Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

Nowy zbiornik 200 l.- Tanganika ?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Roni
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Sty 2014 14:21 
Na początku chciałbym się przywitać , mam na imię Robert . Od wielu lat zajmuję się akwarystyką ,mam ładne krewetkarium oraz około 10 lat hodowałem dyskowce ale przyszedł czas na zmiany. Większe akwarium zlikwidowałem i pozostałem przy 200 litrowym zbiorniku który chciałbym na nowo za aranżować . Od dawna mi się podobają wszelkiego rodzaju muszlowce,naskalniki,trofeusy czy pielęgniczki.
Moje pojęcie na ich temat jest zerowe no może prawie zerowe ha ha ha..i nie wiem na co się zdecydować.
Moje akwarium to :
200 litrowy zbiornik 100x40x50-pomalowana tylna szyba na czarno
podłoże -Manado (wiem że to nie żwirek -ale ..)
filtr kubełkowy
spory korzeń
W akwarium jest woda i wszystko jest czynne ponieważ wcześniej zbiornik robił za duże krewetkarium ale zmieniłem koncepcję i jest już prawie puste (poza kilkoma otoskami i zgrają malutkich sakur których nie zdołałem wyłapać)
Podsumowując ,zbiornik ,podłoże ,korzeń i woda jest ...co dalej ?

Hmm....sam do końca nie wiem , nie chcę zrobić w zbiorniku "zupy rybnej" i kupować wielu gatunków. Robienie akwarium jednogatunkowego ...nie do końca jestem przekonany. Może dwa gatunki ?-co polecacie ?
Jeśli chodzi o aranżację to planuje kupić w ogrodniczym jakieś łupki czy inne kamienie i jakoś zrobić wystrój.
Z góry przepraszam za może dziwne pytania ale czuję się po latach jak nowicjusz z nowym biotopem ha ha ha...

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 7 Sty 2014 18:16 
Na początek musisz wymienić podłoże na piasek. Usunąć korzeń i zmierzyć parametry wody w kranie tj. Gh, KH i pH.

Następnym krokiem powinno być poczytanie o rybach, które chciałbyś mieć.

Pielęgniczki nie należą do biotopu tanganickiego:). Trofeusy zupełnie odpadają, za mały zbiornik.

Możesz mieć przykładowo grupę Telmatochromsi vittaus i jakieś typowe muszlowce np. ocellatusy, brevisy, ornatipinnisy. Możesz mieć także inne gatunki, dopasowane do litrażu, ale musisz je sam wybrać, a my możemy doradzić Ci tylko czy będą odpowiednie.

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Sty 2014 20:07 
Witaj , rozumiem że korzeni w biotopie tanganiki nie trzymamy w akwarium ? (nie ma ich w naturze ?) jeśli chodzi o podłoże to mam je w zbiorniku od niedawna (trochę szkoda wywalać) ....w czym one jest nie dobre ? bo granulacja to jak drobny żwirek a dla wody jest obojętny.
Jeśli chodzi o wybór obsady to powoli mam swoje typy i zdaję sobie sprawę że litraż mnie trochę ogranicza.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 8 Sty 2014 08:00 
Ryby z Tanganiki potrzebują piasku do kopania, a nie podłoża dla roślin. Żwir także nie nadaje się na podłoże w tanganickim akwarium.

Jak chcesz mieć Tanganikę to zrób to tak jak powinno być, biotop ten to piach, skały, muł. Biotopy z roślinami istnieją zwykle u ujścia rzek do jeziora i są muliste lub piaszczyste. Ale tam żyją ryby, dla których masz zbyt mały zbiornik.

Doczytaj. A jak nie chcesz usuwać podłoża i korzenia to zmień biotop. Wyjdzie to na pewno na dobre rybom.

Zbiornik ma służyć rybom i być dostosowany do ich naturalnych wymagań.

