalować filtra RO, bo właśnie po to przechodzę z biotopu ameryki południowej, na biotop w którym ryby będą wymagały twardej i zasadowej wody.

Proszę tylko mi nie mówcie, że z tą wodą będzie coś nie tak.... Jeśli nie tak, to co to nic się z rybek nie nadaje na te wodę ?

Wiem, że Muszlowce potrzebują twardej wody, i zasadowej, myślę, że muszle włożone do akwarium, znacząco podniosą twardość wody bo w końcu muszle są zbudowane z wapna, a wapno przecież zatwardza wodę. . .

Jak Wy drodzy forumowicze to wszystko widzicie?

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / Jakie rybki do 112l Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®