Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

Rosliny w akwarium z rybami Tanganiki

Autor rufus1
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Wrz 2006 11:28 
Witam!!!
W ostatnim okresie czasu przybyly do mnie nowe ryby - Xenotilapie. Sa obecnie w oddzielnym zbiorniku poniewaz przechodza kwarantannę/aklimatyzacje do nowych warunków. Nie ukrywam ze chciałbym troszke cos zmienic w akwarium. Właśnie mam związane z tym pytanie do Was.

Planuje do zbiornika z Xenami wlożyc rosliny.Oczywiscie nie mam tu na mysli roslin ktore moga byc i sa tak czesto spotykane w akwarium z Tanganika, czyli np. anubias czy mikrozorium.
chcaiałbym sie nieco zblizyc do natury i wlożyc do akwarium takie rosliny jak:
Moczarka kanadyjska (Elodea canadiensis) - krajowy gat.
Moczarka argentyńska (Egeria densa)
Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) - krajowy gat. i niekoniecznie
Nurzaniec (Vallisneria)

Częśc juz z nich mam. Sa to bardzo pozyteczne rośliny w akwarium poniewaz polepszaja proces biologiczny w akwarium, wytwarzaja bardzo duze ilosci telnu oraz hamuja rozwoj glonów (np. sinic).

Jakie sa Wasze doświadczenia z tymi roslinami w akwarium z rybami tanganikańskim?
Jak przechodza, o ile ktos tak probował, aklimatyzacje rozime gatunki (oczywiscie po kwaranatnnie)?
Jak robicie kwarantanne roslinom?

Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Wrz 2006 12:42 
Witam Cię Leszku
Z całkowitego mojego niedoświadczenia -to miałam w trofciarni valisserię.nie uchowała się ponieważ był zbyt rwący nurt wody i powolutku ,najpierw zaczęły strzępić się jej brzegi listków,potem przestała puszczać nowe i się rozpłynęła w niebycie.Próbowałam włożyć drugą i stało się to samo.Tyle tylko że nie wiem jaki nurt wody będziesz miał u tych piękniusienienieńkich cudeniek z tymi ślicznymi oczkami i pyszczkami.To jest b. ładna roślina ,szczególnie wtedy gdy się uda ją tak podchować by rozkładała liście na wodzie a młodziutkie puszczała od dołu-a co tam ale zazdroszczę Ci tych xenn.
Natomiast jeśli chodzi o kwarantannę to robię ją w Abioseptynie-Tropikala(teraz chyba pod nazwą Biodesinal)Trzymam roślinki 2 tygodnie.Ale kiedyś się zapomniałam i przetrzymałam 3 tygodnie-no i całe szczęście bo właśnie wtedy zauważyłam takie ciemne bocznie spłaszczone ślimaki wielkości łepka od szpilki,a po nast tegodniu mimo że wyciągnęłam co znalazłam to pojawiły się już podrośnięte do 0,5cm.Nie włożyłam tej roslinkido akwarium.Wrzuciłam ją do oczka-ale gdzieś się też rozpłynęła.

z tymi innymi roślinkami to nie wiem i tak na prawdę to wciskam tu swoje trzy grosze przez zazdrość :):)

Autor tooold
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Wrz 2006 12:57 
ja trzymam od pół roku różne rośliny ze swoimi muszlowcami - anubias odgrywa tu znikomą rolę. Mam małe gatunki kryptokoryny, duże kępy mchu jawajskiego , peelię, mikrozorium i bolbitis.

np.:


Autor Komar
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Wrz 2006 13:01 - Edytowany przez: Komar 
Nurzance mozna chyba polecic ale do miesozernej tanganiki, bo jej liscie sa kruche i tropheini sobie z nimi szybko radza - wygryzaja male ubytki a ruch wody powoduje, ze liscie pekaja i sie krusza. Ja trzymalem z powodzeniem anubiasy, mikrosorium i kryptokoryny. Najlepiej z tropheusami poradzimy sobie anubiasy i kryptokoryny. Kompletnie zawiodly nurzance. Slabo radzily sobie delikatniejsze odmiany mikrosorium. Kryptokoryny maja ten plus, ze ladnie przyciemnaja ton wody i intensyfikuja kolory takich ryb jak cyprochromisy (mozna tez wtedy pokusic sie o wieksze oswietlenie i wykorzystac wieksza game swietlowek akwarystycznych).