Marta

Autor wiesiek78
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Sty 2014 13:15 - Edytowany przez: wiesiek78 
....Roni jeśli zadajesz pytanie odnośnie biotopu Tanganiki a upierasz się przy korzeniu i żwirku to nic z tego nie będzie...albo gruntowna zmiana wszystkiego albo dopasujesz ryby do swojego akwarium czyli coś z mniejszych SA . Chyba musisz trochę poczytać o biotopach i o warunkach szczególnie w Tanganice bo trzeba zaczać od parametrów wody o czym chyba nie zdążyłeś się zorientować (sądząc po korzeniu). Tanganikę da się zrobić np z jakimiś niedużymi naskalnikami/szczelinowcami czy muszlowcami ale trzeba to zrobić od początku.

Autor Roni
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Sty 2014 15:10 
Witaj wiesiek78 , broń boże nie upieram się przy korzeniu i podłożu po prostu opisałem co mam i co mi pozostało po poprzedniej obsanie. Zdaję sobie sprawę że czekają mnie zmiany bo jestem zdecydowany na Tanganikę . Już się rozglądam za podłożem (żwirek) tylko jeszcze nie doczytałem jaka granulacja będzie najlepsza, korzeń poszedł aut ze zbiornika i tylko moja starsza córka się cieszy bo lubi u siebie takie dekoracje ha ha ha....Co do parametrów wody to już się z orientowałem jakie być powinny i do tego będę dążył .pozdro.....

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 8 Sty 2014 16:00 
Napisałam wyraźnie, nie żwirek tylko piasek. Idź do Castorama, Obi i kup piasek do piaskownic. Kosztuje około 10 pln/25 kg. Nasyp warstwę około 4-5 cm. Jeżeli planujesz multiki lub similisy możesz nasypać więcej.

Pomyśl nad obsadą bo aranżacja zbiornika zależy od tego co będzie w nim pływało.

No i zaopatrz się w cierpliwość bo start zbiornika nieco trwa. Kup testy na amoniak, N02 i N03 - kropelkowe.

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Sty 2014 16:36 
Witaj Marta , no rzecz jasna piasek , myślę piasek napisałem żwirek.Jeśli chodzi o obsadę to za pewnie zostanę przy księżniczkach (tylko) bo wielkość zbiornika powoduje bardzo ograniczoną możliwość obsady wielogatunkowej . Planuję zakupić jakieś skałki w ogrodniczym i stworzyć jakąś kompozycję ,jeśli zdecyduję się na małe muszlowce to zapewne do zbiornika po wędruje duża ilość muszli.Póki co muszę się przygotować do restartu a wystrój końcowy na spokojnie.Nigdzie mi się nie śpieszy ,mam inny zbiornik do obserwacji w pokoju póki co ha ha ha....Testy mam i to sporo (pozostałość po paletkach)
dzięki wielkie za podpowiedzi....pozdro....

Autor Roni
Użytkownik
#9 - Posted: 10 Sty 2014 15:58 
Witajcie , byłem dziś w OBI i na dziale ogrodniczym mieli piach do piaskownic ale strasznie biały i mega drobny , coś mi się nie widzi.W dziale budowlanym znalazłem piasek kwarcowy napisane było 1mm (pewnie gradacja) kolor taki piasek troszkę ciemniejszy .Sam nie wiem , czy coś z tego się nadaję ? co myślicie o tym kwarcowym ? czy macie jakiś inny pomysł na ten piasek bo taki miałki mi się nie widzi.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 10 Sty 2014 16:32 
A ten ciemniejszy ma dodatki czy nie? Ostatnio kupowałam w Castoramie.

To ma być zwykły piach kwarcowy bez domieszek innych spoiw.

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#11 - Posted: 10 Sty 2014 19:23 
Jakie dodatki ? Piach jest w papierowym worku i jest napisane że "piach kwarcowy" i nic więcej . Trochę tego piachu było luzem (jedno uszkodzone" opakowanie ) i wyglądał raczej normalnie ale może ja się nie znam....a ten piasek o którym mówisz z castoramy jest dobry ? jesli chodzi o granulację i kolorystykę ? bo w w-wie to wiesz że wszelkie markety pod ręka ha ha ha

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 10 Sty 2014 20:15 
Ja mam piasek z Castoramy w większosci zbiorników, taki ciemniejszy, nie jasny. Nawet w moim wielkim zbiorniku w domu także:0

Jak nie ma napisu, że coś jest tam dodane, to jest ok. Zobacz, który bardziej Ci pasuje kolorystycznie i z granulacji.

