Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika /

paramwtry wody

Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Wrz 2006 19:30 
planuje rozpoczac dozowanie bufor kh, wapnia, magnezu, strontu, jodyny, itd do banika. mam kiepska kranowke dla tangi ispadaja mi paramety kh. gh, ph. moze macie pomysl jak mierzyc zawartosc wapnia, magnezu czy mikoelementow ? nie chcialbym przedawkowac. a nie wiem czy normy od ,morskich, sa dla nas dobre.
Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Wrz 2006 20:20 
" ...nie wiem czy normy od ,morskich, sa dla nas dobre."

bogdanie moim zdaniem nie. Z tym to trzeba uwazac, np. zbyt duza zawartosc soli w akwarium z rybami slodkowodnymi jest rowniez niebezpieczna (zaburzenia w osmozie u ryb).
Jakie zawartosci poszczegolnych zwiazkow/ piwerwiastkow znajdziaesz w necia, w skladzie chem. wody. polecam np. strone Eric'a Genevelle.
Jak to mierzyc, zabij a nie wiem ;-).
Moze ktos ma pomysl na takie cuda.
Leszek

Autor nuroslaw
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Wrz 2006 21:51 
Bogdanie zwróc uwagę, że woda(jeziorna) w tandze/malawi jest miękka.
Ja w swoim akwarium dawkowałem CaOH celem podniesienia pH. Nie jest to trwały bufor. bardzo łatwo wiąże się z CO2, PO4. więc najlepiej podawać metodą kropelkową. dość ostrożnie, bo pH jak nie chce iść do góry, potrafi nagle skoczyć o 2. Problemy dodatkowe - dużo "kamienia" na szybie na granicy kontaktu woda-powietrze.
ryby na szczęście mają dużo tolerancję na twardość wody :)

Nuroslaw

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Paź 2006 21:32 
Zakupilem troche chemii Aquamedica, podaje co i dawkowanie do solniczki:
- bufor kH - 25 ml/100 lit / dzien
- magnez
- wapn - 35 ml / 100 lit / tydzien (10ml w 100 lit podnosi o 17.5mg/L)
- stront - 5 ml / 100 lit / tydzien
- jod - 5 ml / 100 lit / tydzien

ale z tym zaczne za chwile, na razie testuje sol AquariumSystem do Tangi i Malawi - za 80 pln macie soli na 9000 litrow, co przy zbiorniku 500 l i podmianach tyg. 20% daje zapas na ponad 1.5 roku.

Bogdan

Autor trzcinka
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Paź 2006 22:37 
Witam -nie bijcie tylko przetłumaczcie
Po co zmieniać coś co jest dobre na coś co jest leprze.Często bowiem wiadomoże lepsze jest wrogiem dobrego.
Jeśli w akwarium dzieje się dobrze-są stabilne parametry.Rybcie się mnożą,nie chorują-to po co kombinować z makro i mikroelementami.
Jeśli jeszcze była by możliwośc mierzyć to tak by wiadomo było jaki jest i ch poziom-by utrzymać go stale.
A tak jaka jest pewność że wahania tych parametrów po sztucznym poprawianiu ,nie zrobią więcej szkody niż przyniosą pożytku.

Ja rozumię w naturalny sposób dążyć do doskonałości tanganikopodobnej.
Ale tu mam proste skojarzenie z mamusiami które karmią tabletkami z witaminami swoje dzieci zamiast kupić im jabłko czy marchewkę.

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Paź 2006 23:09 
Beato o ile pamietam to Bogdan ma problem ogolnie z woda, czyli juz na wejsciu = kranowa. On, przynajmniej tak rozumiem, chce poprawic kiepskie parametry wody i przystosowac ja do hodowli ryb tanganikanskich czyli chce im przychylic nieba ;-), a czy poprawia juz dobre wyniki/parametry wody to nie wiem. Jezeli tak, to rzeczywiscie nie ma takiej potrzeby.
Leszek

Autor trzcinka
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Paź 2006 23:53 
A skąd On wie że właśnie pod kątem tych pierwiastków kranówa jest zła-badał ją-znając Bogdana to mógł to zrobić.

Chodzi mi o to jak kontrolowac coś czego nie mierzymy.A przecież rybki mu się mnożą i sa zdrowe.

Jest mnóstwo tych preparatów do uzdatniania czy wzbogocania wody.
Ale jak sami piszecie -każde akwa to taki mały ekosystem w ktorym pewne procesy mogą przebiegać inaczej niż w innym akwarium.