To tyle moich doswiadczen z roslinami w tandze :)

pzdr
Lukasz

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Wrz 2006 14:04 
Dziękuje za posty.
Ja obecnie u Xen ktore przechodza adaptacje wlozylem rogatka oraz mam bolbitis. Probowalem z mchem jawajskim, ale niestety zbyt czesto karmie ryby malymi porcjami i zaraz po karmieniu pokarm plywa po akwarium (jest delikatny ruch wody) i robi sie osad na mchu. Jak zwiększe zbiornik to na pewno do niego wroce i umieszcze go tak zeby byl w spokojniejszym miescu w akwarium.
Chcialem w jakis sposob zadoptowac do celow akwarstycznych nasza rodzima moczarke kanadyjska, bo m. argetynska jest juz znana w akwariach.
Jezeli chodzi o Xenotilapie i rośliny to nie ma problemów. Xeny nie zjada roslin, anwet tak telikanego rogatka. Jak mialrem mecg jawajaski roeniez nie był "wyciagany" i szrpany. Co ciekawe w razie jakiego niepokoju Xeny uciekaja miedzy rogatki (mam wsadzone do podloza piaskowego) i siedza przy dnie wybarwieone w palmki, patrzac z gory sa nie widoczne.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Wrz 2006 14:06 
toooldzie jakie stosujesz filtry do swoich akwarow z muszlowcami i roslinami? czy moze typowe gabkowe na pompke membranowa? czy jakies inne rozwiazania.
Ten mech w twoim akwarium jest super! Jaki spokoj "bije" z tego zdjecia.

Autor danlack
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Wrz 2006 16:37 
Leszku,

Z tego co wyczytalem to 1g nadmaganianu potasu na 10 litrow wody.

Kapiel 20-30 min., ze slimakow i jaj nalezy oczysci recznie - nie zawsze pomaga nadmaganian na slimaki.

Ale moze ktos ma lepszy pomysl ?

Bogdan

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 16 Wrz 2006 19:05 
W każdym zbiorniku dla muszlowców trzymam obecnie mech jawajski jak i inne gatunki mchów, które kiedyś dostałam od Jacoola. Mają spełniać 2 role: pomagają w utrzymaniu dobrych parametrów wody, są też niezłą kryjówką dla małych jak opuszczą muszle.

W akwarium z Xenotilapiami Tembwe mam cryptocoryny i anubiasy ( tworzą grupę pomiędzy kamieniami w jednym krańcu akwarium).

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 16 Wrz 2006 21:23 
Ja mialem wczesniej podobnie jak Marta z Xenami i Cyprichromisami w jednym rogu akwarium anubiasy oraz bolbitis. Niestety musialem ten gaszcz roslin zlikwidowac bo C.leptosomy za nic nie chcialy wplywac w ta czesc akwarium, czyli 1/3 zbiornika w gornaj przestrzeni nie wykorzystana. Xeny Tembwe i Mpimbwe jak najbardziej pasowaly te rosliny, a raczej moze skaly na ktorych rosly. Ale coz z tego skoro sie laly miedzy soba o rewiry. Dlatego tez postanowilem je teraz rozdzielic wg. gatunkow. Nowy zbiornik z Tembwe probuje obsadzic inna roslinnoscia do jakiej przywyklem/- lismy. Dlatego tez zalozylem ten temat :-).
Czy podajecie jakies nawozy dla roslin ?
Leszek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 17 Wrz 2006 07:28 
Ja nic nie podaję.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Wrz 2006 07:41 
Na początku kariery miałem w każdym akwarium po dwa filtry - dla bezpieczeństwa. Teraz we wszystkich małych zbiornikach (45l) zostawiłem tylko kaskady AC , które wiszą za zbiornikiem. Wypełnione są echwisubstratem.

Mech (tak jak u MArty) służy do poprawy parametrów - pochłania przecież różne związki, do estetyki - znudziły mi się skalno, piaszczyste akwaria, i do ochrony młodych - ostatnie tarło L.ornatipinnis odbyło się w muszlach w kępie mchu, który zarósł całe akwarium. Młode pływały w gałązkach mchu i wyławiały pokarm osadzony na nim. Dorosłe były w zasadzie niewidoczne. Jedyny kłopot był potem jak wyjąłem mech w celu zrobienia fotografii ornatipinnisom. Zrobiły się bardzo płochliwe w pustym akwarium.

Co jeszcze - nawozów w zasadzie nie daję. Raz na pół roku dam coś co mam z reklamówek firmowych .

Mech jawajski na tym zdjęciu jest skołtuniony, ale w innym akwarium tworzy piękne tarasy.

aha - ostatnio w akwariach ze speciosus i meleagris mam krewetki słodkowodne red-cherry. One uwielbiają mech i zjadają resztki pokarmu z niego.
Jedno akwarium przeznaczyłem dla krewetek red-crystal - jak się rozmnożą to zobaczę czy można je trzymać z rybami - są zbyt na razie cenne.


Widać tu jak żabienice nie dały sobie rady w moich akwariach,powoli wszystkie zmarniały.








PS.Jakie masz Marto mchy inne - bardzo mnie interesują ;-)

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 17 Wrz 2006 07:53 
Dostałam kiedyś od J|acoola cała masę - taiwan moss, christmas moss, fontinalis. Wszystko miałam w zbiorniku z L-kami (mam 11 róznych L-ek) i tak się rozrosły, że strach. Porozdawałam, a resztę powsadzałam do zbiorników z muszlakami.

Marta

Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / Rosliny w akwarium z rybami Tanganiki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®