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#13 - Posted: 13 Sty 2014 18:16 
Sprawa się rypła ha ha ha... kupiłem piasek kwarcowy w Castoramie +-1mm na opakowaniu , wczoraj zrobiłem restart , odzyskałem połowę wody + reszta odstanej trafiło spowrotem do zbiornika. Filtr jako że był ok 3 miesięcy temu był czyszczony i wkłady były wymieniane został nieruszony (na czas restartu pracował w baniaku z wodą odzyskaną).
W tej chwili za lany/zasypany zbiornik normalnie funkcjonuje . Dziś na składzie kamieni kupiłem kamienie/łupki rzeczne takie szarawe z paskami fajnie się prezentowały. Właśnie są po czyszczeniu i po kolei obgotowuje je w dużym garze a potem idą do wody. Będzie improwizacja podczas układania ha ha ha...

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 13 Sty 2014 18:29 
Pokaż jakieś zdjęcia jak będziesz już układał kamienie:)

Fajnie co....uwielbiam tworzyć nowe zbiorniki:)

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#15 - Posted: 13 Sty 2014 19:29 
Powiem Ci Marta że sam jestem ciekawy jak to wyjdzie , nigdy nie tworzyłem zbiornika z taką ilością kamieni . Póki co będę improwizował i je ustawiał .Na ryby jeszcze przyjdzie czas więc moge sprawdzić kilka ustawień.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 13 Sty 2014 20:07 
A wiesz co chcesz mieć?...aranżacja ma być dla obsady, a nie odwrotnie:)

Marat

Autor Roni
Użytkownik
#17 - Posted: 13 Sty 2014 20:28 
Ze względu na tylko 200l postawiłem na Księżniczki , chcę kupić kilka sztuk aby się para dobrała i resztę oddam/sprzedam i ta para zapoczątkuje fajną rodzinkę .Co o tym sądzisz ? Czy mam jakoś inaczej zrobić ?
Myślałem tez żeby księżniczki ze skałkami umieścić z jednej strony zbiornika a w drugim przedzieloną/zasłoniętą skałą, parkę jakiś muszlowców i tam im dać stos muszli. Ale nie wiem czy to dobry pomysł . Jak sądzisz ?

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 13 Sty 2014 20:40 
Jak dla mnie 200 litrow to minimalny zbiornik dla księzniczek. Nic innego bym nie dodawała. To ryby agresywne w zachowaniach, względem innych ryb.

Możesz mieć układ 1+2:)
Księzniczki tworzą grupy socjalne z kilkoma samicami. W 200 litrach 1+1 lub 1+2 powinien być ok.

Ale tylko one i nic innego:)

Mam w 375 litrah grupę WF i ze 100 młodych - widok niesamowity, ale nawet duże Chalinochromis miały z nimi problem:)

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#19 - Posted: 13 Sty 2014 21:14 
Domyślałem się i prawdę mówiąc pogodziłem się z tą opcją . Hmm...tylko teraz mały problem , o ile jak się para dobierze to widać ale skąd mam wiedzieć która z pozostałych jest samicą żeby mieć układ 1+2 ?

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 13 Sty 2014 21:17 
Zaobserwujesz jak ryby będą sie zachowywały:) To widać, a także efekty w postaci narybku zobaczysz. Pozostałe ryby będą odganiane.

Sam zobaczysz wszystko:)

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#21 - Posted: 13 Sty 2014 21:22 
Czyli proponujesz żeby odłowić niepotrzebne ryby dopiero jak się maluchy pokarzą ? ups , a ja myślałem że jak się para dobierze to od razu....człowiek się uczy całe życie ha ha ha

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 14 Sty 2014 07:10 
Sam zdecydujesz kiedy, tylko jak zobaczysz, że para się dobrała to najczęściej maluchy się pokazują w zakamarku:)

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#23 - Posted: 14 Sty 2014 09:31 
Ok, damy radę ha ha ha..już się nie mogę doczekać kiedy skończę projekt. Zastanawiam się nad roślinami , czy sadzić jakieś czy nie , na pewno by się trochę zielonego przydało tylko nie wiem które rośliny są odporne na parametry wody co z np. anubiasem którego powinno się do jakiegoś korzenia przyczepić a przecież korzeni w zbiorniku nie będzie..