Mnie zastanawia jedno.Mam 2 akwaria-trofciarnię -w której walczę o podniesienie ph,twardości -w naturalny sposób-skałki wklady filtracyjne.
no i mam ph7,6-7,8 To 14 Tw 8.
I drugie z aksami -w którym nie robię nic.I ph 8,2 TO-20-24,Tw 10
Parametry kranówy ph7,6,TO 14 Tw 8.
Czyli nic nie zmienia się tam gdzie bym chciała a zmienia tam gdzie nie chce.W dodatku w aksikowni jest olbrzymi korzeń który powinien przecież zakwaszaćwodęi nie ma żadnych wapieni.
Jest to trochę wkurzające.Ale utwierdza mnie w przekonaniu że stosowanie różnych preparatów w/g zalecanej instrukcji ,niekoniecznie może dać nam spodziewane rezultaty.A w dodatku jesli ich nie mierzymy-to możemy w ten sposób zachwiać delikatną równowagę -do której ryby zaadoptowały się.I może być z tego więcej kłopotów niż pożytku.A nie daj Boże jak zacznie się coś dziać-to dopiero będzie szukanie i ból głowy -co się stało i jakiego to pierwiastka jest za dużo lub za mało.

Autor drozd
Użytkownik
#8 - Posted: 1 Paź 2006 23:53 
na razie testuje sol AquariumSystem do Tangi i Malawi - za 80 pln macie soli na 9000 litrow, co przy zbiorniku 500 l i podmianach tyg. 20% daje zapas na ponad 1.5 roku.

wow... brzmi całkiem inetresująco... ciekawe jakie będą twoje uwagi po kilku tygodniach stosowania... a może ktoś z forumowiczów już stosuje tą sól dłuższy czas?

Marek

Autor danlack
Użytkownik
#9 - Posted: 1 Paź 2006 23:55 
Niestety nie mam dobrodziejstwa korzystania z kranowity warszawskiej ktora jest dobra dla tanganiki, moja woda jest za miekka. Ponadto system ciaglej podmiany wody powoduje ze woda w baniaku w miare w skonczonym czasie przejmuje parametry kranowity, dlatego kombinuje, ale nie chce przekombinowac ani popas w kosmiczne koszty, a chemia u morskich jest duzo tansza niz u nas.

Spojrzcie na ceny AM kH+ (na 4000 lit) - 40 pln i Reef Life kH Buffer (a tu jak nie myle sie to na 60000 lit przy dawkowaniu jak do solniczki) - 30 pln

A jak juz kupuje dozownik to zastanawiam sie nad podawaniem czegos jeszcze.

Na jakie parametry bedzie mial wplyw podawanie wapnia i magnezu ? (kH, GH, ph ?)

Bogdan

Autor danlack
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Paź 2006 00:00 
Beata,
Czy rownie czesto i w identycznych ilosciach podmieniasz wode w obu zbiornikach ?

Ja podmieniam korpelkowo ok. 40-50% tygodniowo - wiem ze to wydaje sie duzo, ale ja uwazam ze nie. Zreszta nie mam z kim porownac, nikt nie robi ciaglej podmiany. A moj zbiornik musi dzialac jak najbardziej automatycznie / bezobslugowo, bo inaczej to same nieszczescia.

Bogdan

Autor trzcinka
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Paź 2006 00:17 
Procentowo wychodzi to chyba tak samo.Podmieniam co tydzień 60 litrów do trofciarni(375 brutto) i 15 litrów u aksów(110litrów) Ale u aksów codziennie odsysam resztki jedzenia z dna.
Jedynie co jest inne to temperatura-i to ona musi mieć wpływ na te parametry
18 stopni i 27

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Paź 2006 11:49 
Bogdan.

Z tego co pamiętam to na wylocie stałej podmiany masz szklane naczynia z węglem i włókniną prawda?

Czy nie zastanawiałeś się nad dołożeniem tam 2-3 pojemników z tufem wapiennym czy grysem dolomitowym. Kropelkowy przepływ powinien nieśc z soba zawartośc tych pojemników.

Niestety to teoria i nie wiem jak to sie okaże w praktyce ale bym spróbował. Dał bym taka forme wapieni która szybko sie rozpuszcza albo drobniutki grys albo właśnie miekki tuf wapienny. No i do filtrów też!

Pamietam jak Marta wspominała że poprawia czasem parametry woda z zawiesiną dolomitową. Może zadziała?

Marcin.T <')))><

Autor danlack
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Paź 2006 12:03 
Marcin,
A dlaczego nie dozowac buforu kh, magnezu i wapnia w niewielkich ilosciach ?

Chce zaczac od minimalnych i zobacze jak to wplywa na parametry, ale to po testach soli AquariumSystems - bo to tez rozwiazanie - przygotowac baniaczek 5 lit. wrzucic do niego pompke, zeby mieszala i dozowac powoli w ilosci podmienianej wody (no moze mniej na poczatek)

Zobacze pozniej co dziala lepiej.

Bogdan

Autor timus
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Paź 2006 12:07 
Kombinuj!