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 14 Sty 2014 09:40 
W naturze księżniczki żyją w strefach skalnych bez roślinTo zdjęcie H. Buschera z http://www.sciencedaily.com/releases/2009/05/09051 5104225.htm

Jak koniecznie musisz rośliny to przyczep je do skał, możesz użyć rogatka lub walisnerii, który rośnie w jeziorze.


Marta

Autor Roni
Użytkownik
#25 - Posted: 14 Sty 2014 18:16 
Jak zapowiedziałem tak zrobiłem, kamienie trafiły do zbiornika.Miałem mały ból bo nigdy nie tworzyłem aranżacji akwarium "kamiennego oceńcie .....

Z pozycji mojego fotela wyglada całość ciekawie , mam jeszcze problem.... ogólnie całość fajnie wygląda(według mnie) ale jest dość pustawo i zastanawiam się nad jakimiś roślinami.Jakie rośliny(jeśli w ogóle) byście polecali i gdzie w mojej kompozycji je widzicie ?

Drugi problem to "Księżniczki" które chce mieć u siebie , odwiedziłem kilka sklepów i nic , na forum nikt nie sprzedaje...jak na tak dobrze rozmnażające się ryby zaskakująco ciężko je kupić , macie może jakieś pomysły ?

Co sądzicie o tych księżniczkach i Allegro ?
http://allegro.pl/neolamrologus-pulcher-daffodil-k siezniczka-7cm-i3877448240.html

Fajnie by było mieć jakąś ładną odmianę tej ryby ale posucha na rynku straszna......

Autor zydekk
Użytkownik
#26 - Posted: 14 Sty 2014 18:25 
Nie myślałeś aby te kamienie poukładać bardziej naturalnie?
teraz Moim zdaniem wyglądają jak domki z kart.
Zaznaczam że jest to tylko moje zdanie, a wiadomo że ma się podobać tobie ;)

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 14 Sty 2014 18:45 
hmmmm.....postaraj się zrobić bardzo naturalne ułożenie...ładne kamienie, a aranżacja bardzo sztuczna.

To takze tylko moje zdanie:)

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#28 - Posted: 14 Sty 2014 18:54 
Hmm..... może faktycznie macie racje , czyli jednym słowem mam je po układać na jednym stosie jak łupki (na środku akwarium czy jak)

Jak się teraz przypatrzę to faktycznie wygląda jak ryiny starożytnego miasta pod wodą ha ha ha ha......
Póki co akwarium jest bez życia więc można modzić ,co proponujecie ?

co sądzicie o jakiś roślinach do tego akwarium czy innych elementach dekoracyjnych ? Macie jakieś zdanie nt. tych księżniczek z ogłoszenia? podobno są gdzieś jakieś firmy które zajmują się sprzedażą tanganiki , tylko jakie i gdzie je szukać ???

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 14 Sty 2014 20:28 
Roni

Czy masz tylko płaskie kamienie?

Popróbuj kilka ułożeń z tych :

1. kamienie w pionie zachodzące na siebie w tylnej częsci zbiornika

2. ułożone poziomo w stos na całęj linii akwarium lub z jednego boku

Pamiętaj, ze księżniczki ostro kopią w piachu.

O roślinach już pisałam, może inni sie wypowiedzą:)

P.s.

A widzisz na jakim jesteś forum:) to forum firmowe.

Marta

Autor Roni
Użytkownik
#30 - Posted: 14 Sty 2014 20:36 
No niestety , wszystkie te kamienie są płaskie. Mówisz albo 1 albo 2 .....hmm.... po próbuję jak to będzie wyglądało...

Forum firmowe ha ha ha...a ja szukam i błądzę ...dzięki.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / Nowy zbiornik 200 l.- Tanganika ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®