Ja tylko zawsze szukam najprostrzego i taniego rozwiązania. A Twoje spostrzeżenia mi sie przydadzą jak juz zaczne stawiać u mnie ;)

Jakos tak zawsze wole naturalne metody zamiast specyfików gotowych.

Marcin.T <')))><

Autor danlack
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Paź 2006 23:46 
Sol kuchenna i morska lub soda to tez nie jest naturalna metoda, itd.

jestem daleki od przekombinowania - sporo nie zycie nauczylo przez ostatnie 1-2 lata, chcialbym jak najmniej techniki, ingerencji, ale poza mna nie ma kto zaopiekowac sie baniakiem i nie chce sie przyuczyc, a ostatnio np. drobiazg jak lisc na grzebieniu mogl mi narobic klopotu (czujnik od grzalek mialem na wierzchu filtra, jak spadl pozio wody to w baniaku zrobilo sie 28C, dobrze ze w mieszkaniu nie bylo 16-17C bo moglbym nic nie zastac :-( po powrocie)., a i inne nieszczescia juz trafialy sie.

Dlatego tez kombinuje jak zapewnic sztuczna stabilizacje przy ciaglej podmianie jakby mi przyszlo wyjechac na miesiac.

Kupilem np. kamere i chce wystawic ja w sieci, zebyscie mogli podgladac jak wyjade np. na miesiac :-), ale nasz wiodacy operator od 2 miesiecy jakoos nie umie umowic sie na instalacje choc wg umowy mial 30 dni (stary dobry monopolista).

Bogdan

Autor trzcinka
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Paź 2006 00:16 
Przepraszam że to tu piszę ale Bogdanie Ty mnie zrozumiesz-dzisiaj przed chwiląkrew mnie zalała bo chłopakowi który leczy aksolotla z moją pomocą-a któremu kazałam kupic Aquasan Zooleku-sprzedali w wielkim sklepie zoologicznym w Szczecinie -tłumacząc że to to samo -Aqua Safe Tetry.

Rozumiesz -ku..a
Uzdatniacz do wody zamiast leku!!!!!!!!!!.

Słuchajcie to już jest zakrawa na linczowanie-jak tak można.
Strasznie jestem wkurzona -przepraszam-borobię wszystko na odległośc -by mu to zwierzątko nie umarło-a tu takie coś.Całe szczęście że chłopak jak przyszedł do domu przeczytał ulotkę.
Jest jeszcze b, rozgoryczony ode mnie-i teraz masz-my tu na forum też możemy ludziom coś podpowiadać -a oni pójdą do sklepu i -ach już nie mogę nawet pisać ,kot mi przyniósł żywą mysz do pokoju i się wypioł.Idę się na niej zemścić.Przepraszam.Nie miałam sie komu wypłakać o tej porze.

Autor Komar
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Paź 2006 00:32 
Kupilem np. kamere i chce wystawic ja w sieci, zebyscie mogli podgladac jak wyjade np. na miesiac :-), ale nasz wiodacy operator od 2 miesiecy jakoos nie umie umowic sie na instalacje choc wg umowy mial 30 dni (stary dobry monopolista).


Hmm...
Jzeli planujesz instalcje neostrady to musisz sobie zdawac sprawe z tego, ze na neostradzie streamingi sa obsugiwane w sposob wrecz haniebny. Nie mowie ze to nie bedzie dzialalo, ale leiej zebys zrobil to wczesniej i mial czas na przetestowanie calej "konstrukcji".

pzdr
Lukasz

Autor danlack
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Paź 2006 00:45 - Edytowany przez: danlack 
Lukasz, chce miec lacze ze stalym adresem ip - ADSL 2M/512k. To nie jest neostrada - ale dzieki za uwage, tut tez moze byc kiepsko.

Beata Aquasan a Aquasafe - no coz mozna pomylic sie jak ktos nie zapytal o lekarstwo, wiem ze tlumacze winnych, ale wiekszosc ze sprzedawcow nie mapojecia o tym co robi. A nie moze wymienic sobie w sklepie

B

Autor trzcinka
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Paź 2006 00:49 
Mówił że o lekarstwo-mówił nazwę leku mówił po co -i dowiedział sie że to to samo i mu to sprzedano.czyli aquasafe zamiast Aquasanu.

Autor trzcinka
Użytkownik
#20 - Posted: 3 Paź 2006 00:51 
Ponieważ nie było Aquasanu -kazali mu kupić Aquasafe-mówiąc że to to samo tylko innej firmy

Autor trzcinka
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Paź 2006 00:53 
Sorki Bogdan -trochę mnie poniosło.
W przypadku tego zwierzaka -liczy sie czas-jutro może być za póżno.

Jezioro Tanganika Forum Tropheus Tanganika / Jezioro Tanganika / paramwtry wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®